Pomysł na weekend

Sandomierz i kamień optymizmu!

Sandomierz

Sandomierz to malowniczo położone na siedmiu wzgórzach miasteczko, otoczone wąwozami lessowymi. Jednak nie tylko przepiękne krajobrazy zachęcają do odwiedzenia tego miejsca. Spacerując krętymi uliczkami sandomierskiej starówki odnosi się wrażenie jakby czas się tu zatrzymał.

Sandomierz

Sandomierz zachwyca ilością zabytków, a sama nieśpieszna atmosfera miasta stanowi idealne miejsce do odpoczynku.

Sandomierz

Sandomierz

Brama do Średniowiecza

Wstępem do zwiedzania miasta jest Brama Opatowska, z której szczytu roztacza się przepiękny widok na starówkę oraz panoramę zakola Wisły.

Sandomierz

Oprócz przepięknej średniowiecznej architektury, Sandomierz może pochwalić się dużą ilością terenów zieleni. Doskonałym miejscem na spacer jest rezerwat przyrody „Góry Pieprzowe” znajdujący się nieopodal Starówki, czy unikalny, lessowy Wąwóz Królowej Jadwigi.

Sandomierz

Na pochyłym Rynku…

Sandomierz

Najpopularniejszym budynkiem w Sandomierzu jest gotycki Ratusz, który wraz z okalającymi go kolorowymi kamieniczkami tworzy najpiękniejszy rynek w Polsce.

Sandomierz

Sandomierz

Tuż przed Ratuszem znajduje się studnia oraz pomnik Matki Boskiej, przed którym pełniona jest warta rycerzy.

Sandomierz

Uwagę zwraca pastelowa, żółta kamienica Pod Ciżemką, której nazwa wzięła się od cegły z odciśniętą ciżemką, którą odnaleziono tutaj podczas remontu. Natomiast słynna Kamienica Oleśnickich jest bramą prowadzącą do innej rzeczywistości Sandomierza….

Sandomierz

Podziemne Miasto

Boczne wejście Kamienicy Oleśnickich przenosi w czasie do podziemnego miasteczka, znajdującego tuż pod sandomierskim rynkiem.

Sandomierz

Podobno w czasach świetności miasta podziemne korytarze prowadziły, aż do pobliskiej wsi Kobierniki oddalonej około 3 km od Sandomierza.

Sandomierz

Obecnie trasa zwiedzania liczy około 500 m i wiedzie przez liczne komnaty, piwnice i spiżarnie, rozlokowane na kilku poziomach i połączonych systemem krętych schodów. Najgłębsze pomieszczenia znajdują się na głębokości 12 m. 

Sandomierz

Ucho Igielne

Idąc ulicą Zamkową można zobaczyć jedyną zachowaną bramę – zwaną Uchem Igielnym, od swojego charakterystycznego kształtu. 

Sandomierz

Zamek na wzgórzu

Na końcu ulicy Zamkowej, w malowniczym otoczeniu winnic oraz pobliskiego Kościoła św. Jakuba, znajduje się Zamek Kazimierzowski – dawna rezydencja polskich władców.  

Sandomierz

Makabryczna Katedra

Warto zajrzeć do Bazyliki Katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, która zachwyca swoim bogato zdobionym wnętrzem. Uwagę, w szczególności skupiają makabryczne malowidła, przedstawiające losy męczenników chrześcijańskich.

Sandomierz

Sandomierz

Kamień Optymizmu

W okolicy Sandomierza występują złoża unikalnego krzemienia pasiastego zwanego też Kamieniem Optymizmu. Wyroby z użyciem tego kamienia można spotkać w licznych sklepach jubilerskich. A przy ulicy Zamkowej można zobaczyć olbrzymi, ważący około 80 kg pierścień z tym kamieniem.

Sandomierz

A to tylko niektóre z licznych atrakcji, które czekają w Sandomierzu 🙂 

Sandomierz

 

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!