Bulgaria
Bulgaria

Bułgaria – czy wakacji warta?

Bułgaria

Myślę Bułgaria i mam przed oczami władowany po brzegi Fiat 126p z 4 – 5 osobową rodziną w środku, namiotami, sprzętem turystycznym oraz towarami na sprzedaż.  Kraj ten chcąc nie chcąc ma już przypiętą łatkę wakacyjnej mekki bloku socjalistycznego. Wraz z rozpoczęciem sezonu, celem wędrówki ludów była wówczas Warna z pobliskimi Złotymi Piaskami oraz snobistyczny Słoneczny Brzeg zwany także Las Vegas Europy Wschodniej.

A jak ten kraj wygląda teraz czy warto go odwiedzić?

Bułgaria

Pomimo upływu czasu, Bułgaria zdaje się być zawieszona pomiędzy minioną epoką komunizmu, a nowoczesnością. Z jednej strony są tu miejsca takie jak Warna, które wydają się być nadal bastionem „komunistycznego designu”.

Bułgaria

Bułgaria

Z drugiej strony, znajdujące się nieopodal słynne Złote Piaski pretendujące do miana nowoczesnego kurortu, to miejsce dla wielbicieli szeroko pojętego all – inclusive oraz życia nocnego. Główną rozrywką pomiędzy plażowaniem, a zabawą w licznych barach, klubach, kasynach czy wesołym miasteczku są zakupy „lokalnego rękodzieła”.

Bułgaria

Bułgaria

Lecz w Bułgarii są także miejsca zaskakujące i piękne, jak na przykład znajdujący się nieopodal Złotych Piasków – Monastyr Aładża, mieszczący się we wnętrzu białego, wapiennego klifu. Składa się z dwóch poziomów na których znajdują się liczne pomieszczenia związane z kultem religijnym oraz życiem mnichów (cele, kuchnia, jadalnia).

Bułgaria

Bułgaria

Zaledwie 20 km od Złotych Piasków znajduje się Bałczik, zwanym też Białym Miastem, od skał na których został zbudowany. Główną atrakcją Bałcziku jest przepiękny pałac, zwany „Cichym Gniazdem”, położony na skarpie, z której roztacza się przepiękny widok na Morze Czarne oraz pobliską plażę.

Bułgaria

Bułgaria

Pałac otoczony jest ogrodem botanicznym, który jest podzielony na kilka części. Można tu znaleźć dużą kolekcję kaktusów, liczne krzewy, kwiaty, przepiękny wodospad oraz zwiedzić lokalną winiarnię.

Bułgaria

Bułgaria

Podążając dalej wzdłuż wybrzeża można dotrzeć do Przylądka Kaliakra – najdalej wysuniętej części Bułgarii. Na końcu przylądka znajdują się ruiny dawnej fortecy otoczone wysokimi wapiennymi klifami o biało czerwonym kolorze.

Bułgaria

Bułgaria

Prawdziwą perełką Bułgarii jest Nesebar tzw. „Miasto Muzeum”. Starówka Nesebaru znajduje się na małym półwyspie połączonym z lądem wąskim przesmykiem.

Bułgaria

Bułgaria

Wąskie uliczki, drewniane kamienice oraz liczne pozostałości po czasach rzymskich oraz bizantyjskich charakteryzują to miejsce, a spacer  promenadą gwarantuje niesamowite widoki na Morze Czarne.  

Bułgaria

Zatem czy warto odwiedzić Bułgarię? Zdecydujcie sami 😉

Bułgaria

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!