Hawaje

Road to Hana – droga dla samej drogi cz. I

Droga do Hana

Po co właściwie pisać post o drodze do Hana? Można by pomyśleć, że to nic ciekawego. Jednak jest taka droga we wschodniej części hawajskiej wyspy Maui, która nie jest tylko drogą, lecz sama w sobie jest celem podróży.

Droga do Hana

Droga ta zwana jest Hana Highway, lecz nie dajcie się zmylić, gdyż w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z autostradą. Przejechanie tej całej około 100 km trasy może zająć nawet 1-2 dni! Brzmi to dziwnie szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie infrastruktura komunikacyjna spokojnie może konkurować z siecią fast foodów.

Jednak Hana Highway, to nie byle jaka droga… Jest to typowa serpentyna licząca ponad 600 zakrętów i około 60 mostów. Większa część trasy jest na tyle wąska, że ledwo mieszczą się na niej dwa samochody, a często występują też jednopasmowe odcinki.

Droga do Hana

Używanie długich świateł czy klaksonu przed ostrymi zakrętami, to krótko mówiąc konieczność. Ponadto ciężko powiedzieć, co jest tam krótsze: proste odcinki drogi czy zasięg w komórce. Dodatkowo wzdłuż tej drogi, można zobaczyć wiele opuszczonych domów i samochodów.

Jedno mogę jednak zagwarantować: w trakcie tych zaledwie 100 km, zobaczycie wszelkie możliwe, wyśnione krajobrazy!

Droga do Hana

Wspaniałe klify opadające stromo do turkusowych wód oceanu, zaskakujące plaże z czarnym i czerwonym piaskiem, bujne lasy deszczowe porośnięte egzotyczną roślinnością oraz spektakularne wodospady, a wszystko to na wyciągnięcie ręki, a raczej nogi z samochodu.

Droga do Hana

A więc włączmy hawajską muzykę z ukulele w tle, zapnijmy pasy, otwórzmy dach, wystawmy łokieć i ruszajmy!

Droga do Hana

Przystanek 1: miejscowość Paia

Można powiedzieć, że jest to ostatnia cywilizacja na tym 100 km odcinku do miejscowości Hana, dlatego też warto tutaj zatankować samochód, kupić picie i przekąski na drogę.

Miasteczko Paia znane było kiedyś z rozwiniętego przemysłu cukrowego natomiast obecnie słynie z ogromnej ilości surferów przypadających na każdy jego m2. Tutaj z punktu widokowego – Hookipa Lookout można podziwiać ich niesamowite wodne akrobacje.

Droga do Hana

Przystanek 2: Kaumahina State Wayside Park (tuż za znacznikiem 12 mili)

Po krótkim spacerze pod górę, można podziwiać przepiękny krajobraz wybrzeża z czarną plażą – Honomanu Bay.

Droga do Hana

Droga do Hana

Przystanek 3: Kalaola Point (w połowie drogi między znacznikiem 14 i 15 mili)

Znajduje się tu niesamowita panorama wybrzeża.

Droga do Hana

Droga do Hana

Przystanek 4: Ke’anae Beach Park i Ke’anae Landing Fruit Stand (tuż za znacznikiem 17 mili na zjeździe)

Droga do Hana

Z tego punktu roztacza się niesamowity widok na Półwysep Ke’anae z palmami, bananowcami oraz skałami z czarnej lawy.

Droga do Hana

W Ke’anae Landing Fruit Stand (adres: 210 Ke’anae Rd) można kupić najwspanialszy chleb bananowy na wyspie. Sprzedawany prosto z pieca stanowi idealną przekąskę w trakcie podróży do Hana.

Droga do Hana

Droga do Hana

Przystanek 5: Three Bears Falls (znajdujące się w połowie drogi pomiędzy 19 a 20 milą)

Wodospady te są jednymi z najpiękniejszych w drodze do Hana. Ilość wody uzależniania jest od ilości opadów i niestety w trakcie naszego pobytu było tam dosyć sucho.

Droga do Hana

Jak widać wszystkie atrakcje tej drogi są na wyciągnięcie ręki.

Droga do Hana

Przystanek 6: Pua’a ka’a State Wayside Park (pomiędzy znacznikiem 22 i 23 mili)

Jest to doskonałe miejsce do zrobienia pikniku tuż obok pięknego wodospadu, jak również do schłodzenia się w znajdującym się basenie.

Droga do Hana

Przystanek 7: Hanawi i Makapipi Falls (znajdujące się odpowiednio za znacznikiem 24 i 25 mili)

Piękne wodospady w scenerii egzotycznej hawajskiej roślinności.

Droga do Hana

Droga do Hana

Przystanek 8: Wai’anapanapa State Park (przy znaku 32 mili, trzeba skręcić w lewo w Wai’anapanapa road).

Droga do Hana

Droga do Hana

W tym 120-akrowym parku, pośród bujnej roślinności znajdują się ciekawie wyrzeźbione przez lawę klify, jaskinie oraz piękna plaża z czarnym piaskiem

Droga do Hana

„Autostrada” kończy się w Hana. Jest to małe, liczące zaledwie 700 mieszkańców miasteczko, położone w otoczeniu hinduskich figowców oraz drzew chlebowych. Mały kościółek, stacja benzynowa oraz klimatyczny sklepik o nazwie Hasegawa General Store, pozwalają poczuć atmosferę dawnych Hawajów.

 

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!