moskwa - parki
Azja,  Rosja

Parki w Moskwie, też są spoko ;)

Po całodziennym zwiedzaniu Moskwy, najlepiej odpocząć w jednym z wielu ciekawych parków i skwerów na terenie miasta. Moskiewskie parki to nie tylko miejsca wypoczynku, znajdują się tu również punkty widokowe oraz galerie na świeżym powietrzu. 

Rosja, Moskwa

Doskonałe widoki na Kreml, Katedrę Wasyla Błogosławionego oraz rzekę Moskwę można zobaczyć z platformy widokowej w Parku Zaryadye.

Moskwa, Park Zaryadye

Moskwa, Park Zaryadye

Niesamowitą panoramę Moskwy można zobaczyć z Worobiowych Wzgórz, gdzie można dostać się kolejką linową kursującą spod Stadionu Łużniki. Wzgórza znajdują się na wysokości 220 m i są najwyższym punktem w Moskwie. Wizytę można połączyć z spacerem do budynku Uniwersytetu Moskiewskiego – najwyższej z tzw. Siedmiu Sióstr Stalina, o czym pisałam tutaj.

Moskwa, Worobiowe Wzgórza

Moskwa, Worobiowe Wzgórza

Dobry widok, szczególnie na centrum Biznesowe Moskwy oferuje Park Pobedy – Zwycięstwa. Został on założony w 1995 r. w 50 rocznicę zwycięstwa Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (tzn. II Wojny Światowej).  Znajduje się tu Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, o którym pisałam tutaj.

Moskwa, Park Pobedy

Moskwa, Park Pobedy

Ponadto, podczas gdy parki w innych miastach urozmaicają rabatki, fontanny czy pałace, Moskwa oferuje inne atrakcje. Rosjanie poszli na całość, umieszczając w jednym parku: Rakietę Wostok, Su-27 czy Yaka 42  😉

Moskwa, Ogólnorosyjskie Centrum Wystawowe, VDNKh

Moskwa,  Ogólnorosyjskie Centrum Wystawowe, VDNKh

Takie atrakcje można zobaczyć w Ogólnorosyjskim Centrum Wystawowym-VDNKh. Centrum powstało w 1935 r. na mocy dekretu Stalina jako Wszechzwiązkowa Wystawa Rolnicza. Następnie w 1959 r. utworzono tutaj Wystawę Osiągnięć Gospodarki Narodowej ZSRR. Dopiero w 1992 r. Centrum została nadana obecna nazwa.

Moskwa,  Ogólnorosyjskie Centrum Wystawowe, VDNKh

Za czasów ZSRR, na terenie parku znajdowały się liczne, bogato zdobione pawilony w których prezentowano kulturę republik radzieckich. Obecnie można tu zajrzeć, aby kupić lokalne produkty i pamiątki. W parku znajdują się również liczne muzea: jak słynne Muzeum Kosmonautyki czy Muzeum Iluzji.

Moskwa,  Ogólnorosyjskie Centrum Wystawowe, VDNKh

Nie brakuje tu także fontann i monumentów. Na wejściu wita nas Towarzysz Lenin oraz nowoczesny Pomnik Zdobywców Kosmosu. Ogromne wrażenie robi Fontanna Przyjaźni Narodów, otoczona 16 pozłacanymi figurami, ubranymi w narodowe stroje, reprezentujące byłe republiki radzieckie.

Moskwa,  Ogólnorosyjskie Centrum Wystawowe, VDNKh

Moskwa,  Ogólnorosyjskie Centrum Wystawowe, VDNKh

Jest jeszcze druga fontanna ozdobiona figurkami ptaków i owoców oraz mozaikami wykonanymi z półszlachetnych kamieni pochodzących z Uralu.

Moskwa,  Ogólnorosyjskie Centrum Wystawowe, VDNKh

Warto również zajrzeć do kultowego Parku Gorky, głównego miejsca spotkań mieszkańców Moskwy.

Moskwa, Park Gorky

Moskwa, Park Gorky

Park Gorky graniczy z Parkiem Muzeon, w którym znajduje się cmentarzysko pomników zlikwidowanych z ulic Moskwy. Więcej o tym miejscu tutaj.

Moskwa, Park Gorky

Na małym skwerze na Placu Bolotnaya znajduje kontrowersyjny pomnik pod nazwą: Dzieci ofiary grzechów dorosłych. Składa się z 13 figur, które przedstawiają grzechy dorosłych takie jak: alkoholizm, uzależnienie od narkotyków, prostytucja, ignorancja, bieda czy wojna. Natomiast na środku znajduje się dwójka dzieci, za którymi stoi rzeźba symbolizująca „obojętność”.

Moskwa, Plac Bolotnaya

Natomiast na wieczorny spacer najlepiej wybrać się do bajkowo oświetlonego parku znajdującego się przy stacji metra Chistyye Prudy.

Moskwa

Moskwa 

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!