Porady,  Rosja,  Tip na trip

Tallin, Helsinki, Petersburg bez wizy – tanie podróżowanie

Tallinn, Helsinki, Petersburg

Wyjazd do Tallina, Helsinek i Petersburga nie był przez nas planowany. Właściwie wszystko zaczęło się od promocji LOT-u na przelot z Tallina, a powrót z Helsinek.

Trasę pomiędzy Tallinem a Helsinkami odbyliśmy promem – Tallink, choć można również skorzystać z oferty innych operatorów np. Viking Line lub Eckero Line.

Tallinn, Helsinki, Petersburg

Na stanowisku odpraw, znajdującym się w terminalu D, trzeba się stawić minimum 30 minut przed rejsem, gdzie na podstawie rezerwacji otrzymamy kartę pokładową. Tallink kursuje 6 razy dziennie a podróż trwa około 2 godzin i z pewnością nie należy do nudnych (o czy możecie przeczytać tutaj).

Tallinn, Helsinki, Petersburg

Prom przypływa do Portu Zachodniego (West Harbor), skąd do centrum miasta można się dostać tramwajem nr 9 (w kierunku Pasila). Najlepiej wysiąść na przystanku Kaisaniemi. Bilet jednorazowy kupowany w automacie kosztuje 2,5 euro natomiast u kierowcy 3 euro, inne informacje znajdziecie na tej stronie.

Tallinn, Helsinki, Petersburg

Nie da się ukryć, że Helsinki nie należą do najtańszych miast, zatem aby zminimalizować ilość noclegów przypłynęliśmy tam wcześnie rano, a wypływaliśmy do Petersburga wieczorem. Dzięki temu mieliśmy cały dzień na zwiedzanie stolicy Finlandii. Trasę Helsinki – Petersburg odbyliśmy na promie Princess Maria, należącym do firmy St. Peter Line.

Tallinn, Helsinki, Petersburg

Wybraliśmy tańszą opcję noclegu, w kajucie znajdującej się po pokładem i bez wyżywienia. Kabina z łazienką była w sam raz na dwie osoby. Brak okien był dla nas dobrą wiadomością, gdyż w końcu mogliśmy się porządnie wsypać w trakcie panujących wówczas białych nocy.

Tallinn, Helsinki, Petersburg

W trakcie całonocnego rejsu statkiem Princess Maria z pewnością nie można się nudzić.

Tallinn, Helsinki, Petersburg

Znajdują się tu liczne bary, restauracje, sklepy bezcłowe, kino, kasyno a nawet kryty basen (oczywiście wszystko płatne dodatkowo).

 

Tallinn, Helsinki, Petersburg

Zgodnie z prawem rosyjskim, pasażerowie przybywający do rosyjskich portów i przebywający w nich do 72 h nie muszą być objęci obowiązkiem wizowym, pod warunkiem że są uczestnikami zorganizowanej grupy. Jako że, wiza do Rosji kosztuje i uzyskanie jej wiąże się z licznymi formalnościami postanowiliśmy wykorzystać tę możliwość.

Tallinn, Helsinki, Petersburg

Jednak jakie warunki trzeba spełnić aby móc przebywać na terytorium Rosji bez wizy?

Po pierwsze trzeba mieć zapewniony nocleg na miejscu oraz przewodnika. Koszty przewodników wcale nie są małe, jednak St. Peter Line niejako obchodzi ten wymóg, w trakcie rezerwacji biletów wystarczy tylko wykupić bus, który podwozi z terminalu pasażerskiego do centrum. Bus kosztuje 25 euro od osoby. Niestety tego wydatku nie da się pominąć, jeśli nie mamy wkupionego na miejscu przewodnika.

Tallinn, Helsinki, Petersburg

Dodatkwo pasażerowie przebywający na terytorium Rosji muszą znajdować się na obszarze wyznaczonym przez trasę busa. Jak możecie zobaczyć na mapce załączonej na stronie, trasa ta nie jest imponująca, dlatego postanowiliśmy zaryzykować i nieco się zgubić 😉

Tallinn, Helsinki, Petersburg

Warto było podjąć ryzyko, bo bez żadnych problemów odwiedziliśmy Carskie Sioło oraz Peterhof (relacja wkrótce na blogu). Prom do Petersburga odpływa z Zachodniego Terminalu w Helsinkach (tego samego co prom z Tallina). Po przybyciu na miejsce, należy udać się do stanowiska check – in i na podstawie wydrukowanej rezerwacji otrzymujemy boarding card uprawniającą do wejścia na pokład oraz Arrival i Departure card.

Tallinn, Helsinki, Petersburg

Dokumety potrzebne na granicy: paszport, potwierdzenie rezerwacji noclegu, Arrival/Departure Card i Migration Card. Departure card uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów wykupionym busem na trasie: Terminal – Plac Morskoy Slavy – Sokos Vasilievsky – Most Sokos Palace – Palc św. Izaaka, ale tylko w dni które kursuje prom.

Tallinn, Helsinki, Petersburg

Przy stanowisku kontroli paszportowej urzędnik imigracyjny sprawdzi nasz paszport, rezerwacje hotelu oraz zatrzyma Arrival Card i część A Migration Card. Resztę dokumentów trzeba zachować do powrotu.
Przystanek busa znajduje się tuz przed wejściem do terminalu, busy oznaczone są logo St. Peter Line.

Powrót jest już mniej skomplikowany: gdyż nie trzeba robić dodatkowego check – in na pokład Princess Maria. W trakcie kontroli paszportowej, urzędnik imigracyjny sprawdza paszport oraz zatrzymuje Departure Card i część B Migration Card.

Szczegółowe zasady ruchu bezwizowego znajdziecie tutaj.

Tallinn, Helsinki, Petersburg

Wiele osób z pewnością zastanawia się czy bezpiecznie wybierać się do Petersburga w związku z obecną sytuacją polityczną. Nam samym perspektywa wyjazdu do Rosji, podnosiła nieco adrenalinę, tym bardziej, że nasz wyjazd miał miejsce tuż po rozpoczęciu działań na Ukrainie, kiedy relacje pomiędzy Polską a Rosją były naprawdę bardzo napięte.

Tallinn, Helsinki, Petersburg

Na granicy nie mieliśmy żadnych problemów. A sam Petersburg okazał się jedną z naszych największych niespodzianek podróżniczych. Miasto to słynie ze swojego europejskiego, kosmopolitycznego charakteru. Chyba nigdzie indziej (no może poza Hawajami) nie spotkaliśmy się z taką serdecznością i otwartością ludzi.

Tallinn, Helsinki, Petersburg

Wojskowi pozowali nam do zdjęć, a napotkane osoby, pomimo że nie władały językiem angielskim zawsze służyły pomocą. Szczegółową relację z Petersburga zamieścimy wkrótce na blogu.

Tallinn, Helsinki, Petersburg

Ile kosztuje 9-dniowy wyjazd?

Bilety PLL LOT na trasie: Warszawa – Tallin , Helsinki – Warszawa – 153 zł
Tallin 3 noce  – 150 zł
Helsinki 1 noc  – 110 zł
Rosja 2 noclegi – 135 zł
St. Peter Line rejs w dwie strony z noclegiem – 580 zł
Rejs Tallink Tallin – Halesinki – 90 zł

Całkowity koszt od osoby  – 1218 zł + wydatki własne

 

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!