Afryka,  Kenia

Jezioro Naivasha i Park Narodowy Hell’s Gate

Jezioro Naivasha, położone jest wzdłuż wschodniego ramienia Rowu Wschodnioafrykańskiego, systemu obniżeń tektonicznych, które ciekawie ukształtowały krajobraz tego regionu. Jezioro jest najwyżej położonym zbiornikiem wodnym w Dolinie Ryftowej, na wysokości 1884 metrów n.p.m., zasilanym przez rzeki Malewa i Gilgil.

Jezioro Naivasha

Jezioro Naivasha

Wysokie położenie Jeziora Naivasha i jego słodkowodne środowisko tworzą unikalny ekosystem, który przyciąga ponad 400 gatunków ptaków.  Można tu zobaczyć liczne kormorany, pelikany, czaple i zimorodki, orły.

Jezioro Naivasha

Jezioro Naivasha - pelikany

Oprócz ptaków żyją to także liczne hipopotamy, natomiast brzeg jeziora jest idealnym środowiskiem dla zebr, żyraf,  bawołów i małp.

Jezioro Naivasha

Jezioro Naivasha - żyrafy

Jezioro Naivasha

Co więcej na terenie parku można spotkać także liczne drapieżniki. Największym zaskoczeniem dla mnie był niecodzienny widok lwicy wspinającej się po drzewie. Podobno na terenach z wysoką roślinnością lwy często przesiadują w koronach drzew, ponieważ mają wtedy lepszy punkt obserwacyjny do wypatrywania zwierzyny.

Jezioro Naivasha - lwica

Niesamowitym widokiem był także lampart, wylegujący się na uschniętym pniu. Trzeba przyznać, że doskonale wkomponował się w otoczenie ponieważ na pierwszy rzut oka był praktycznie niewidoczny.  

Jezioro Naivasha - lampart

Jezioro Naivasha - lampart

Nad Jeziorem Naivasha udało mi się w końcu zobaczyć, będące na wyginięciu nosorożce.

Jezioro Naivasha - nosorożce

W pobliżu jeziora znajduje się imponujący Park Narodowy Hell’s Gate. Słynie on z wysokich klifów, wąwozów wyrzeźbionych przez wodę oraz aktywności geotermalnej. Miejsce to oferuje różnorodne atrakcje, od obserwacji zwierząt, przez wspinaczkę, po jazdę na rowerze. Co więcej jest to jedyny park w Kenii, który zezwala na tego typu aktywności. Obowiązkowym punktem wycieczki jest dolny wąwóz, gdzie można zobaczyć ciekawe formacje skalne.

Hell's Gate National Park

Hell’s Gate powstał w wyniku aktywności wulkanicznej. Na początku ubiegłego wieku erupcja wulkanu zmusiła ostatnie pozostałe plemiona do opuszczenia tych terenów. Stąd narodziła się nazwa parku Piekielne Wrota. Znajdują się tu liczne źródła geotermalne, będące efektem działalności wulkanicznej, wykorzystywane do produkcji energii. Na terenie parku znajduje się elektrownia geotermalna Olkaria. Jest to największy i najstarszy obiekt w Afryce. Na terenie parku znajduje się również Spa gdzie można skorzystać z kąpieli w gorących źródłach.

Hell's Gate National Park

Hell's Gate National Park

Jezioro Naivasha i Park Narodowy Hell’s Gate stanowią idealne miejsce dla miłośników natury i aktywnego wypoczynku. To doskonała opcja na jednodniową ucieczkę z Nairobi, która pozwala na relaks w otoczeniu kenijskiej przyrody.

Hell's Gate

 

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!