ochryda
Macedonia

Jezioro Ochrydzkie – Kierunek Macedonia!

Macedonia nie jest popularnym kierunkiem wakacyjnym. Jest położona dalej od Polski niż np. Chorwacja, a dodatkowo nie ma dostępu do morza. Jednak ten nieduży kraj ma bardzo dużo do zaoferowania turystom, a ceny w porównaniu do innych wakacyjnych kierunków są tutaj naprawdę niskie.

Macedonia - Ohrid

W Macedonii znajduje się ponad 50 jezior otoczonych wysokimi górskimi szczytami, sięgającymi nawet 2 tys. metrów wysokości. Macedonia uznawana jest za jeden z najwyższych krajów w Europie, zaraz po Szwajcarii oraz Austrii.

Macedonia - Ohrid

Dodatkowo kraj ten może pochwalić się ogromną ilością zabytków, świątyń oraz starych monastyrów. A wszystko to na powierzchni nieco większej niż nasze województwo lubelskie! Podsumowując idealny plan na przedłużony weekend 😉

Macedonia - Ohrid

Ulubionym kurortem Macedończyków jest Ochryda, znajdująca się nad jeziorem o tej samej nazwie. Jezioro Ochrydzkie jest naturalną granicą  Macedonii i Albanii, a dodatkowo  jest jednym z najgłębszych jezior w Europie. W najgłębszym punkcie liczy prawie 300 metrów.

Macedonia - Ohrid

Co więcej, jest także jednym z najstarszych jezior na naszym kontynencie. Szacuje się, że jezioro Ochrydzkie może liczyć nawet 4 miliony lat, podczas gdy większość tego typu akwenów w Europie datowana jest na co najwyżej kilkadziesiąt tysięcy lat.

Macedonia - Ohrid

Dzięki specyficznemu ekosystemowi oraz krystalicznie czystej wodzie znajduje się tutaj wiele nie spotykanych nigdzie gatunków. Jezioro Ochrydzkie  zasilane jest licznymi źródłami, z których większość znajduje się w południowej jego części w okolicy Monastyru św. Naum, położonego około 30 km od Ochrydy i zaledwie 2 km od granicy z Albanią.  

Macedonia - Ohrid

W  X w. Św Naum – uczeń Cyryla i Metodego (twórców Cyrylicy) postanowił utworzyć tutaj klasztor. Obecnie Naum jest głównym celem pielgrzymek w Macedonii. Legenda głosi, że przykładając ucho do krypty świętego można usłyszeć bicie jego serca.

Macedonia - Ohrid

Ochryda zwana była kiedyś Jerozolimą Bałkanów, gdyż znajdowało się tutaj aż 365 obiektów sakralnych: klasztorów i kościołów. Obecnie jest ich znacznie mniej, natomiast część z nich dalej stanowi ważne punkty religijne i turystyczne. Największym obiektem w Ochrydzie jest Cerkiew św. Zofii, znajdująca się na starówce. Za panowania tureckiego, pełniła funkcję meczetu.

Macedonia - Ohrid

Jednak symbolem Ochrydy pozostaje bezsprzecznie cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo. Nie jest to obiekt ani największy, ani najcenniejszy. Natomiast swoją popularność zawdzięcza bajkowemu położeniu na wysokim klifie, z którego roztacza się widok na Jezioro Ochrydzkie i góry.

Macedonia - Ohrid

Miasto Ochryda położone jest w przepięknej górskiej scenerii na wysokości około 800 m n.p.m. i otoczone jest wysokimi szczytami Parku Narodowego Galicica. Przepiekną panoramę Ochrydy można zobaczyć z Twierdzy Cara Samuela. Została on wybudowana w czasach kiedy Ochryda była stolicą państwa bułgarskiego, rządzonego przez cara Samuela (w XI w.).

Macedonia - Ohrid

Obecnie twierdza znajduje się w ruinie, natomiast wysokie mury oraz wieże warowne dają wyobrażenie o jej dawnej świetności. Warto się tu wybrać choćby dla niesamowitego widoku Ochrydy.

Macedonia - Ohrid

Macedonia - Ohrid

Poniżej twierdzy znajduje się starożytny amfiteatr, który w czasach świetności był w stanie pomieścić 4 tys. widzów.

Macedonia - Ohrid

Za murami Starego Miasta znajduje się port oraz promenada z licznymi knajpkami, kawiarniami i sklepikami. Warto spróbować tutaj lokalnej kuchni oraz wyśmienitej macedońskiej kawy.

Macedonia - Ohrid

Miejscem które warto odwiedzić jest Zatoka Kości – unikalne stanowisko archeologiczne z niesamowitymi widokami na jezioro.  Muzeum zostało udostępnione zwiedzającym w 2010 r. Na drewnianym pomoście znajdują się liczne domki imitujące prehistoryczną wioskę.

Macedonia - Ohrid

Warto dodać, że znalezione ślady bytności człowieka na tych terenach datowane są nawet na 6 tys lat p.n.e. W środku znajdują się przedmioty codziennego użytku, skóry oraz kości zwierzęce.

Macedonia - Ohrid

Macedonia - Ohrid

W okolicach Ochrydy znajduje się się także dużo górskich tras widokowych. Park Galicica rozdziela Jezioro Ochrydzkie od Jeziora Prespa. Wzdłuż parku ciągnie się kreta droga z licznymi punktami widokowymi oraz szlakami.

Macedonia - Ohrid

Znajduje się on nieco dalej od Ochrydy i można tu dotrzeć wyłącznie samochodem. Wstęp do parku dla samochodu kosztuje 200 MKD czyli w przeliczeniu około 15 zł. Osobiście uważam, że było to najlepiej wydane 15 zł z całego wyjazdu.

Macedonia - Ohrid

Cała trasa przez park liczy niecałe 30 km, w trakcie których początkowo podziwia się niesamowite widoki na Jezioro Ochrydzkie i Albanię, następnie serpentyna prowadzi doliną wśród górskich szczytów. Ostatni odcinek drogi to przepiękne widoki na Jezioro Prespa.

Macedonia - Ohrid

Macedonia - Ohrid

Zaletą Macedonii są niskie ceny oraz to że nie została jeszcze „odkryta” przez masową turystykę. Nie ma tu dużych kompleksów hotelowych, wszechobecnych straganów z „chińskimi” pamiątkami, a w miejscowościach wypoczynkowych można spotkać głównie macedońskich turystów. 

Macedonia - Ohrid

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!