Xel-Ha
Meksyk

Xel-Ha – Miejsce gdzie rodzi się woda

Meksyk - Xel-Ha

Ciekawą propozycją dla miłośników parków wodnych jest Xel-Ha, znajdujące się we wschodniej części Półwyspu Jukatan, niedaleko stanowiska archeologicznego w Tulum.

Meksyk - Xel-Ha

Xel-Ha, to właściwie ogromne naturalne akwarium, zachwycające swoją bioróżnorodnością. Sama nazwa parku, w języku Majów oznacza „miejsce gdzie rodzi się woda”.

Meksyk - Xel-Ha

Zgodnie z legendą, bogowie Majów połączyli swoją mądrość, wizje oraz poczucie estetyki i piękna, tworząc właśnie Xel-Ha. Byli oni, na tyle zachwyceni swoim dziełem, że zabronili ludziom wstępu do tego raju.

Meksyk - Xel-Ha

Bram jego miały strzec iguany – pełniące rolę strażników ziemi, pelikany – chroniące powietrze oraz papugoryby – broniące wody. Wszystkie te osobniki doskonale wypełniają to zadanie po dziś dzień.

Meksyk - Xel-Ha

Właśnie w Xel-Ha, dzięki połączeniu wód z płynącej nieopodal rzeki z Morzem Karaibskim, możemy podziwiać niesamowitą różnorodność podwodnego świata. Wody słodkie i słone stanowią unikalny ekosystem zamieszkiwany przez ponad 70 gatunków ryb, zachwycających tęczowymi kolorami.

 

Meksyk - Xel-Ha

Meksyk - Xel-Ha

Na terenie parku znajdują się liczne ścieżki porośnięte tropikalną roślinnością, gdzie można spotkać, przechadzające się leniwie iguany. Po pełnym atrakcji dniu można odpocząć na hamakach, podziwiając piękny krajobraz Morza Karaibskiego.

Meksyk - Xel-Ha

Meksyk - Xel-Ha

Meksyk - Xel-Ha

Xel-Ha jest doskonale wyposażone w infrastrukturę turystyczną. Na terenie obiektu znajdują się: restauracje, bary, prysznice, przebieranie oraz sklepy.

 

Meksyk - Xel-Ha

Park zapewnia również szeroki wybór atrakcji, jak ziplining, nurkowanie czy snorkeling. Co ciekawsze, został zrealizowany zgodnie z zasadą ekologicznie zrównoważonej turystyki.

Meksyk - Xel-Ha

Działania władz Xel-Ha, poza turystyką, skierowane są na ochronę przyrodniczych zasobów tego miejsca. Na szeroką skalę prowadzone są prace związane z ochroną zagrożonych siedlisk oraz zalesianiem terenu rodzimą roślinnością.

Meksyk - Xel-Ha

Zainteresowanych odsyłam na stronę internetową Xel-Ha

 

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!