Włochy

Asyż – Bazylika na Piekielnym Wzgórzu

Asyż zwany przez Włochów Ziemią Świętych – Terra dei Santi, słynie z chyba największej ilości świętych przypadających na każdy metr kwadratowy tego niewielkiego miasteczka, wśród których można wymienić św. Franciszka, św. Klarę oraz św. Gabriela.

Asyż

Głównym celem pielgrzymów przybywających do Asyżu jest oczywiście Bazylika św. Franciszka z relikwiami jej patrona.

Asyż

Asyż

Jak na ironię losu Bazylika została wybudowana na Piekielnym Wzgórzu, słynącym z wykonywanych na nim wyroków śmierci. Nazwa Wzgórze Rajskie została nadana dopiero przez Papieża Grzegorz IX, tuż po kanonizacji Franciszka.

Asyż

Wnętrze Bazyliki wypełniają obrazy przedstawiające sceny z życia tego świętego.
8 września 1997 r. miało miejsce silne trzęsienie ziemi, które bezpowrotnie zniszczyło unikalne freski sklepienia Świątyni oraz doprowadziło do śmierci czterech zakonników , w tym jednego Polaka.

Asyż

Kolejnym ważnym obiektem na chrześcijańskiej mapie budowli sakralnych, jest Bazylika św. Klary, uczennicy św. Franciszka oraz założycielki zakonu klarysek.

Asyż

W tej wykonanej z biało – różowego kamienia Świątyni, znajduje się kryształowa krypta z relikwiami św. Klary oraz krzyż, z którego Chrystus przemówił do św. Franciszka.

Asyż

Tuz przed Bazyliką roztacza się przepiękny widok na panoramę Umbrii.

Asyż

Centralny punkt administracyjnej części miasta, stanowi plac ratuszowy (Piazza del Comune), z wieżą ratuszową oraz dawną świątynią Minrewy.

Asyż

Jednak to nie jedyne atrakcje jakie Asyż ma do zaoferowania. Kręte uliczki miasta oraz kamienice zbudowane z pastelowego różowego kamienia dosłownie przenoszą w świat Średniowiecza.

Asyż

Asyż

Zaskakujące jest to, że pomimo ogromnej ilości turystów, uliczki Asyżu są opustoszałe.

Asyż/Asisi

Asyż/Asisi

W najstarszej części miasta widać pozostałości po dawnej twierdzy obronnej, w postaci fortyfikacji  oraz bram wjazdowych.

Asyż

Strategiczne położenie Asyżu na zboczu góry Subasio, stanowi doskonałe uzupełnienie charakteru miasta. Dodatkowo piękna panorama zielonej Umbrii doskonale kontrastuje z jasnymi zabudowaniami.

Asyż/Asisi

Asyż/Asisi

 

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!