Okolice Mostaru – pomysł na jednodniową wycieczkę
Bośnia i Hercegowina jako turystyczny kierunek zasłynęła głównie dzięki zdjęciom Starego Mostu w Mostarze. Jednak będąc w okolicy Mostaru warto odwiedzić pobliskie atrakcje turystyczne, które w mojej opinii mogą nawet z nim konkurować o miano głównej atrakcji turystycznej BiH. Najciekawsze jest to, że są to często miejsca nie do końca poznane przez masową turystykę, a do niedawna nie były nawet opisane w znanych przewodnikach. Powoli zyskują na popularności, jednak wciąż jeszcze zachowały swój dziki charakter.
Zaledwie siedem kilometrów od centrum Mostaru w miejscowości Gnojnice, znajduje się ciekawy obiekt wojskowy, wykuty w skale i ukryty w pobliskich lasach. Jest to ogromy hangar, w którym podobno za czasów Josipa Tito stacjonowały samoloty szturmowe.
Niestety obecnie wnętrze bunkra stanowi długi ciemny tunel, w którym nie znajduje się nic prócz śmieci. Miejsce to nie zostało odkryte przez masową turystykę, dlatego jest tak unikalne. Osobom które lubią opuszczone miejsca oraz interesujących się historią hangar z pewnością przypadnie do gustu.
Blagaj
Dobrym pomysłem na ochłodę w upalny dzień jest wycieczka do miejscowości Blagaj, w której znajduje się przepięknie położony klasztor Derwiszów (zwany Tekke lub Tekija). Został wybudowany w XV wieku w stylu otomańskim jednak wyglądem w żaden sposób nie przypomina najważniejszej świątyni tańczącego zakonu Derwiszy, znajdującej się w Turcji w miejscowości Konya. Jednak przewagą klasztoru w Blagaj jest jego położenie.
Droga do klasztoru prowadzi obok sadów z figami, morelami, brzoskwiniami, granatami oraz kiwi, a także restauracji serwujących bośniackie jedzenie w tym doskonałe burki przygotowywane w specjalnym palenisku sač.
Klasztor zlokalizowany jest w otoczeniu wysokich skał oraz jaskini z której wypływa rzeka Buna.
Prędkość wody wypływającej ze źródła wynosi 43 tys. litrów na sekundę, a zatem możecie sobie wyobrazić tempo nurtu. Dodatkową zaletą jest stała temperatura wody sięgająca 10 stopni C, w upalny dzień stojąc na brzegu można poczuć przyjemny chłód. Zwiedzanie Blagaj warto zakończyć wycieczką pontonem w głąb jaskini lub wspinaczką na wzgórze na którym znajduje się stara twierdza.
Počitelj
Około 30 km w kierunku południowym od Mostaru, znajduje się malowniczo położone, kameralne miasteczko Počitelj. Miasto wraz z okolicą stanowią jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych w BiH, natomiast zaskoczyło mnie, że w ciągu 2 godzinnego zwiedzania nie widziałam tu praktycznie miejscowych, o turystach nie wspominając. Počitelj okazał się idealnym miejscem na odpoczynek po zatłoczonym Mostarze.
Do najciekawszych zabytków Počitelj należą ruiny dawnej twierdzy tureckiej wzniesionej na fundamentach starożytnego rzymskiego zamku. Twierdza została poważnie zniszczona w trakcie wojny domowej w Bośni, początkowo przez siły serbskie, a później chorwackie. Wejście do twierdzy jest bezpłatne, a na jej szczyt prowadzi stroma droga.
Przepiękny widok na Neretwę oraz Počitelj roztacza się z wieży obronnej, na którą można wejść na własną odpowiedzialność krętymi, wąskimi schodkami. W krajobrazie miasta zdecydowanie wyróżnia się wysoka wieża zegarowa (Sahat Kula) oraz meczet Hadži-Alija, z XVI wieku. Obecna budowla stanowi rekonstrukcję pierwotnego meczetu, który został zburzony w trakcie wojny domowej.
Popularnym celem pielgrzymek jest Wzgórze Objawień w małej miejscowości Medziugorie. Kamienista ścieżka na szczyt wzgórza nie zraża wielu pielgrzymów, z których część pokonuje tę trasę boso. Miejsca objawień wyznaczają krzyże, natomiast na szczycie znajduje się również posąg Matki Boskiej.
Wodospady Kravica
Intensywny dzień zwiedzania najlepiej zakończyć kąpielą w wodospadach Kravica. Jest to grupa kilkunastu wodospadów sięgających ponad dwadzieścia metrów wysokości i porośniętych bujną, egzotyczną roślinnością.
Jeszcze do niedawna wodospady nie były opisywane w przewodnikach i stanowiły atrakcję głównie dla lokalnej ludności, która przyjeżdżała tutaj wykąpać się w krystalicznie czystej wodzie.
Obecnie można zauważyć tu początki turystyki. Na miejscu znajduje się parking, a wstęp do parku jest płatny cennik znajdziecie tutaj (uwaga nawet w języku polskim!).
Na miejscu znajduje się restauracja oraz dwa prowizoryczne bary, a po drodze z parkingu, na przydrożnych straganach można zaopatrzyć się w bośniacką rakiję.
Zainteresował Cię wpis, zajrzyj tutaj: