Lisbon
Europa,  Portugalia

Lizbona, inaczej… Girl off the trail!

Lizbona kojarzy się głównie ze słynnymi żółtymi tramwajami, trasami widokowymi oraz zabytkową Alfamą.  Jednak w stolicy Portugalii znajduje się wiele zaskakujących miejsc, które są pomijane przez przewodniki.

Portugalia - Lizbona

Portugalia - Lizbona

Przede wszystkim ulice Lizbony to prawdziwa galeria street artu. Ciekawe murale można zobaczyć w wspomnianej wcześniej Alfamie oraz w pobliżu stacji metra Marim Moniz.

Portugalia - Lizbona

Portugalia - Lizbona

Różowo mi!

Kolory Lizbony nie ograniczają się wyłącznie do murali. Nieopodal Cais do Sodré znajduje się różowa uliczka – Rua Nova do Carvalho. Kiedyś miejsce to pełniło funkcję dzielnicy czerwonych latarni w Lizbonie, a obecnie jest to główne centrum imprezowe miasta.

Libona - Rua Nova do Carvalho

Galeria na murach

Ponadto, Portugalski street art nie jest sztuką dla samej sztuki. Ciekawym pomysłem jest uliczna galeria o nazwie Tribute by the Wall, autorstwa Camilli Watson. Zdjęcia Camilli, przedstawiające starszych mieszkańców miasta zdobią ściany wielu budynków w okolicy ulicy Rua das Farinhas.

Portugalia - Lizbona

Portugalia - Lizbona

Jest to interesujący pomysł dzięki któremu możemy poznać Lizbonę z perspektywy życia jej mieszkańców. Co ciekawsze, wiele z tych osób możemy zobaczyć siedzących przy oknach i obserwujących życie ulicy.

Portugalia - Lizbona

Portugalia - Lizbona

Portugalia - Lizbona

Mini antykwariat

Niedaleko galerii zdjęć, przy ulicy  Escadinhas de São Cristóvão 18 znajduje się najmniejsza księgarnia, a właściwie antykwariat, w Lizbonie.  Livraria do Simão jest mniejsza od kiosku, a można ją odwiedzić w tygodniu od 9.30 do 19.00 oraz w soboty od 9.30 do 15.00. 

Portugalia - Lizbona

Ginjinha nie ma sobie równych!

Miejscem uwielbianym przez mieszkańców jest Ginjinha Sem Rival– shot bar, znajdujący się przy Portas de Santo Antão, 7. Jesli macie ochotę napić się tradycyjnej portugalskiej nalewki wiśniowej o nazwie Ginjinha, koniecznie wybierzcie się tutaj. Jak wskazuje nazwa baru – Ginjinha Sem Rival – Ginjinha tutaj nie ma sobie równych! Knajpka jest czynna codziennie od 10 do północy.

Lizbona - Ginjinha Sem Rival!

Na zakupy do pałacu

Zaskakującym miejscem jest Embaixada. Jest to dawny  pałac – Palacete Ribeiro da Cunha, w którym znajduje się się obecnie centrum handlowe oraz klimatyczna restauracja – Le Jardin.

Lizbona - Embaixada

Lizbona - Embaixada

Lizbona - Embaixada

Miejsce to jest wyjątkowe, gdyż przechodząc pomiędzy komnatami, odwiedza się tak właściwie kolejne sklepy. Asortyment sklepów doskonale pasuje do pałacowych wnętrz, a momentami przypomina wystawę muzealną czy nawet ogród zimowy. 

Lizbona - Embaixada

Lizbona - Embaixada

Towary przyprawiają o zawrót głowy, podobnie jak ceny. Poszczególne sklepiki wyglądają jak urządzone z klasą komnaty, a produkty są doskonale wkomponowane w pałacowe wnętrze. Co prawda preferuję minimalistyczny wystrój, natomiast nie miałabym nic przeciwko, żeby tu zamieszkać 😉

Lizbona - Embaixada

Lizbona - Embaixada

Warto tu odwiedzić także mniej reprezentacyjne wyjście ewakuacyjne. Znajduje się tu ciekawa starodawna klatka schodowa. Ta perspektywa mnie urzekła 😉

Lizbona - Embaixada

W poszukiwaniu kaczki

Alternatywną opcją dla aktywnych jest wycieczka na basen, który znajduje się w Hostelu Hub New Lisbon  (adres: Rua de O Século 150). Jednak nie jest to zwykły basen. Zamiast wody jest wypełniony piłkami, a “pływanie” w nim wymaga naprawdę dobrej kondycji.  Ponadto hostel oferuje darmowego drinka dla osoby która znajdzie gumową kaczkę na dnie basenu.

Lizbona - Hostel Hub New Lisbon

Lizbona - Hostel Hub New Lisbon

Lizbońskie babeczki

Po pływaniu warto zrównoważyć bilans kalorii. W tym celu najlepiej odwiedzić Tease – klimatyczną kawiarnkę, w której serwują świetne cupcake’i (adres: W, Rua Nova da Piedade N. 15 / Praca Das Flores). 

Lizbona - Tease

Lizbona - Tease

Wino w magazynie

Niedaleko dworca Cais do Sodré, skąd odjeżdżają pociągi do Cascais, znajduje się ciekawa knajpka Vestigius. W przestronnym wnętrzu, które kiedyś pełniło funkcję magazynu, znajduje się wiele motywów marynistycznych. Ściany ozdobione są kołami ratunkowymi i kapokami, natomiast z sufitu zwisa ogromny żyrandol zrobiony z lin żeglarskich. Poza unikalną atmosferą miejsce to oferuje doskonały wybór portugalskich win.

Portugalia - Lizbona

Portugalia - Lizbona

Na ciastko do fabryki

Typowo alternatywnym miejscem jest LX Factory. Jest to hipsterskie centrum kulturalne, utworzone w dawnej przemysłowej części miasta. W miejscu zakładów produkcyjnych oraz magazynów, utworzono tu liczne restauracje, kawiarenki i sklepy.

Lizbona LX Factory

Lizbona LX Factory

LX Factory ma typowo industrialny charakter, który urozmaicają liczne murale oraz rzeźby. Ciekawy jest także wystrój niektórych knajpek, które przypominają ring bokserski, czy warsztat.

Lizbona LX Factory

Lizbona LX Factory

Warto zajrzeć do ciekawej księgarni Ler Devagar, urządzonej w dawnej przestrzeni magazynowej.

Lizbona LX Factory

Obok w Landeau Chocolate można spróbować  najlepszego ciastka czekoladowego w mieście oraz zrelaksować się w stylowo urządzonym miejscu. 

Lizbona LX Factory

Lizbona LX Factory

Lizbona LX Factory

Lizbona LX Factory

Ciekawi Cię temat Lizbony?
Sprawdź inne posty!

Lizbona, tramwaje – jak z muzeum wyszedł warsztat

Portugalia – Lizbona miraduro z widokiem

Alfama, Lizbona – jak opisać coś nie do opisania?

Girl on a Trail – Ludzka strona Lizbony

 

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!