Turcja

Bajkowa kraina – Kapadocja

Turcja - Kapadocja

Kapadocja jest tym dla Turcji, czym Rzym dla Włoch. Jednak w odróżnieniu od „Wiecznego Miasta” to nie człowiek, lecz siły natury stworzyły tę bajkową krainę. Zasadniczą rolę odegrała tutaj działalność wulkaniczna.

Turcja - Kapadocja

Różnorodny pejzaż Kapadocji, to nic innego jak zamienione w skały popioły wulkaniczne (tzw. tufy wulkaniczne), poddawane przez długi czas działalności erozyjnej wody i wiatru. Efektem tego jest surrealistyczny, niemal księżycowy krajobraz.

Turcja - Kapadocja

Na obszarze obejmującym około 5 tys. m2 można spotkać zaskakujące formacje skalne, wąwozy czy jaskinie. Popularna Dolina Różowa, zwana także „Wielkim Kanionem” Kapadocji zachwyca swoimi pastelowymi barwami.

Turcja - Kapadocja

Wczesnym rankiem, krajobraz dodatkowo urozmaicają setki unoszących się balonów natomiast o zachodzie słońca delikatne pastelowe barwy przybierają intensywne czerwone i pomarańczowe odcienie.

Turcja - Kapadocja

Skały przybierają różne formy, jednym przypominają kształtem grzyby, niektórzy dostrzegają tu nawet wielbłądy, jednak w przypadku Doliny Miłości skojarzenia wszystkich są jednoznaczne, zresztą oceńcie sami…

Turcja - Kapadocja

Kapadocja to nie tylko niesamowity cud przyrody. Tufy wulkaniczne, stanowią doskonały materiał do obróbki. Potencjał ten dostrzegli chrześcijanie, szukający schronienia przed Rzymianami a później muzułmanami. Właśnie tutaj, wydrążyli imponujący system podziemnych korytarzy, który następnie rozwinął się w prężnie funkcjonujące miasta. Na głębokości sięgającej nawet 60 m znajdowały się pomieszczenia mieszkalne, gospodarcze, magazynowe, a także szkoły oraz liczne kościoły.

Turcja - Kapadocja

Szacuje się, że na terenie Kapadocji istniało około 200 podziemnych miast oraz 500 podziemnych kościołów. Nic dziwnego, że teren ten stanowił kiedyś jeden z głównych ośrodków chrześcijaństwa.

Turcja - Kapadocja

Stąd pochodził św. Bazyli, a św. Paweł niejednokrotnie gościł w Kapadocji w trakcie swoich wypraw misyjnych. Pamiątkę tych czasów możemy podziwiać w słynnym Parku Narodowym Goreme. Park ten jest jednym wielkim stanowiskiem archeologicznym oraz niesamowitą lekcją historii.

Turcja - Kapadocja

W tym niewielkim skalnym miasteczku możemy zobaczyć jak wyglądało życie dawnych chrześcijan oraz zwiedzić liczne kościoły ozdobione freskami. Nie tylko czas odbił swoje piętno na tych obrazach ale także muzułmanie, którzy na swój sposób ocenzurowali malowidła, niszcząc przedstawione na nich postacie.

Turcja - Kapadocja

Oprócz podziemnych miast budowano również skalne twierdze. Najpopularniejszą jest Uchisar, znajdująca się na najwyższym wzgórzu Kapadocji.

Turcja - Kapadocja

Twierdza ma kilka pięter, które odkrywają wydrążone w skale pomieszczenia połączone systemem korytarzy.

Turcja - Kapadocja

Turcja - Kapadocja

Kapadocja zaskakuje swoim „nieziemskim” krajobrazem, formami skalnymi oraz kolorami. Co więcej, ze względu na nieustanną działalność wody i wiatru, stale przybiera nowe formy. Z tego też powodu, ten bajkowy krajobraz może przestać wkrótce istnieć, zatem warto się pośpieszyć z wizytą w Turcji.

Turcja - Kapadocja

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!