lucca
Europa,  Włochy

Lucca, Toskania czyli włoski sposób na las na dachu

Wśród malowniczych wzgórz i winnic Toskanii znajduje się pewne urocze miasteczko – Lucca. Na pierwszy rzut oka, nie wyróżnia się niczym szczególnym, wygląda ja jedno z wielu włoskich miast. Jednak jest tutaj kilka zaskakujących miejsc dla których warto tu zajrzeć.

Włochy, Toskania - Lucca

Lucca niegdyś była bardzo bogatym miastem, zamieszkałym przez zamożnych kupców. Swoją pozycję, zawdzięczała głównie monopolowi na produkcję jedwabiu. Co prawda nadal produkuje się tutaj odzież z jedwabiu, jednak obecnie Lucca słynie głównie z doskonałej oliwy. Podobno oliwa produkowana tutaj, jest jedną z najlepszych w Toskanii. 

Włochy, Toskania - Lucca

Mieszkańcy dumni są z  historii swojego miasta oraz typowego lokalnego dialektu. Lucca utrzymała swoją niezależność jako miasto – państwo aż do 1837 r.

Włochy, Toskania - Lucca

Unikalną atrakcją Lucca jest Torre Guinigi, wieża o wysokości 45 metrów,  na szczycie której rosną drzewa. Jest to jedna z niewielu tzw. wież mieszkalnych jakie zachowały się w mieście. Została wybudowana w XIV wieku przez jednego z bogatych kupców. W czasach niestabilnej sytuacji politycznej, wieża pełniła zarówno funkcję mieszkalną jak i obronną. Obecnie dach Torre Guinigi jest udostępniony do zwiedzania. Niestety mi się nie udało go zobaczyć. W trakcie mojego pobytu w Lucca w lato 2020 r., możliwości zobaczenia wieży były bardzo ograniczone ze względu na COVID.

Włochy, Toskania - Lucca

Lucca jest nazywana także miastem 100 kościołów. Co prawda nie jestem w stanie tego potwierdzić, natomiast muszę przyznać, że jest ich naprawdę dużo.

Włochy, Toskania - Lucca

Włochy, Toskania - Lucca

Najbardziej okazałym wśród nich, jest z pewnością San Michele in Foro – Kościół św. Michała Archanioła – wzniesiony w miejscu dawnego forum rzymskiego.

Włochy, Toskania - Lucca

Warto zajrzeć także na Piazza dell’Anfiteatro plac zbudowany w miejscu starożytnego amfiteatru rzymskiego. Rzeczywiście zabudowa placu ma kształt okręgu, na wzór amfiteatru. Jeszcze kilka wieków temu amfiteatr mógł pomieścić aż 10 tys. widzów, którzy z zapartym tchem oglądali tu walki gladiatorów.

Włochy, Toskania - Lucca

Ruiny amfiteatru znajdują się obecnie około 3 metry pod  powierzchnią placu. Obecnie  Piazza dell’Anfiteatro jest głównym punktem turystycznym oraz miejscem spotkań mieszkańców Lucca.

Włochy, Toskania - Lucca

Włochy, Toskania - Lucca

Lucca jest idealnym miejscem na jednodniową wycieczkę, oprócz ciekawej historii oraz zaskakujących miejsc ma również specyficzny klimat włoskich miasteczek. Wąskie brukowane uliczki, pastelowe kolory budynków, pranie rozwieszone na głównym placu miasta oraz nieśpieszny, wyluzowany tryb życia mieszkańców to jedne z wielu powodów dla których warto je odwiedzić.

Włochy, Toskania - Lucca

Włochy, Toskania - Lucca 

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!