kijow
Europa,  Ukraina

Kijów – 13 powodów do odwiedzenia stolicy Ukrainy

Kijów odwiedziłam w zeszłym roku po drodze do Czarnobyla. Przyznam, że na miejscu nie spodziewałam się zobaczyć „fajerwerków”. Nie wiem, może to była kwestia mojego nastawienia, ale z pewnością nie poczułam do tego miasta tego co do Lwowa. Pomimo to, uważam, że Kijów warto zobaczyć ponieważ miasto to stanowi ciekawą mieszankę minionych czasów oraz nowoczesności. W sumie naliczyłam trzynaście powodów dla których warto odwiedzić stolicę Ukrainy.

Kijow

Kijow - murale

Kijow -Pomnik Matki Ojczyzny

Matka Ojczyzna

To ogromny pomnik o wysokości ponad 100 m, stojący na jednym ze wzgórz Kijowa, będący jedną z większych konstrukcji tego typu na świecie. Matka Ojczyzna w jednym ręku trzyma miecz, a w drugim tarczę z godłem ZSRR.

Kijow  - Pomnik Matki Ojczyzny

Kijow - Pomnik Matki Ojczyzny

Ze wzgórza natomiast roztacza się niesamowita panorama na Kijów.

Kijow

Park i Pałac Maryjski

Ciekawym obiektem jest Pałac Maryjski, przykuwający uwagę szczególnie ze względu na swój charakterystyczny niebieski kolor.

Kijow

Szklany Most

Idealnym miejscem na popołudniowy spacer jest Szklany Most, z którego roztacza się niesamowita panorama na centrum Kijowa oraz na charakterystyczny most dla pieszych przez Dniepr.

Kijow

Tuż obok mostu znajduje się Łuk Przyjaźni Narodów, relikt przeszłości będący symbolem przyjaźni rosyjsko-ukraińskiej. Łuk prezentuje się dość nowocześnie i stanowi ciekawy punkt na mapie miasta. Jednak w związku z wejściem w życie ustaw dekomunizacyjnych, planuje się jego rozbiórkę.

Kijow - Łuk Przyjaźni Narodów

Kijow

Cerkiew Mikołaja Cudotwórcy na Wodzie

Jednym z ciekawszych obiektów sakralnych w Kijowie jest Cerkiew Mikołaja Cudotwórcy. Sam budynek może nie wzbudzać wielkiej fascynacji, natomiast z pewnością jego położenie na wodzie jest unikalne. Jest to także ciekawy punkt widokowy na nabrzeże Dniepru.

Kijow - Cerkiew Mikołaja Cudotwórcy

Muzeum czarnobylskie

Miejsce to warto odwiedzić przed wycieczką do Czarnobyla. Motywem przewodnim tego muzeum jest łaciński slogan i “est dolendi modus, non est timendi” – Jest granica smutku, niepokój nie ma granic. Na zewnątrz muzeum można zobaczyć, jak wyglądały pojazdy biorące udział w akcji ratunkowej. Do sal wystawowych prowadzą długie schody, z drogowymi tabliczkami miejscowości dotkniętych katastrofą.

Kijow - Muzeum Czarnobyla

Wystawa przedstawia tragedię ludzi zamieszkujących te tereny w trakcie katastrofy. Prezentuje akcję ratunkową oraz skutki awarii reaktora. Stanowi mauzoleum poświęcone ofiarom Czarnobyla.

Kijow - Muzeum Czarnobyla

Kijow - Muzeum Czarnobyla

Żytny Rynek

To miejsce to absolutny must żeby zobaczyć codziennie życie w Kijowie. Można tu zakupić produkty spożywcze, a także spróbować lokalnych potraw. Oprócz części spożywczej, znajduje się tu dział z ubraniami oraz warsztatami, wszystko w jednym miejscu.  Halę targową bardzo łatwo rozpoznać, wygląd budynku nie budzi wątpliwości w jakim okresie został wybudowany ?

