Porady,  Tip na trip

Belgia, Luksemburg, Francja – niesłychanie tanie podróżowanie

Belgia, Luksemburg, Francja

Czy tanie podróżowanie do krajów takich jak Luksemburg, Belgia czy Francja jest możliwe? Oczywiście, że tak! Przeczytajcie jak to wygląda w praktyce.

Belgia, Luksemburg, Francja

Jako hub wybieramy lotnisko Charleroi w Belgi. Czemu akurat to lotnisko jest takie wyjątkowe? Przekonajcie się sami!

Niskie koszty przelotu

Przelot z Polski na belgijskie lotnisko Charleroi kosztuje obecnie mniej niż przejazd pociągiem z Warszawy do Gdańska. Bez problemu można kupić bilety za 39 zł w jedną stronę, choć przyznam, że nasz pierwszy lot do krainy gofrów, frytek i piwa odbyliśmy za 38 zł w dwie strony od osoby. Co więcej godziny lotów są bardzo przystępne, można spokojnie zorganizować wyjazd bez konieczności brania urlopu, z wylotem w piątkowy wieczór i powrotem w niedzielę wieczorem.

Belgia, Luksemburg, Francja

Niskie koszty transportu z lotniska

Elementem który znacznie podwyższa koszty podróży jest transport na miejscu. Polskie „klimaty” kolejowe już znamy, natomiast te europejskie charakteryzują się dosyć „surowymi warunkami”, jeśli chodzi o nasze portfele. Jak maksymalnie obniżyć te koszty? Nasza propozycja: najlepiej skorzystać z busów Flibco!

Belgia, Luksemburg, Francja

Flibco jest tym dla Belgi czym PolskiBus dla Polski. Bilety na te przewozy są sprzedawane podobnie jak w PolskimBusie na zasadzie kto pierwszy ten lepszy, a ceny zaczynają się już od 5 euro!

Belgia, Luksemburg, Francja

Podróż z Flibco można określić jako ViP-owski przejazd, w czasie naszych wielu podróży tylko raz zdarzyło się, że nie mieliśmy całego autokaru na wyłączność! Busy Flibco są bardzo wygodne, mają zdecydowanie więcej miejsca na nogi niż znany nam „bocianowy” przewoźnik, a jedynym minusem są częste problemy z WiFi i brak gniazdek.

Bezpłatny nocleg

Gdzie jest najlepszy i bezpłatny nocleg? Oczywiście na lotnisku Charleroi! Przykładowo przylatując o 23 na lotnisko i mając w perspektywie transport Flibco o 5 rano nie ma sensu szukać noclegu gdzie indziej. Lotnisko to jest na tyle atrakcyjne jako baza noclegowa, że o godzinie 23 często ciężko znaleźć tam sobie przyzwoite miejsce do spania.

Belgia, Luksemburg, Francja

Oczywiście najlepsze miejsca znajdują się na podłodze, w różnych zakamarkach lotniska. Minusem tego typu noclegu jest dosyć zimna kamienna podłoga (można wziąć jakiś cienki kocyk) oraz pobudka około 4 nad ranem, przez obsługę lotniska.

Pomimo tych drobnych niedogodności, można powiedzieć, że lotnisko w Charleroi stało się dla nas swego rodzaju „hubem noclegowym” W trakcie 3 naszych wycieczek, za każdym razem korzystaliśmy z tej popularnej noclegowni.

Doskonała lokalizacja

To słynne belgijskie lotnisko dzięki Flibco, stanowi doskonałą bazę wypadową do wycieczek po Belgii, Luksemburgu czy Francji. A oto nasze odbyte w ten sposób podróże:

Wariant 1: Charleroi – Bruksela – Charleroi

Belgia, Luksemburg, Francja

Na pierwszą wycieczkę warto się wybrać do Brukseli. Z czego słynie stolica Belgii? Oczywiście m.in. z pięknego Rynku Głównego, Galerii św. Huberta, sikającego chłopczyka i dziewczynki oraz co najważniejsze: najlepszych na świecie czekoladek, frytek, gofrów i słynnego piwa! Szczegółowa relacja wkrótce na blogu ;).

Belgia, Luksemburg, Francja

Flibco pod postacią Brussels City Shuttle dojeżdża do stacji Bruxelles – Midi skąd do centrum w okolice Grand Place można się dostać tramwajem nr 4 lub 3, wsiadamy przystanku Gare du Midi, a wysiadamy na przystanku Bourse (tramwaj nr 4 w kierunku Gare Du Nord, a tramwaj nr 3 w kierunku Esplanade). Jednorazowy przejazd kosztuje 2.10 euro (ale dostępne są także bilety całodzienne).

Planowanie podróży

Ceny biletów

Belgia, Luksemburg, Francja

Ile to kosztuje?

Lot -78 zł (można znaleźć tańszą opcję)

Nocleg na lotnisku – 0 zł

Przejazd Flibco do Brukseli i z powrotem 10 euro – około 42 zł

Bilety na transport – 4,20 euro – 17 zł

Nocleg w Brukseli od osoby – 110 zł

Całkowity koszt od osoby: 247 + wydatki własne

 

Wariant 2: Charleroi – Gandawa – Brugia– Charleroi

Belgia, Luksemburg, Francja

To bardzo ciekawa propozycja wycieczki weekendowej. Brugia zwana „Flamandzką Wenecją”, słynie z przepięknej architektury, malowniczych kanałów i niestety z tłumu turystów (relacja wkrótce).

