portugalia miraduro
Europa,  Portugalia

Portugalia – Lizbona miraduro z widokiem

Lizbona jest miastem wyjątkowym w którym nie brakuje rozmaitych atrakcji turystycznych. Jednak te najpiękniejsze są dostępne całkowicie bezpłatnie lub za niewielką opłatą. Są to punkty widokowe, zwane tutaj  miraduro.  Doskonałe położenie na wzgórzach pozwala spojrzeć na stolicę Portugalii z wielu różnych perspektyw. Co więcej miaraduro są też ciekawym miejscem do obserwacji ludzi czy odpoczynku przy lampce wina, po całodziennym zwiedzaniu.

Portugal/Lisbon

Portugal/Lisbon

Miradouro das Portas do Sol – u bram słońca

Jadąc słynnym tramwajem nr 28 czy zwiedzając kultową Alfamę nie sposób ominąć tego najbardziej popularnego punktu widokowego w Lizbonie. Sama nazwa tego miejsca przemawia do wyobraźni. Miradouro das Portas do Sol w przetłumaczeniu znaczy “punkt widokowy bram słońca”.

Portugal/Lisbon

Portugal/Lisbon

Ta skromna nazwa idealnie oddaje niesamowity klimat tego miejsca. Z dwupoziomowego tarasu roztacza się bajeczny widok na labirynt wąskich uliczek Alfamy oraz rzekę Tag.

Portugal/Lisbon

Na niższym tarasie w kawiarni Café Portas do Sol, można napić się kawy i podziwiać widok na Lizbonę. Czy można sobie wyobrazić lepsze popołudnie?

Portugal/Lisbon

Miraduro de Santa Luizia – sąsiadka w cieniu

Z Miradouro das Portas do Sol sąsiaduje kameralny punkt widokowy – Miraduro de Santa Luizia. W mojej opinii warto odwiedzić to miejsce nie tylko ze względu na cudowny widok na Alfamę, ale przede wszystkim ze względu na unikalną atmosferę. Na Miraduro de Santa Luizia czas się zatrzymał. Arkady są ulubionym miejscem zakochanych, którym przygrywają lokalni artyści. Białe kolumny doskonale kontrastują z płytkami azulejos, którymi ozdobiony jest pobliski Kościół św. Łucji, od którego wzięła się nazwa miraduro.

Portugal/Lisbon

Portugal/Lisbon

Miradouro da Cerca da Graca – punkt wieczoru

Na granicy Alfamy z dzielnicą Graca znajduje się kolejny punkt widokowy – Miradouro da Cerca da Graca. W pobliskiej knajpce można napić się vinho verde podziwiając widok na centrum miasta  i most 25 de Abril w tle. To miejsce tętni życiem, szczególnie wieczorem, gdy jest tłumnie odwiedzane przez studentów.

Portugal/Lisbon

Portugal/Lisbon

Miradouro da Nossa Senhora do Monte – balkon Europy

W dzielnicy Graca znajduje się również najwyższy punkt widokowy w Lizbonie – Miradouro da Nossa Senhora do Monte. Ze względu na niepowtarzalny widok Lizbony, zwany jest także balkonem Europy. Miradouro da Nossa Senhora do Monte jest idealna opcją dla osób nie lubiących tłumów turystów.

Portugal/Lisbon

Aby zobaczyć cudowną panoramę stolicy Portugalii trzeba się trochę wysilić, wchodząc na dość wysokie wzniesienie. Rozpoznanie charakterystycznych miejsc Lizbony ułatwia opis budynków przedstawiony na na panelu z płytek azulejos. Obok tarasu widokowego znajduje się kaplica Nossa Senhora do Monte, cel pielgrzymek kobiet w ciąży, które modlą się tutaj o szczęśliwy poród.

Portugal/Lisbon

Elevador de Santa Justa – windą do nieba

Elevador de Santa Justa to popularna atrakcja turystyczna, która jest zarazem doskonałym punktem widokowym na Lizbonę. Zabytkowa, metalowa,  licząca 45 metrów, winda przypomina wyglądem słynną Wieżę Eiffla. Podobieństwo nie jest przypadkowe, gdyż została zaprojektowana przez ucznia Gustawa Eiffla – Raoul Mesnier de Ponsard.

Portugal/Lisbon

Bilet na dwa przejazdy windą kosztuje 5€ i obejmuje również wstęp na taras widokowy. Z windy można tez skorzystać przy pomocy karty miejskiej na transport publiczny, wówczas bilet kosztuje 1,5 € 😉  Dodatkowo płatny jest wówczas wstęp na taras widokowy który kosztuje 1,5 €.

Portugal/Lisbon

Portugal/Lisbon

Miradouro de Santa Catarina – na drinka przed imprezą

Najlepszy widok na Tag oraz most 25 Kwietnia można zobaczyć z Miradouro de Santa Catarina, a zdaniem miejscowych dodatkowo można tu także podziwiać najpiękniejsze zachody słońca. Do Miraduro można się dostać Elevador da Bica – zabytkową kolejką linowo-torową.

Portugal/Lisbon

Jest to popularne miejsce spotkań miejscowych, którzy przychodzą tutaj na drinka przed imprezą w rozrywkowej dzielnicy Barrio Alto.

Portugal/Lisbon

Portugal/Lisbon

Miradouro de São Pedro de Alcântara

Drugim punktem idealnym na rozpoczęcie imprezy w Barrio Alto jest Miradouro de São Pedro de Alcântara. Miraduro jest tak właściwie dwupoziomowym ogrodem, z którego można zobaczyć ciekawy widok na miasto  z Zamkiem Św. Jerzego w tle.

Portugal/Lisbon

Do Miradouro de São Pedro de Alcântara najlepiej dostać się zabytkową kolejką Elevador da Gloria.

Portugal/Lisbon

Portugal/Lisbon

Muzeum z widokiem na most

Zupełnie odmienny widok można podziwiać z dachu nowoczesnego Muzeum Maat. Można stąd zobaczyć most 25 Kwietnia – lizboński odpowiednik mostu Golden Gate w San Francisco.

Portugal/Lisbon

[Not a valid template]

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!