Kijow - bazar

Kijow - bazar

Opuszczone Getto Miliarderów

Getto Miliarderów to określenie na dystrykt Vozdvizhenka. Nazwa Vozdvyzhenka pochodzi od miejscowej cerkwi Chrestovozdvyzhenska, znanej jako miejsce chrztu znanego rosyjskiego pisarza Michaiła Bułhakowa. Kolorowe kamienice oraz elegancka okolica  wskazują, że jest to luksusowa miejscówka. Jednak najdziwniejsze jest to, że cukierkowe budynki wyglądają jakby były całkowicie opustoszałe. W 2003 r. postanowiono wybudować w tym miejscu ekskluzywną dzielnicę, jednak kryzys w latach 2008-2009 r. spowodował brak zainteresowania nowymi, bardzo drogimi apartamentami. Obecnie kolorowa, secesyjna zabudowa Vozdvizhenki stanowi idealne miejsce do sesji zdjęciowych.

Kijow

Kijow

Cztery razy lepiej niż w Brukseli

Bruksela znana jest z sikającego chłopca, natomiast Kijów aż z czterech. Co więcej łącznie tworzą kolorową fontannę. Figurki znajdują się w Parku Pejzażna Aleja, gdzie można zobaczyć wiele innych niekonwencjonalnych rzeźb.

Kijow

Kijow

„Miasto złotych kopuł”

Złote kopuły oraz charakterystyczna niebieska elewacja monastyru są widoczne spod pomnika Bohdana Chmielnickiego. Zresztą już wiadomo dlaczego Kijów określa się mianem „miasta złotych kopuł”. Monastyr został zniszczony w latach 30-tych minionego wieku, a odbudowano go dopiero po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości.

Kijow

Kijow

Cerkiew Św. Andrzeja

Patrząc na kijowskie cerkwie, nie da się ukryć, że ulubionym kolorem jego mieszkańców jest niebieski. Zgodnie z legendą, św. Andrzej wskazał, że miejsce to miało być przeznaczone na wspaniałą świątynię. Faktycznie tak się stało. Cerkiew znajduje się w najstarszej części Kijowa, samym centrum miasta nieopodal słynnego Majdanu Niepodległości (Placu Niepodległości).

Kijow

Plac Niepodległości

Miejscem znanym z licznych relacji telewizyjnych jest Plac Niepodległości, na którym stoi charakterystyczny Pomnik Niepodległości. Jest to także ulubione miejsce spotkać mieszkańców Kijowa. To tutaj miała miejsce w 2004 r. tzw. Pomarańczowa rewolucja – protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów przez W. Janukowycza. Mieszkańcy Kijowa, w trakcie tzw. Euromajdanu, drugi raz wyszli na Plac Niepodległości w 2013 r. w związku z niepodpisaniem przez Janukowycza umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. W wyniku starć, życie straciło wówczas około 100 osób.

Kijow - Plac Niepodleglosci

Kijow - Plac Niepodleglosci

Shukai

Chodząc ulicami Kijowa można spotkać wiele malutkich figurek z brązu. Nazywane są Shukai, co oznacza po prostu szukaj i jak łatwo się domyśleć, trzeba się naprawdę porozglądać żeby je wypatrzeć.  Na tej stronce można się dowiedzieć więcej o historii ich powstania.

Kijow - Shukai

Street art na zakończenie

Muszę przyznać, że Kijów zaskoczył mnie bardzo lokalnym street artem. Na miejscu spodziewałam się zobaczyć szarą, socjalistyczną rzeczywistość,  tymczasem stolica Ukrainy okazała się być zaskakująco kolorowa. Oczywiście miejsc z minionej epoki nadal jest tutaj pod dostatkiem, jednak jednocześnie można zauważyć, że mieszkańcy starają się urozmaicić tą przestrzeń. Efekt? Jak dla mnie super ?

Kijow - Muzeum Czarnobyla

Kijow - bulwary

Kijow

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!