Belgia, Luksemburg, Francja

Przystanek Flibco znajduje się tuż przy dworcu kolejowym. Stamtąd najwygodniej wsiąść w autobus nr 6 lub 16 (w kierunku St. Kruis) i dojechać do przystanku Brugge Kruispoort. Tuż obok przystanku znajdują się zabytkowe wiatraki.

Belgia, Luksemburg, Francja

Droga stamtąd do jednego z głównych placów Brugii tzw. Burg, wynosi około 1 km, dlatego można przejść ten odcinek pieszo lub skorzystać w powyższych autobusów (jadą przez ścisłe centrum Brugii). Cena biletu to 3 euro.

Planowanie podróży

Ceny biletów

Jako uzupełnienie wycieczki warto wybrać się do mniej obleganej przez turystów, a równie pięknej i tańszej Gandawy (Ghent). Szczegóły naszej wycieczki znajdziecie tutaj.

Belgia, Luksemburg, Francja

Do Gandawy najlepiej dostać się pociągiem. Informacje o połączeniach znajdziecie w wyszukiwarce dostępnej pod tym adresem. Należy wybrać pociąg z Brugge do Ghent Dampoort (dostępne są przejazdy bez przesiadki). Cena biletu około 6,5 euro od osoby. Droga ze stacji do centrum wynosi nieco ponad kilometr.

Jak wrócić z Gandawy na lotnisko w Charleroi? Oczywiście Flibco!

Belgia, Luksemburg, Francja

Ile to kosztuje?

Lot – 78 zł

Nocleg na lotnisku – 0 zł

Przejazd Flibco do Brugii – 5 euro – czyli około 20 zł

Brugia autobus – 3 euro – 12 zł

Przejazd pociągiem do Gandawy – 6,5 euro – 26 zł

Nocleg w Gandawie – 74 zł

Flibco – 5 euro – 20 zł

Całkowity koszt od osoby: 230 zł

 

Wariant 3: Charleroi – Metz – Luksemburg – Vianden – Luksemburg- Charleroi

Belgia, Luksemburg, Francja

Flibco zatrzymuje się na Avenue Foch, znajdującej się w samym centrum francuskiego miasta Metz. Główne atrakcje miasta można bez problemu zwiedzić pieszo (relacja wkrótce). Oczywiście najtańszą opcją transportu z Metz do Luksemburga jest, domyślacie się już co… oczywiście Flibco.

Belgia, Luksemburg, Francja

Niestety nie kursuje on do samego centrum miasta Luksemburg, lecz na lotnisko. Autobus z lotniska do centrum kosztuje 2 euro, a od 6 czerwca tego roku wprowadzono bezpłatne przejazdy autobusami w soboty (po całym mieście Luksemburg)! (relacja z wizyty wkrótce na blogu)

Tutaj znajdują się linie autobusowe z lotniska do centrum Luksemburga.

Dodatkowo w Luksemburgu warto zwiedzić przepięknie położone zamki. Co ciekawsze bilet dzienny na nieograniczoną ilość przejazdów koleją na terenie całego państwa Luksemburg, kosztuje zaledwie 4 euro, czyli o około 1 zł więcej niż bilet dzienny na komunikacje miejską w Warszawie! Ze względu na ograniczenia czasowe udało nam się zwiedzić tylko jeden zamek w Vianden (relacja będzie dostępna na stronie wkrótce).

Belgia, Luksemburg, Francja

Aby się tam dostać trzeba wsiąść w pociąg z Dworca Centralnego w Luksemburgu (Gare Centrale) i wysiąść na stacji Ettelbruck. Stamtąd trzeba wsiąść w autobus nr 570 i wysiąść w mieście Vianden (na przystanku znajdującym się tuż obok kanału z fontanną). Przejazd autobusem wliczony jest w cenę biletu kolejowego.

Strona do wyszukiwania połączeń kolejowych w Luksemburgu.

Belgia, Luksemburg, Francja

Ile to kosztuje?

Lot – 78 zł

Nocleg na lotnisku – 0 zł

Przejazd Flibco do Metz – 5 euro – 20 zł

Przejazd Flibco z Metz do lotniska w Luksemburgu – 5 euro- 20 zł

Przejazd z lotniska do centrum Luksemburga – 2 euro- 8 zł

Nocleg w Luksemburgu – 150 zł

Przejazd z miasta Luksemburg do Vianden – 4 euro – 16 zł

Powrót z Luksemburga do Charleroi – 5 euro – 20 zł

Koszt wycieczki od osoby: 312 zł + wydatki własne

Wariant 4: Charleroi – Lille – jest w naszych planach podróżniczych 

To jednak nie wszystko, dobra wiadomość jest taka, że Flibco funkcjonuje również w innych krajach np. w Portugalii i Niemczech. Pełną listę przystanków znajdziecie tutaj. Jak widać możliwości są nieograniczone!

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!