Afryka,  Kenia

Masai Mara – z kamerą wśród zwierząt

Masai Mara jest jednym z największych rezerwatów w Kenii. Rozległe równiny i sawanny, występujące w tym miejscu słyną z niesamowitej bioróżnorodności.

Kenia - Safari

Masai Mara, nosorożec

Jego nazwa pochodzi od ludu Masajów oraz słowa „Mara”, które w języku masajskim oznacza „nakrapiany”. Park otrzymał takie określenie ze względu na rozproszone drzewa i krzewy, które urozmaicają krajobraz.

Masai Mara, słoń

Lud Masajów jest głęboko związany z tą ziemią i jest prawdopodobnie najbardziej kultowym plemieniem w Afryce.  Masajowie przenieśli się na wyżyny dzisiejszej Kenii na początku XVII wieku. Prowadzili półkoczowniczy styl życia, przemieszczając się ze stadami bydła w różne miejsca w porze deszczowej i suchej, aby zapobiec nadmiernemu wypasowi któregokolwiek obszaru. Niestety podobnie jak w przypadku większości innych plemion afrykańskich, Masajowie stracili wiele ze swoich żyznych ziem i części swojej kultury, gdy europejscy osadnicy przenieśli się na ich terytorium. Obecnie nie prowadzą już koczowniczego stylu życia  i osiedlają się w jednym miejscu, gdzie są zależni od lokalnego rolnictwa i turystyki. Można ich rozpoznać po wysokim wzroście i charakterystycznym czerwonym ubiorze nazywanym shuka.

Kenia, Masai Mara

Kenia, Masai Mara

Oprócz Masajów, Masai Mara słynie z tzw. Wielkiej Migracji Gnu, uznawanej za jeden z siedmiu cudów świata przyrody. Co roku, od lipca do października, ponad 1,5 miliona gnu, zebr i antylop przemieszcza się z Serengeti w Tanzanii do Masai Mara w poszukiwaniu pożywienia i wody. Co ciekawsze, zebry i gnu żyją w symbiozie, zwiększając szanse na przeżycie.

Kenia, zebry

Kenia, Masai Mara

Pomimo, że obydwa gatunki są roślinożercami to żywią się innymi częściami roślin. Dodatkowo, świetny wzrok zebr który pozwala im z daleka dostrzec drapieżniki. Z drugiej strony gnu mają świetny zmysł węchu, który pomaga im znaleźć wodę.

Kenya, Masai Mara

Oprócz migracji, w  Masai Mara można zobaczyć również słynną  „Wielką piątkę” czyli: lwy, lamparty, słonie, bawoły i nosorożce. Rezerwat nazywany jest Królestwem Lwów, szacuje się zamieszkuje go ponad 900 osobników.

Masai Mara, lwy

Masai Mara, lwy

Dodatkowo żyją tu liczne: gepardy, hieny, żyrafy, zebry i hipopotamy. Natomiast rzeka Mara jest popularnym siedliskiem dla  krokodyli i stad hipopotamów.

Masai Mara, żyrafa

Masai mara, gepard

Park zamieszkuje również ponad 570 gatunków ptaków, w tym 50 drapieżnych. Można tu zobaczyć m.in. orły, sępy, strusie, zimorodki, żurawie i bociany.

Kenia, Masai Mara

Kenia, Masai Mara

Choć Masai Mara jest miejscem do odwiedzenia przez cały rok, najlepszym czasem na wizytę jest okres Wielkiej Migracji, od lipca do października. Dla tych, którzy szukają spokojniejszego doświadczenia z mniejszą liczbą turystów, miesiące od stycznia do marca oferują gorący i suchy sezon z bujną zieloną roślinnością po krótkich deszczach w listopadzie i grudniu.

Masai Mara, lew

Masai Mara oferuje niezapomniane safari, z unikalnym  doświadczeniem dzikiej przyrody, oszałamiającymi krajobrazami i możliwością zapoznania się z kulturą ludu Masajów.

Kenia, Masai Mara

Kenia, Masai Mara

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!