nazaret
Azja,  Bliski Wschód,  Izrael

Północny Izrael – Jezioro Galilejskie, Nazaret, Safed

Północny Izrael to cel wielu pielgrzymów przyjeżdżających do Ziemi Świętej. Poza Jerozolimą znajdują się tutaj główne punkty religii chrześcijańskiej, znane z Nowego Testamentu. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od Nazaretu, gdzie Archanioł Gabriel obwieścił Maryi, że pocznie i „urodzi syna” i „nada mu imię Jezus”. Głównym celem wycieczek jest Bazylika Zwiastowania – miejsce w którym według wierzeń nastąpiło zwiastowanie. Bazylika jest jedną z najważniejszych świątyń religii chrześcijańskiej, zaraz po Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie i Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

Nazaret - Bazylika Zwiastowania

Nazaret - Bazylika Zwiastowania

Bazylika jest ogromna i znacząco różni się od wspomnianych wcześniej świątyń. Wbudowana jest w nowoczesnym stylu, a jej wnętrze przypomina fortecę. W głównym jej punkcie, znajduje się Grota Zwiastowania.

Nazaret - Bazylika Zwiastowania

Nazaret - Bazylika Zwiastowania

Tuż obok Bazyliki, znajduje się Kościół św. Józefa. Zgodnie z tradycją chrześcijańską, miał się tutaj znajdować warsztat św. Józefa, a tuż obok niego dom, w którym wychowywał się Jezus.

Nazaret

Będąc w Nazarecie warto wybrać się na pobliski suk – bazar oferujący lokalne produkty i pamiątki. Nam niestety nie udało się go zobaczyć, ponieważ odwiedziliśmy Nazaret w dość późnych godzinach wieczornych.

Izrael, Nazaret

Około 8 km  na północ od Nazaretu znajduje się kolejny ważny punkt pielgrzymek – Kana Galilejska. Tutaj Jezus dokonał swojego pierwszego cudu zamieniając wodę w wino na uczcie weselnej.

Izrael,  Kana Galilejska

Nieco dalej na wschód, nad malowniczym Jeziorem Galilejskim znajduje się Góra Błogosławieństw. W miejscu kazania Jezusa z Górze, zlokalizowano Kościół Błogosławieństw, który można rozpoznać po charakterystycznej kopule.

Jezioro Galilejskie - Góra Błogosławieństw

Jezioro Galilejskie - Góra Błogosławieństw

Kościół otacza starannie wypielęgnowany ogród z tarasami widokowymi, z których można podziwiać wspaniały widok na Jezioro Galilejskie.

Jezioro Galilejskie - Góra Błogosławieństw

Jezioro Galilejskie - Góra Błogosławieństw

Nieopodal Kościoła Błogosławieństw znajduje się Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb, gdzie Jezus w cudowny sposób pomnożył dwie ryby i pięć bochenków chleba, aby nakarmić tłumy.

Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb

Będąc w okolicy warto również odwiedzić Safed (Tzafat). Safed znajduje się na wysokości 914 metrów i jest zarazem najwyżej położonym miastem w Izraelu. Jest to główny ośrodek kabały  – żydowskiego mistycyzmu oraz jedno z czterech najświętszych miast judaizmu (wraz z Jerozolimą, Tyberiadą i Hebronem).

Izrael, Safed

Izrael, Safed

Kabała w odróżnieniu od judaizmu rabinicznego, opiera się na czytaniu świętych ksiąg między wierszami, a litery i akcent każdego słowa ma wartość liczbową, która nadaje dodatkowe znaczenie słowom. Rzeczywiście zwiedzając Safed można odczuć specyficzną duchową atmosferę, odmienną od pozostałych miejsc w Izraelu.  Miasto zamieszkuje wielu artystów, których prace można zobaczyć na lokalnym, eleganckim bazarze.

Izrael, Safed

Dominującym kolorem miasta jest niebieski, który w ciekawy sposób kontrastuje z białą zabudową. Dodatkowo przestrzeń urozmaicają liczne rzeźby oraz instalacje artystyczne.

Izrael, Safed

Izrael, Safed

Spacerując labiryntem wąskich uliczek, praktycznie nie spotkaliśmy turystów. Dzięki temu mogliśmy podpatrzeć życie mieszkańców tego miasta.

Izrael, Safed

Izrael, Safed

Przewodniki odradzają zwiedzanie Safedu w Szabat, który trwa od piątku wieczorem do soboty wieczorem. Wówczas wiele ulic jest zamkniętych dla ruchu, a przejażdżka samochodem może skończyć się obrzuceniem kamieniami.

Spodobał Ci się wpis? Zajrzyj do innych!

Mea Shearim – w odległej rzeczywistości, Girl off the trail!

Ejlat, Izrael – ucieczka przed zimą czyli doskonały plan na weekend! cz. I

Ejlat – ucieczka przed zimą, czyli doskonały plan weekend cz. II

Izrael – 7 niesamowitych miejsc do zobaczenia!

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!