Polska,  Ziemia Kłodzka

Ziemia Kłodzka – najciekawsze miejsca

Ziemia Kłodzka to niesamowicie ciekawy region Polski, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Nie brakuje tutaj ciekawych szlaków górskich oraz fantazyjnych formacji skalnych. Liczne uzdrowiska gwarantują doskonały wypoczynek. Natomiast Sanktuarium w Wambierzycach, zwane także Śląską Jerozolimą to główny punkt pielgrzymek wielu wiernych.

ZŁOTY STOK – KOPALNIA ZŁOTA

Zwiedzanie Ziemi Kłodzkiej najlepiej zacząć od Kopalni Złota w Złotym Stoku, zlokalizowanej tuż obok drogi nr 46 prowadzącej w kierunku Kłodzka. Podobno na 21 poziomach kopalni, wydrążono ponad 300 km chodników, sztolni i szybów. W trakcie około 700 lat eksploatacji, w kopalni uzyskano 16 ton czystego złota. Dodatkową atrakcją Złotego Stoku jest jedyny w Polsce podziemny wodospad, który można zobaczyć  w Sztolni „Czarnej”.

Kopalnia Złoty Stok

SZCZELINIEC WIELKI – RADKOWSKIE SKAŁY – SKALNE GRZYBY

Ciekawą propozycją wycieczki jest trasa na Szczeliniec Wielki. Jest to najwyższy szczyt Gór Stołowych, zaliczany do Korony Gór Polski. Najłatwiej do Szczelińca Wielkiego dostać się samochodem. Szlak zaczyna się na parkingu w Karłowie. Trasa zajmuje niecałe 30 minut, w trakcie których pokonuje się ponad 600 schodów. Ścieżka nie jest wymagająca natomiast miejscami jest dość wąska. Natomiast widoki… ?

Góry Stołowe

Góry Stołowe

Trasa prowadzi wzdłuż korytarzy skalnych i ciekawych formacji, które wyglądem przypominają zwierzęta. Można tu zobaczyć m.in. Wielbłąda, Małpę, Psa czy Słonia. 

Góry Stołowe

Góry Stołowe

Na szczycie Szczelińca znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się przepiękna panorama na Sudety.

Szczeliniec

Trasę ze Szczelińca warto kontynuować w kierunku Radkowskich Skał oraz Skalnych Grzybów. Zarówno w jednym jak i w drugim miejscu można zobaczyć ciekawie ukształtowane skały.

Góry Stołowe

W drodze powrotnej warto zajrzeć na ścieżkę edukacyjną „Niknąca Łąka”, która prowadzi wzdłuż torfowisk.

Góry Stołowe

BŁĘDNE SKAŁY

Drugim ciekawym szlakiem jest labirynt Błędnych Skał. Najwygodniej się tu dostać samochodem. Od strony Kudowy prowadzi tu tzw. droga „Stu Zakrętów”, która jest już sama w sobie atrakcją, jeśli chodzi o jazdę autem ? 

Błędne skały

Przejście labiryntu Błędnych Skał zajmuje około 30 minut, natomiast realnie zwiedza się to miejsce znacznie dłużej. Skały przybierają tu niesamowite kształty, od potężnych bloków po formacje przypominające kształtem grzyby lub zwierzęta.

Błędne skały

Szlak jest bardzo zróżnicowany, początkowo prowadzi przez labirynt rozmaitych wąskich przejść, szczelin i zaułków. Dalej trasa robi się znacznie szersza i prowadzi wzdłuż kilkunastometrowych skał.

Błędne skały

Na ostatnim odcinku szlak prowadzi drewnianą kładką przez podmokłe tereny.

Góry Stołowe

UZDROWISKA

Będąc w okolicy warto także odwiedzić popularne wśród kuracjuszy uzdrowisko – Duszniki – Zdrój.  Tradycja uzdrowiskowa Dusznik sięga aż 500 lat. Uzdrowisko słynie z wód leczniczych, pochodzących głównie z trzech ujęć: “Jan Kazimierz”, “Pieniawa Chopina” i “Agata”, które stosowane są do leczenia m.in. schorzeń układu pokarmowego, osteoporozy i układu krążenia.

Duszniki - Zdrój

Ważnym punktem turystycznym w Dusznikach jest Dworek Chopina znajdujący się w Parku Zdrojowym.  To tutaj będąc na kuracji koncertował 16-letni Fryderyk Chopin. Co roku w sierpniu odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Jest to najstarszy polski festiwal muzyczny trwający nieprzerwanie od 1946 r.

Duszniki - Zdrój

Polanica – Zdrój jest kolejną popularną miejscowością uzdrowiskową w Kotlinie Kłodzkiej. Jest to  miejscowość malowniczo położona w dolinie Bystrzycy Dusznickiej i charakteryzująca się unikalną zabudową.

Polanica - Zdrój

Centralny punkt uzdrowiska stanowi Park Zdrojowy, w którym znajduje się Teatr Zdrojowy, Pijalnia Wód Mineralnych oraz sanatoria i szpitale uzdrowiskowe.

Polanica - Zdrój

Polanica - Zdrój

W Pijalni można spróbować tutejszej wody leczniczej z ujęcia Wielka Pieniawa, będącej głównym surowcem leczniczym w uzdrowisku.

Polanica - Zdrój

Polanica - Zdrój

Osobiście jeśli miałabym wybierać miejsce kuracji w Kotlinie Kłodzkiej, wybrałabym Kudowę Zdrój. Uzdrowisko to urzekło mnie unikalną, kolorową architekturą.

Kudowa - Zdrój

Kudowa - Zdrój

Panuje tutaj specyficzny uzdrowiskowy klimat. W Parku Zdrojowym można zaobserwować wielu spacerujących lub opalających się kuracjuszy, natomiast w Pijalni Uzdrowiskowej spróbować lokalnej wody leczniczej pochodzącej z 3 ujęć: Śniadecki, Marchlewski oraz Moniuszko. Warto tu zajrzeć także ze względu na eleganckie wnętrze.

Kudowa - Zdrój

Kudowa - Zdrój

ZAMEK LEŚNA NA SZCZYTNIKU

Jadąc z Dusznik w kierunku Polanicy warto także odwiedzić Zamek Leśna na wzgórzu Szczytnik. Choć zamek przypomina swoim wyglądem średniowieczną fortyfikację, tak właściwie został wybudowany w latach 30-tych XIX w. Tuż obok zamku znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać okolicę.

Szczytnik

Zamek Leśna

WAMBIERZYCE

Ciekawym miejscem o charakterze sakralnym jest Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin, znane także jako „Śląska Jerozolima”. Sanktuarium przypomina z zewnątrz pałac do którego prowadzą wysokie schody. Łącznie do wejścia prowadzi 57 stopni, z których 9 oznacza liczbę chórów anielskich, następne 33 symbolizują wiek Jezusa, natomiast ostatnie 15 wiek Maryi w chwili poczęcia. Bazylika zyskała wielką popularność po cudownym ozdrowieniu Jana z Raszewa, który odzyskał tu wzrok.

Wambierzyce

Wambierzyce 

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!