haga
Holandia

Haga – nieoficjalnie

Holandia - Haga

Haga jest zwana w języku niderlandzkim Den Haag, a w przetłumaczeniu an angielski the Hague. Zastanawiający przedimek „the”, który nie jest używany w języku angielskim przed nazwami miast, jest właściwie skrótem po dawnej nazwie tego miejsca  – des Graven hage (w skrócie  s-Gravenhage, czyli „leśna polana hrabiego”). Nazwa ta pochodzi z XIII wieku kiedy Haga była jeszcze osadą wokół zamku myśliwskiego, znanego dziś jako Binnehof.

Holandia - Haga/ The Netherlands - The Hague

Jednak w mojej opinii właśnie to „the/den” jest podsumowaniem unikalnego, zaskakującego charakteru Hagi. 

Holandia - Haga

Ten mały gród, do czasów obecnych rozwinął się w centrum administracyjne Holandii. Znajdują się tutaj siedziby wszystkich najważniejszych instytucji państwowych łącznie z parlamentem oraz rezydencją rodziny królewskiej.

Holandia - Haga

Pomimo tak zacnego grona rezydentów, Haga nadal pozostaje wyłącznie stolicą administracyjną Holandii. Stolicą konstytucyjną Królestwa jest Amsterdam.

Holandia - Haga

Jest to też miasto o dużym znaczeniu międzynarodowym, którego wizytówką jest słynny Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości.

Holandia - Haga

Inicjatywa powołania organu pełniącego rolę rozjemczą pomiędzy skonfliktowanymi narodami została przedstawiona przez Cara Mikołaja II Romanowa. Ideą instytucji było zapewnienie „wiecznego” pokoju i sielanki na świecie, w którym wszystkie konflikty miały być rozstrzygane argumentacją paragrafów, a nie arsenału wojennego. Niestety ta utopia została szybko rozwiana… Ku ironii losu, budowę Pałacu Pokoju (Vredespaleis) ukończono w lipcu 1913 r., natomiast I Wojna Światowa wybuchła rok później w sierpniu 1914 r. Sam pomysłodawca natomiast, tuż przed zakończeniem wojny, został wraz z całą swoją rodziną rozstrzelany przez bolszewików. Pałac Pokoju zaskakuje swoim wyglądem, gdyż budynek ten wygląda w zasadzie jak kościół.

Holandia - Haga

Lokalizacja wielu międzynarodowych organów, znajduje odzwierciedlenie w wielokulturowym charakterze Hagi. Oprócz pracowników zatrudnionych w poszczególnych instytucjach, miasto zamieszkuje wielu Turków, Marokańczyków, Nigeryjczyków, Chińczyków, a ostatnio także Polaków.

Holandia - Haga

Jednak najliczniejszą mniejszość narodową stanowią Indonezyjczycy, których państwo niegdyś wchodziło w skład  kolonii Holenderskich Indii Wschodnich.

Holandia - Haga

Ten niesamowity kosmopolityczny charakter Hagi, przejawia się w różnorodnej architekturze oraz atmosferze miasta.  Obok gotyckiej zabudowy, znajdziemy tu także obiekty chińskiej architektury.

Holandia - Haga

Przed wyjazdem, wyobrażałam sobie Hagę jako surowe i pretensjonalne miasto, gdzie głównymi przyjezdnymi są urzędnicy licznych instytucji międzynarodowych. 

Holandia - Haga

Jednak Haga okazała się  niesamowicie barwnym, tętniącym życiem miejscem.

Holandia - Haga

Co prawda trafiłam tu 26 czerwca, kiedy odbywała się Noc Zakupów. Ulice były tak zatłoczone, że momentami ciężko było się przecisnąć, o knajpach nawet nie będę wspominać.

Holandia - Haga

Można było odnieść wrażenie, że wszyscy mieszkańcy Holandii postanowili w tym dniu odwiedzić Hagę. Część rzeczywiście oddawała się nocnemu szaleństwu zakupowemu natomiast znaczna większość, bawiła się dosłownie na ulicach tym bardziej, że przed większością sklepów grana była na żywo muzyka klubowa.

Holandia - Haga

 Idealna okazja, żeby się pobawić przy fajnej muzyce i w niesamowitej atmosferze.

Holandia - Haga

Po nocnych rozrywkach idealnym miejscem na odpoczynek jest ekskluzywny kurort Scheveningen, do którego z centrum można dojechać tramwajem w zaledwie 20 minut. Tutaj oprócz ciągnącej się niemal po horyzont plaży, idąc wzdłuż bulwaru, można zwiedzić oceanarium oraz muzeum Sprookjes Beelden-aan-Zee. Dodatkową atrakcją jest również słynne molo.

Holandia - Haga

Wielbiciele sportów wodnych takich jak surfing czy jazda na skuterach wodnych, też znajdą tu coś dla siebie. Po dniu pełnym atrakcji można odpocząć w znajdujących się tuż przy plaży restauracjach.

 

 

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!