Central Park, Nowy Jork – zaskakujące odkrycie
Central Park otwarto w 1857 r. od tamtej pory stał się jednym z najbardziej rozpoznawanych miejsc w Nowym Jorku. Nie zliczę ile razy widziałam go w filmach, nic dziwnego, że otrzymał tytuł najczęściej filmowanego parku na świecie. Jest to niesamowite miejsce, które jeszcze bardziej niesamowicie wygląda z lotu ptaka, co osobiście sprawdziłam. Central Park okazał się dla mnie dużą niespodzianką, a w szczególności jedno miejsce, o którym przed wyjazdem do NYC nie wyczytałam w żadnym z przewodników (uwierzcie mi na słowo, że pracę domową rzetelnie odrobiłam). Odpowiedź co to za miejsce, znajdziecie w dalszej części relacji ?
Central Park to zupełnie inna rzeczywistość Nowego Jorku, można tutaj nacieszyć się zielenią, wodą, słońcem oraz spokojem, których tak brakuje w pozostałej części Manhattanu.
Ciężko wyobrazić sobie skalę Central Parku. Natomiast, czy wiecie że jego powierzchnia jest większa od Watykanu i Monako? Tak właściwie, dopiero gdy leciałam helikopterem nad NYC (o czym pisałam tutaj) zdałam sobie sprawę jak ogromny obszar zajmuje. Łącznie w Central Parku znajduje się 93 km ścieżek pieszych, zatem zobaczenie go całego to całkiem duże wyzwanie.
Idea Central Parku, narodziła się właściwie w1863 r. Wówczas miasto wykupiło 843 akry ziemi za niecałe $7,5 mln w celu zagospodarowania go jako park. Ciekawa jestem jaką obecnie ma wartość ten teren…
Central Park to zielone płuca Mahattanu. Nowojorczycy uwielbiają to miejsce, gdyż pozwala ono odpocząć od zgiełku Nowego Jorku, który naprawdę potrafi być uciążliwy. Można tu spotkać ludzi uprawiających jogging, rowerzystów, rodziców spacerujących z małymi dziećmi lub grupki przyjaciół urządzających sobie piknik.
Central Park jest interesującym miejscem także pod względem geologicznym. Znajdują się tutaj ciekawe formacje skalne, które są wynikiem działalności lodowcowej około 12 tys. lat temu.
Miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Central Parku jest Strawberry Fields Memorial. Jest to mozaika poświęcona tragicznie zmarłemu Johnowi Lennonowi, a jej nazwa pochodzi od piosenki Beatlesów „Strawberry Fileds Forever”. Wewnątrz znajduje się napis „Imagine” również nawiązujący do słynnej piosenki Lennona. Strawberry Fields przez lata stało się niemal miejscem kultu i pielgrzymek fanów piosenkarza. Usytuowane jest naprzeciwko budynku w którym mieszkał i zginął John Lennon.
W samym centrum Central Parku znajduje się tzw. Great Lawn czyli Wielki Trawnik, o powierzchni 22 hektarów. Jest to wprost idealne miejsce na piknik z widokiem na wieżowce Manhattanu.
Świetny widok na Manhattan rozpościera się także z Sheep Meadow tzw. Owczej Łąki, który zgodnie z nazwą pełnił role pastwiska do 1934 r.
Natomiast panoramę Central Parku najlepiej podziwiać z Zamku Belweder.
Tuż obok zamku znajduje się miejsce, które okazało się największym odkryciem w trakcie mojej eksploracji Central Parku. W spacerując po okolicy Zamku Belweder, przypadkowo natrafiłam na pewien pomnik. Kiedy podeszłam bliżej, okazało się, że stoję przed pomnikiem Króla Władysława Jagiełły. Nie da się ukryć, że jest to największy pomnik jaki znajduje się w Central Parku. Na jego cokole można przeczytać następującą inskrypcję: „Król Jagiełło, Król Polski, Wielki Książę Litewski, założyciel wolnego związku ludów Europy środkowo-wschodniej, zwycięzca nad krzyżackimi najeźdźcami pod Grunwaldem, 15 lipca 1410”.
Na koniec jeszcze mały bonus ? Będąc w Central Parku, koniecznie odwiedźcie znajdującą się na jego obrzeżach (na rogu 5 alei z 79 ulicą) księgarnię o nazwie Albertine. Księgarnia słynie z dużego wyboru literatury francuskojęzycznej. Natomiast miejsce to jest wyjątkowe ze względu na unikalny wystrój.