piza
Europa,  Włochy

Krzywa Wieża – Piza w cieniu pandemii

Krzywa Wieża w Pizie była miejscem, które od dawna chciałam zobaczyć. W końcu latem zeszłego roku udało mi się to zrealizować. Miałam trochę mieszane odczucia w związku z podróżą do Włoch w czasie pandemii COVID. Szczególnie obawiałam się typowo turystycznych miejsc, gdyż zdawałam sobie sprawę, że w okresie wakacyjnym Włochy to dość popularny kierunek.  Tymczasem na miejscu, ku mojemu zaskoczeniu okazało się że był to najbezpieczniejszy wyjazd jaki mogłam sobie wyobrazić. Piza była praktycznie wyludniona, bez problemu zaparkowaliśmy auto w pobliżu Krzywej Wieży.

Włochy - Piza

Włochy - Piza

Włochy - Piza

W najważniejszym miejscu – Piazza dei Miracoli gdzie znajdują się cztery najpopularniejsze punkty turystyczne: Krzywa Wieża, Katedra, Baptysterium oraz Cmentarz Camposanto Monumentale, praktycznie nie było turystów. Natomiast trochę więcej ludzi, można było spotkać w licznych knajpkach i restauracjach w centrum miasta.

Włochy - Piza

Włochy - Piza

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od najważniejszej budowli w Pizie – Krzywej Wieży. Budowa Krzywej Wieży w Pizie została rozpoczęta w 1173 r. i zajęła prawie dwa wieki. Tak właściwie wieża zaczęła się przechylać już w trakcie budowy. Przyczyną były płytkie fundamenty oraz niestabilny grunt.

Włochy - Piza

Dopiero w 1990 r. gdy nachylenie wieży wyniosło 5° podjęto natychmiastowe prace aby uchronić ją przed zawaleniem. Stabilizacja Krzywej Wieży zajęła 10 lat i pochłonęła 30 milionów euro. W trakcie tych prac m.in. wzmocniono fundamenty oraz umieszczono specjalne obciążniki aby przesunąć środek ciężkości wieży. Obecnie nachylenie Krzywej Wieży wynosi 4° i jest ona udostępniona do zwiedzania.

Włochy - Piza

Tuż obok Krzywej Wieży znajduje się Katedra Santa Maria Assunta czyli Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, której wnętrze można zobaczyć bezpłatnie. Niestety w trakcie mojego pobytu jej zwiedzanie było ograniczone.  

Włochy - Piza

Nieopodal można także zobaczyć Baptysterium San Giovanni, które zostało zaprojektowane na wzór Kopuły na Skale w Jerozolimie. Baptysterium, podobnie jak i Krzywa  Wieża jest przekrzywione, natomiast jego nachylenie jest praktycznie niezauważalne ponieważ wynosi 0.6°.

Włochy - Piza

Co ciekawsze, to nie koniec przekrzywionych budowli jakie można zobaczyć w Pizie. Charakterystyczne przechylenie można zobaczyć także patrząc na dzwonnicę Kościoła San Nicola.

Włochy - Piza

Ciekawą propozycją na dalsze zwiedzanie Pizy jest spacer bulwarem znajdującym się nad rzeką Arno. Można tu zobaczyć ciekawą panoramę miasta oraz mały, bogato zdobiony kościółek –  Santa Maria della Spina.

Włochy - Piza

Włochy - Piza

W drodze powrotnej warto przejść deptakiem Borgo Stretto. Rozpoczyna od Piazza Garibaldi, znajdującym się tuż przy Ponte di Mezzo – charakterystycznym moście, a kończy na ruinach łaźni rzymskich – Terme Nerone.

Włochy - Piza

Włochy - Piza

Jest to reprezentacyjna ulica miasta, wzdłuż której znajduje się wiele butików, restauracji i kawiarni.

Włochy - Piza

Włochy - Piza

Po drodze warto zajrzeć także na Piazza del Cavalieri, czyli Plac Kawalerzystów – dawne centrum administracyjne miasta.

Włochy - Piza

Piza zaskoczyła mnie także swojską atmosferą, licznymi wąskimi przejściami oraz ciekawymi muralami. Warto spędzić nieco więcej czasu w tym mieście, żeby przyjrzeć się życiu mieszkańców oraz zobaczyć je z innej, mniej turystycznej strony.

Włochy - Piza

Włochy - Piza

Spodobał Ci się wpis? Zajrzyj do innych! 😉

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!