/ / Bez kategorii, San Marino/ 0 comments

San Marino

San Marino, liczące zaledwie  61 km2, to jedno z najmniejszych państw w Europie. Jednak pomimo swoich niewielkich rozmiarów, przyciąga dzień w dzień tysiące turystów. Co czyni je tak wyjątkowym? Odpowiedź jest oczywista… lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja!

San Marino

San Marino położone jest na 7 wzgórzach, z największym szczytem Monte Titano (Góra Tytanów), sięgającym 749 m n.p.m.

San Marino

San Marino

Ten górujący nad San Marino szczyt, składa się właściwie z trzech wierzchołków, które zdobią bajkowe zamki obronne połączone murem. 

San Marino

Największą i najstarszą twierdzą jest La Rocca o Guaita, której wieża została  wybudowana bez fundamentów, bezpośrednio na skale.

San Marino

Tuż obok znajdują się dwie pozostałe wieże La Cesta o Fratta oraz Montale, do których prowadzi wybrukowana uliczka, ciągnąca się wzdłuż fortyfikacji.

San Marino

San Marino

Republika ta została utworzona w 301 r. i jest uważana za najstarszą na świecie. Nazwa San Marino jest pamiątką po św. Marinusie, który skrył się na szczycie Monte Titano, przed cesarzem rzymskim Dioklecjanem, znanym z prześladowań chrześcijan. Tutaj wraz z św. Leonem, zbudował pierwszy kościół, który był początkiem San Marino.  Obecnie w miejscu tego kościoła, znajduje się słynna Bazylika Świętego, która w swoich murach mieści relikwie św. Marinusa,

San Marino

Symbolem niezależności San Marino jest wykonana z białego marmuru Statua Wolności, znajdująca się  na Piazza della Libertà (placu Wolności), stanowiącym centralny punkt miasta. Roztacza się stąd przepiękny widok na panoramę doliny rzeki Marecchia.

San Marino

Oprócz swojego bajkowego położenia, San Marino zachwyca również przepiękną średniowieczną starówką z krętymi, wąskimi uliczkami oraz kamienicami wykończonymi czerwoną kontrastującą dachówką. Średniowieczną atmosferę, dopełniają fortyfikacje obronne wraz górującymi nad krajobrazem zamkami.

San Marino

San Marino

San Marino

 

Share this Post

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.