Azja,  Bliski Wschód,  Izrael

Maktesz Ramon – czy tak wygląda kraniec świata?

Po opuszczeniu słonecznego Ejlatu, ruszyliśmy na północ drogą numer 40 biegnie w kierunku Maktesz Ramon. Krajobraz stawał się coraz bardziej górzysty oraz jałowy. Tak właściwie znajdowaliśmy się na Pustyni Negew, która swoim zasięgiem obejmuje prawie połowę powierzchni Izraela. 

Izrael, maktesz Ramon

Izrael, maktesz Ramon

Po drodze mijały nas nieliczne samochody, natomiast my mijaliśmy kolejne tabliczki ostrzegające przed zjeżdżaniem z głównej trasy, ponieważ droga, którą jechaliśmy przejeżdżała przez samo centrum ogromnego poligonu.

Izrael, maktesz Ramon

Izrael, maktesz Ramon

Nigdy bym nie pomyślała, że podróż przez monotonna pustynię może być tak emocjonująca. Świadomość pobliskiego poligonu, braku jakiejkolwiek cywilizacji, w tym stacji benzynowych przemawiały do wyobraźni. Natomiast krajobraz, który nas otaczał wymuszał częste postoje techniczne… oczywiście na robienie zdjęć ?

Izrael, maktesz Ramon

Izrael, maktesz Ramon

Po kilku postojach, na horyzoncie ukazała się ogromna ściana skalna, która zdawała się nie mieć końca.  Był to tak zwany Maktesz Ramon. Maktesz, jest to unikalna formacja skalna, która swoim wyglądem przypomina krater, jednak jego powstanie nie ma nic wspólnego z działalnością wulkaniczną, ani uderzeniem meteorytu.

Izrael, maktesz Ramon

Izrael, maktesz Ramon

Maktesz powstał setki milionów lat temu, kiedy w miejscu Pustyni Negew znajdował się ocean. Powolne wycofywanie się oceanu uformowało dolinę, która dodatkowo ulegała pogłębieniu w wyniku oddziaływania warunków atmosferycznych oraz wody.

Izrael, maktesz Ramon

Izrael, maktesz Ramon

Skala Maktesz Ramon zaskakuje. Liczy on 500 m głębokości, około 50 km długości i niecałe 10 km szerokości. Jest to największy „krater” tego typu na świecie. Na jego terenie znajduje się Rezerwat Przyrody Ramon, w którym można zobaczyć nie tylko liczne ciekawe formacje skalne, ale również koziorożce.

Izrael, maktesz Ramon

Będąc w okolicy warto odwiedzić Mitzpe Ramon Visitors Center, gdzie za opłatą można zobaczyć interaktywne przedstawienie przybliżające historię powstania makteszu, a także jego nazwy. Wstęp kosztuje 28 ILS (24 ILS bilet studencki) lub bezpłatnie z Israel Pass

Izrael, maktesz Ramon

Maktesz został nazwany na cześć izraelskiego pilota myśliwca i astronauty Ilana Ramona, który w lutym 2003 r. zginął w katastrofie promu kosmicznego Columbia. Oprócz muzeum, tragiczny los astronautów biorących udział w misji Columbia, został upamiętniony poprzez nazwanie ich imionami siedmiu wzgórz otaczających maktesz. Maktesz można zwiedzać pieszo, konno lub samochodem terenowym. Wstęp do rezerwatu jest bezpłatny natomiast w recepcji Mitzpe Ramon Visitors Center można otrzymać mapki z opisanymi szlakami.

Izrael, maktesz Ramon

My postanowiliśmy udać się na krótki spacer wzdłuż urwiska. Niesamowite widoki makteszu można zobaczyć tuż obok Visitors Center oraz z platformy widokowej – Camel Mount (Góra Wielbłąda), która wyglądem przypomina siedzącego wielbłąda.

Izrael, maktesz Ramon

Izrael, maktesz Ramon

Skala Maktesz Ramon robi powalające wrażenie, szczególnie o zachodzie słońca kiedy jego kolory się wyostrzają. 

Izrael, maktesz Ramon

Izrael, maktesz Ramon

Ściany krateru wyglądają wówczas jakby nałożono na nie kolejno kolorowe warstwy. Stojąc tam czułam się jakbym znalazła się po środku niczego… na końcu świata.

Izrael, maktesz Ramon 

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!