Hawaje - Hanauma Bay

Krater Koko to popularny punkt widokowy na wsypie O’ahu, skąd roztacza się przepiękny widok na jedną z najpiękniejszych zatok świata – Hanauma Bay. Jednak, jak wiadomo punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, dlatego też część turystów preferuje widok odwrotny – Krateru Koko z poziomu Hanauma Bay. Być może jest to związane z zaskakującym tłumaczeniem nazwy krateru, który w języku hawajskim znaczy tyle co… „uskrzydlona wagina”. Oczywiście ta nazwa nie wzięła się znikąd i związana jest z bardzo dramatyczną historią, która mogłaby z całą pewnością posłużyć  jako scenariusz dla filmów klasy XXX.

Hawaje - Hanauma Bay

Zgodnie z hawajską legendą, bogini Kapo uskrzydlała swoją waginę w celu dekoncentracji boga Kamapuaa, który delikatnie mówiąc narzucał się jej siostrze – bogini wulkanu – Pele. Ostatecznie  fruwający organ wylądował w południowo-wschodniej części wyspy O’ahu. Przerażony tym zjawiskiem Kamapuaa rzucił się do ucieczki lądując wprost w „skrzydła”  Kapo. Upadek musiał być widowiskowy, gdyż w jego wyniku powstał waśnie Krater Koko.

Hawaje - Hanauma Bay

„Tragiczna śmierć Kamapuaa” nie poszła jednak na marne, gdyż Amerykanie w czasie II wojny Światowej wykorzystali krater do celów militarnych, tworząc na jego szczycie sieć bunkrów oraz punktów widokowych.
Została wówczas zbudowana trakcja kolejowa, która obecnie wykorzystywana jest przez turystów pragnących zobaczyć ze szczytu piękną panoramę południowo-wschodniego O’ahu. Ścieżka liczy około 1,5 km i ze względu na duże nachylenie nie bez powodu otrzymała przydomek the Stairmaster from Hell. Trudy wspinaczki rekompensuje widok na wspomnianą wcześniej Zatokę Hanauma, której nazwa w języku hawajskim oznacza krzywą zatokę.

Hawaje - Hanauma Bay

Co ciekawsze, zatoka ta jest właściwie dnem krateru wulkanicznego, który został zalany wodami oceanu na skutek osunięcia się jednej z jego ścian.

Hawaje - Hanauma Bay

Hanauma Bay zamieszkuje około 400 gatunków ryb oraz wiele osobników żółwi zielonych nazywanych na Hawajach – honu, a także zachwycających tęczowymi kolorami – papugoryb.

Hawaje - Hanauma Bay

Niesamowita bioróżnorodność podwodnego świata zatoki jest właściwie wynikiem działalności wulkanicznej. Powstałe w wyniku działalności wulkanicznej tufy wulkaniczne, dzięki swojej porowatej strukturze były doskonałym siedliskiem dla rozwoju rafy koralowej.

Hawaje - Hanauma Bay

Zatoka Hanauma jest obecnie ścisłym rezerwatem przyrody i jedyną plażą na Hawajach na którą wstęp jest płatny (w 2015 r. kosztował 7,5$, więcej informacji znajdziecie tutaj). Sceny z Zatoki Hanauma możecie obejrzeć w:  Blue Hawaii, Tora! Tora! Tora!, Hawaii Five-O czy Magnum.

 

Share this Post

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.