Masai Mara – z kamerą wśród zwierząt
Masai Mara jest jednym z największych rezerwatów w Kenii. Rozległe równiny i sawanny, występujące w tym miejscu słyną z niesamowitej bioróżnorodności.
Jego nazwa pochodzi od ludu Masajów oraz słowa „Mara”, które w języku masajskim oznacza „nakrapiany”. Park otrzymał takie określenie ze względu na rozproszone drzewa i krzewy, które urozmaicają krajobraz.
Lud Masajów jest głęboko związany z tą ziemią i jest prawdopodobnie najbardziej kultowym plemieniem w Afryce. Masajowie przenieśli się na wyżyny dzisiejszej Kenii na początku XVII wieku. Prowadzili półkoczowniczy styl życia, przemieszczając się ze stadami bydła w różne miejsca w porze deszczowej i suchej, aby zapobiec nadmiernemu wypasowi któregokolwiek obszaru. Niestety podobnie jak w przypadku większości innych plemion afrykańskich, Masajowie stracili wiele ze swoich żyznych ziem i części swojej kultury, gdy europejscy osadnicy przenieśli się na ich terytorium. Obecnie nie prowadzą już koczowniczego stylu życia i osiedlają się w jednym miejscu, gdzie są zależni od lokalnego rolnictwa i turystyki. Można ich rozpoznać po wysokim wzroście i charakterystycznym czerwonym ubiorze nazywanym shuka.
Oprócz Masajów, Masai Mara słynie z tzw. Wielkiej Migracji Gnu, uznawanej za jeden z siedmiu cudów świata przyrody. Co roku, od lipca do października, ponad 1,5 miliona gnu, zebr i antylop przemieszcza się z Serengeti w Tanzanii do Masai Mara w poszukiwaniu pożywienia i wody. Co ciekawsze, zebry i gnu żyją w symbiozie, zwiększając szanse na przeżycie.
Pomimo, że obydwa gatunki są roślinożercami to żywią się innymi częściami roślin. Dodatkowo, świetny wzrok zebr który pozwala im z daleka dostrzec drapieżniki. Z drugiej strony gnu mają świetny zmysł węchu, który pomaga im znaleźć wodę.
Oprócz migracji, w Masai Mara można zobaczyć również słynną „Wielką piątkę” czyli: lwy, lamparty, słonie, bawoły i nosorożce. Rezerwat nazywany jest Królestwem Lwów, szacuje się zamieszkuje go ponad 900 osobników.
Dodatkowo żyją tu liczne: gepardy, hieny, żyrafy, zebry i hipopotamy. Natomiast rzeka Mara jest popularnym siedliskiem dla krokodyli i stad hipopotamów.
Park zamieszkuje również ponad 570 gatunków ptaków, w tym 50 drapieżnych. Można tu zobaczyć m.in. orły, sępy, strusie, zimorodki, żurawie i bociany.
Choć Masai Mara jest miejscem do odwiedzenia przez cały rok, najlepszym czasem na wizytę jest okres Wielkiej Migracji, od lipca do października. Dla tych, którzy szukają spokojniejszego doświadczenia z mniejszą liczbą turystów, miesiące od stycznia do marca oferują gorący i suchy sezon z bujną zieloną roślinnością po krótkich deszczach w listopadzie i grudniu.
Masai Mara oferuje niezapomniane safari, z unikalnym doświadczeniem dzikiej przyrody, oszałamiającymi krajobrazami i możliwością zapoznania się z kulturą ludu Masajów.