izmailovo kremlin
Azja,  Rosja

Kreml Izmailovo – rosyjska wersja Disney’a

Turyści wychodzący ze stacji metra Partizanskaya nie mają wątpliwości w którą stronę kierować się na Kreml. W oddali widać kolorowe pałace oraz pozłacane wieżyczki. Coś jednak nie pasuje w tym obrazku, nie ma tu Placu Czerwonego, ani Soboru Wasyla Błogosławionego. Moskwa kryje w sobie wiele sekretów oraz potrafi naprawdę zaskoczyć. Nie będę ukrywać, że wcześniej tkwiłam w błędnym przeświadczeniu, że Kreml jest tylko jeden ten wyjątkowy. Czar prysł, gdy dowiedziałam się, że jest ich znacznie więcej! Słowo to było kiedyś używane na określenie grodów warownych, a zatem można domyślać się, że w Rosji jest ich dość sporo 😉  Jednak Kreml przy stacji metra Partizanskaya, podobnie jak przy Placu Czerwonym jest miejscem niezwykłym, które dosłownie przenosi w bajkowy świat Disneya. Nie wierzycie? W takim razie zapraszam do alternatywnej rzeczywistości Izmailovo…

Izmailovsky Market/ Moscow

Izmailovsky Market/ Moscow

Izmailovo wygląda jak znakomicie odrestaurowany dwór carski i zdaje się być miejscem w którym czas się zatrzymał.

Izmailovsky Market/ Moscow

Niestety pozory mogą mylić kompleks powstał w 2007 r. na podstawie szkiców pierwotnego Kremla z XVII wieku, który uległ spaleniu. Głównym celem rekonstrukcji dawnego kompleksu było stworzenie centrum kulturowo – rozrywkowego.

Izmailovsky Market/ Moscow

 „Reprezentacyjna” część Izmailovo otoczona jest bazarem, znanym też jako Izmailovski Wernisaż, na którym można kupić rozmaite pamiątki, jak: rosyjskie matrioszki, kolorowe chusty, skóry, obrazy oraz rękodzieło.

Izmailovsky Market/ Moscow

Bazar tętni życiem głównie w weekendy, kiedy przyjeżdża tutaj najwięcej sprzedawców. Asortyment jest wówczas wzbogacony o rzeczy zazwyczaj dostępne tylko na pchlich targach.

Izmailovsky Market/ Moscow

Oprócz typowych pamiątek „made in China” można tu znaleźć starocie pamiętające czasy Związku Radzieckiego jak: medale, monety, magnesy, ikony, ceramikę, czapki czołgistki, mundury, narodowe stroje, popiersia Lenina czy stary sprzęt fotograficzny.

Izmailovsky Market/ Moscow

Na terenie Izmailovo znajduje się Muzeum Wódki, w którym można zapoznać się z procesem produkcji tego trunku. Wśród eksponatów można zobaczyć sprzęt do destylacji, stare przepisy, butelki czy postery reklamowe. Zwiedzanie obejmuje również degustację 3 rodzajów wódki.

Izmailovsky Market/ Moscow

Oprócz Muzeum Wódki, znajduje się tutaj również muzeum: czekolady, chleba oraz zabawek ludowych.

Izmailovsky Market/ Moscow

Na tym nie kończą się atrakcje Izmailovo. Można tu odwiedzić wiele pracowni zajmujących się m.in. obróbką drewna, kowalstwem, ceramiką oraz produkcją mydła. W tak niesamowitej scenerii nie mogło również zabraknąć Pałacu Ślubów. 

Izmailovsky Market/ Moscow

Na terenie Izmailovo znajduje się wiele knajpek i kawiarni oferujących rozmaite przekąski w przystępnych cenach. Natomiast w Pałacu Rosyjskich Potraw można spróbować wielu tradycyjnych rosyjskich dań.

Izmailovsky Market/ Moscow

Izmailovsky Market/ Moscow

Warto odwiedzić zrekonstruowany  kościół św. Mikołaja – obecnie najwyższą drewnianą budowlę tego typu w Moskwie.

Izmailovsky Market/ Moscow

Dojazd

Izmailovo położone jest nieco dalej od centrum Moskwy. Najwygodniej dostać się tam granatową linią metra nr 3  i wysiąść na przystanku Partizanskaya. Dojazd z centrum zajmuje około 20 min. Izmailovo znajduje się około 10 minut spacerem od stacji.  

Izmailovsky Market/ Moscow

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!