Wyspa Man i siedem królestw
Wbrew powszechnej opinii, Wyspa Man nigdy nie była częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Jest jednym z trzech terytoriów zależnych od Korony Brytyjskiej, obok Jersey i Guernsey. Choć Wielka Brytania odpowiada za sprawy zagraniczne i obronę tych terytoriów, każde z nich posiada własny parlament.
Historia Wyspy Man sięga VI wieku p.n.e., kiedy to została skolonizowana przez Celtów. Dzięki swojemu strategicznemu położeniu między Irlandią a Wielką Brytanią, wyspa często była areną konfliktów. Na przestrzeni wieków zamieszkiwali ją Celtowie, Wikingowie, Normanowie i Szkoci.
Parlament Wyspy Man, Tynwald, liczy ponad 1000 lat i jest jednym z najdłużej nieprzerwanie działających parlamentów na świecie. Wyspa posiada własną walutę – funta Manx, choć funty brytyjskie są tu również akceptowane. Warto jednak pamiętać, że banknoty z Wyspy Man nie są honorowane w Wielkiej Brytanii.
Ciekawostką jest fakt, że Wyspa Man ma własny język – gaelicki manx. Niestety, z powodu niewielkiej populacji wyspy, język ten jest zagrożony. Obecnie posługuje się nim zaledwie 2% mieszkańców. Symbolem Wyspy Man jest triskelion – trzy nogi skierowane w różnych kierunkach na czerwonym tle.
Podróż kolejami Wyspy Man
Najlepszym sposobem na zwiedzenie Wyspy Man jest skorzystanie ze starodawnej sieci kolei. Wyspa Man posiada trzy zabytkowe trasy: Północną, Południową oraz kolejkę na górę Snaefell.
Będąc w stolicy – Douglas, aby dostać się do kolejki Manx Electric Railway jadącej na północ wyspy do miejscowości Ramsey, najwygodniej skorzystać z tramwaju konnego, którego przystanek zlokalizowany jest naprzeciwko Villa Marina znajdującej się w północnej części promenady. Tramwaj zatrzymuje się na przystanku Zamek Derby, gdzie znajduje się pierwsza stacja kolejki na północ wyspy.
Kolejka przejeżdża tuż przy wybrzeżu, a z okna wagonu można podziwiać niesamowitą panoramę wyspy.
Warto wysiąść w połowie trasy na stacji Laxey. W Laxey można dowiedzieć się więcej o historii górnictwa na tych terenach oraz zobaczyć największy na świecie pracujący młyn wodny – The Laxey wheel, wykorzystywany do odpompowywania wody z kopalni. Młyn nazywany jest także Lady Isabella i liczy 22 metry. Wstęp kosztuje £13 (dzieci bezpłatnie).
Ze stacji Laxey odjeżdża również kolejka Snaefell Mountain Railway. Kolejka wjeżdża na sam szczyt góry Snaefell, która liczy 620 metrów i jest najwyżej położonym punktem wyspy.
Mieszkańcy reklamują ten szczyt Snaefell jako jedyne miejsce na Wyspach Brytyjskich, gdzie można zobaczyć „siedem królestw” – Anglię, Irlandię, Szkocję, Walię, Wyspę Man, Niebo i Morze.
Cała przejażdżka trawa około 30 minut, a w trakcie przejazdu niesamowite widoki są gwarantowane. Wycieczka kolejką Snaefell jest dobrym pomysłem w trakcie organizowanego wyścigu motocyklowego – Isle of Man TT. W połowie drogi na szczyt góry, przecina trasę rajdu. Na stacji The Bungalow oraz w jej okolicy znajdują się doskonałe punkty obserwacyjne na wyścig. Więcej o Isle of Man TT, pisałam tutaj.
Alternatywną opcją jest Isle of Man’s Steam Railway, 150-letnia kolej parowa kursująca w południowej części wyspy. Lokomotywy są wyposażone w oryginalne silniki parowe z XIX wieku, a wagony wyglądają jak ekskluzywne salony.
Kolej parowa odjeżdża w okolicy portu w Douglas i prowadzi przez malownicze tereny Wyspy Man. Na trasie można zwiedzić średniowieczny Zamek Rushen, Castletown – poprzednią stolicę wyspy, oraz Muzeum Kolejnictwa w Erin.
Bilety na każdą kolejkę można kupić na stacjach. Najbardziej opłacalną opcją jest karta Go Explore, obejmująca wszystkie środki komunikacji, w tym zabytkowe pociągi. Można ją wykupić na 1, 3, 5 lub 7 dni. Jednodniowy bilet kosztuje 21 GBP. Więcej informacji znajdziesz na tej stronie.