Czechy – Adrszpaskie Skały i Teplickie Skalne Miasto
Adrszpaskie Skały i Teplickie Skalne Miasto to idealne atrakcje na jednodniową wycieczkę z okolic Kotliny Kłodzkiej. Przez długi czas obydwa miejsca były praktycznie nieznane, dopiero pożar, który miał miejsce w 1824 r. odkrył liczne skalne formacje i labirynty. Obydwa kompleksy położone są w Narodowym Rezerwacie Przyrody „Skały Adrszpasko – Teplickie”, znajdującym się tuż obok granicy z Polską.
Dlaczego warto tu przyjechać?
Główną atrakcją obydwu miejsc są liczne skały przybierające ciekawe formy. Zbudowane są z jasnego piaskowca, którego długotrwała i nierównomierna erozja na skutek oddziaływania: wody, mrozu i wiatru wpłynęła na ich unikalny wygląd.
Wiele ze skał względu na swój charakterystyczny wygląd ma nadane własne nazwy. Możemy tu zobaczyć m.in. Wykałaczkę Karonosza, Topór Rzeźniczy, Głowę Cukru, czy Kochanków. Część z nich tworzy liczne, kręte labirynty, wąskie przejścia oraz tunele.
Całość urozmaicają malownicze wąwozy oraz ciekawe punkty widokowe. Dodatkową atrakcją w Adrszpaskich Skałach są dwa malownicze jeziorka przez które przepływa rzeka Metuje, tworząc dwa wodospady. Pierwsze jeziorko znajduje się tuż przy samym wejściu do parku. Wokół niego prowadzi szlak z licznymi punktami widokowymi. Natomiast na drugim jeziorze w okresie letnim organizowane są specjalne rejsy widokowe, a także istnieje możliwość wypożyczenia łódki.
Natomiast w Teplickim Skalnym Mieście pierwszą atrakcją jest wejście na szczyt, na którym znajdują się ruiny dawnego zamku. Co prawda po stanie ruin ciężko jest nawet określić jak wyglądały jego fundamenty, natomiast roztacza się stąd przepiękny widok na okolicę.
Droga na górę prowadzi przez bardzo strome i wysokie schody, dlatego nie polecam jej osobom z lękiem wysokości.
Teplickie Skały różnią się także wyglądem od Adrszpaskich. Tworzą one wysokie ściany, których wysokość może sięgać nawet 100 m.
Podczas gdy szlak w Adrszpaskich Skałach przybiera formę labiryntu, tutaj droga wiedzie głównie przez malownicze kaniony. Teplickie Skalne Miasto ze względu na budowę skał jest też dobrym miejscem do wspinaczki.
Które miejsce wybrać na zwiedzanie: Adrszpaskie Skały czy Teplickie Skalne Miasto?
Najlepiej zwiedzić obydwa te miejsca, gdyż znajdują się obok siebie, a szlaki zwiedzania nie są długie. Trasa zwiedzania w Adrszpaskim Skalnym Mieście nie jest wymagająca i właściwie przeznaczona dla każdego.
Dużą jej część stanowią ubite odcinki ścieżki lub drewniane kładki dostępne dla osób niepełnosprawnych lub wózków dziecięcych. Niestety minusem tego miejsca jest duża ilość turystów.
Trasa zwiedzania prowadząca przez Teplickie Skały jest dłuższa (liczy około 6 km) i ma bardziej dziki charakter. Dodatkowo z Teplickiego Skalnego Miasta można przejść żółtym szlakiem do Adrszpaskich Skał, droga liczy około 4 km.
W mojej ocenie dużym atutem Teplic jest to, że odwiedza je znacznie mniej turystów niż pobliski Adrszpach.
Dojazd i info praktyczne:
Obydwa parki znajdują się w bliskiej odległości od granicy z Polską. Można do nich dotrzeć koleją. Najlepiej skorzystać z busa kursującego z przystanku głównego PKS w Kudowie Zdroju do miejscowości Nachod. Następnie w Nachodzie należy wsiąść w pociąg do Teplic lub kawałeczek dalej do Adrszpachu (w zależności które skalne miasto chcemy zwiedzić).) Stacja kolejowa w Teplicach znajduje się niecały kilometr od wejścia do parku.
Najwygodniejszym rozwiązaniem jest dojazd samochodem. Ja przekraczałam granicę w Kudowie – Słone, natomiast istnieje opcja również przez przejście graniczne Golińsk-Starostin lub Lubawka – Kralovec.
Parkingi znajdują się przed wejściem do każdego z skalnych miast. Aktualne ceny dostępne są tutaj.
Teplickie Skały można zobaczyć od kwietnia do października także codziennie w godzinach 8 – 18. Koszt wstępu do obydwu miast dostępny jest tutaj. Wraz z biletem otrzymuje się mapkę z oznaczonymi trasami.
Poniżej mapka ze strony parku.
Będąc w okolicy warto zajrzeć również tutaj!