Kijów – 13 powodów do odwiedzenia stolicy Ukrainy
Kijów odwiedziłam w zeszłym roku po drodze do Czarnobyla. Przyznam, że na miejscu nie spodziewałam się zobaczyć „fajerwerków”. Nie wiem, może to była kwestia mojego nastawienia, ale z pewnością nie poczułam do tego miasta tego co do Lwowa. Pomimo to, uważam, że Kijów warto zobaczyć ponieważ miasto to stanowi ciekawą mieszankę minionych czasów oraz nowoczesności. W sumie naliczyłam trzynaście powodów dla których warto odwiedzić stolicę Ukrainy.
Matka Ojczyzna
To ogromny pomnik o wysokości ponad 100 m, stojący na jednym ze wzgórz Kijowa, będący jedną z większych konstrukcji tego typu na świecie. Matka Ojczyzna w jednym ręku trzyma miecz, a w drugim tarczę z godłem ZSRR.
Ze wzgórza natomiast roztacza się niesamowita panorama na Kijów.
Park i Pałac Maryjski
Ciekawym obiektem jest Pałac Maryjski, przykuwający uwagę szczególnie ze względu na swój charakterystyczny niebieski kolor.
Szklany Most
Idealnym miejscem na popołudniowy spacer jest Szklany Most, z którego roztacza się niesamowita panorama na centrum Kijowa oraz na charakterystyczny most dla pieszych przez Dniepr.
Tuż obok mostu znajduje się Łuk Przyjaźni Narodów, relikt przeszłości będący symbolem przyjaźni rosyjsko-ukraińskiej. Łuk prezentuje się dość nowocześnie i stanowi ciekawy punkt na mapie miasta. Jednak w związku z wejściem w życie ustaw dekomunizacyjnych, planuje się jego rozbiórkę.
Cerkiew Mikołaja Cudotwórcy na Wodzie
Jednym z ciekawszych obiektów sakralnych w Kijowie jest Cerkiew Mikołaja Cudotwórcy. Sam budynek może nie wzbudzać wielkiej fascynacji, natomiast z pewnością jego położenie na wodzie jest unikalne. Jest to także ciekawy punkt widokowy na nabrzeże Dniepru.
Muzeum czarnobylskie
Miejsce to warto odwiedzić przed wycieczką do Czarnobyla. Motywem przewodnim tego muzeum jest łaciński slogan i “est dolendi modus, non est timendi” – Jest granica smutku, niepokój nie ma granic. Na zewnątrz muzeum można zobaczyć, jak wyglądały pojazdy biorące udział w akcji ratunkowej. Do sal wystawowych prowadzą długie schody, z drogowymi tabliczkami miejscowości dotkniętych katastrofą.
Wystawa przedstawia tragedię ludzi zamieszkujących te tereny w trakcie katastrofy. Prezentuje akcję ratunkową oraz skutki awarii reaktora. Stanowi mauzoleum poświęcone ofiarom Czarnobyla.
Żytny Rynek
To miejsce to absolutny must żeby zobaczyć codziennie życie w Kijowie. Można tu zakupić produkty spożywcze, a także spróbować lokalnych potraw. Oprócz części spożywczej, znajduje się tu dział z ubraniami oraz warsztatami, wszystko w jednym miejscu. Halę targową bardzo łatwo rozpoznać, wygląd budynku nie budzi wątpliwości w jakim okresie został wybudowany ?
Opuszczone Getto Miliarderów
Getto Miliarderów to określenie na dystrykt Vozdvizhenka. Nazwa Vozdvyzhenka pochodzi od miejscowej cerkwi Chrestovozdvyzhenska, znanej jako miejsce chrztu znanego rosyjskiego pisarza Michaiła Bułhakowa. Kolorowe kamienice oraz elegancka okolica wskazują, że jest to luksusowa miejscówka. Jednak najdziwniejsze jest to, że cukierkowe budynki wyglądają jakby były całkowicie opustoszałe. W 2003 r. postanowiono wybudować w tym miejscu ekskluzywną dzielnicę, jednak kryzys w latach 2008-2009 r. spowodował brak zainteresowania nowymi, bardzo drogimi apartamentami. Obecnie kolorowa, secesyjna zabudowa Vozdvizhenki stanowi idealne miejsce do sesji zdjęciowych.
Cztery razy lepiej niż w Brukseli
Bruksela znana jest z sikającego chłopca, natomiast Kijów aż z czterech. Co więcej łącznie tworzą kolorową fontannę. Figurki znajdują się w Parku Pejzażna Aleja, gdzie można zobaczyć wiele innych niekonwencjonalnych rzeźb.
„Miasto złotych kopuł”
Złote kopuły oraz charakterystyczna niebieska elewacja monastyru są widoczne spod pomnika Bohdana Chmielnickiego. Zresztą już wiadomo dlaczego Kijów określa się mianem „miasta złotych kopuł”. Monastyr został zniszczony w latach 30-tych minionego wieku, a odbudowano go dopiero po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości.
Cerkiew Św. Andrzeja
Patrząc na kijowskie cerkwie, nie da się ukryć, że ulubionym kolorem jego mieszkańców jest niebieski. Zgodnie z legendą, św. Andrzej wskazał, że miejsce to miało być przeznaczone na wspaniałą świątynię. Faktycznie tak się stało. Cerkiew znajduje się w najstarszej części Kijowa, samym centrum miasta nieopodal słynnego Majdanu Niepodległości (Placu Niepodległości).
Plac Niepodległości
Miejscem znanym z licznych relacji telewizyjnych jest Plac Niepodległości, na którym stoi charakterystyczny Pomnik Niepodległości. Jest to także ulubione miejsce spotkać mieszkańców Kijowa. To tutaj miała miejsce w 2004 r. tzw. Pomarańczowa rewolucja – protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów przez W. Janukowycza. Mieszkańcy Kijowa, w trakcie tzw. Euromajdanu, drugi raz wyszli na Plac Niepodległości w 2013 r. w związku z niepodpisaniem przez Janukowycza umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. W wyniku starć, życie straciło wówczas około 100 osób.
Shukai
Chodząc ulicami Kijowa można spotkać wiele malutkich figurek z brązu. Nazywane są Shukai, co oznacza po prostu szukaj i jak łatwo się domyśleć, trzeba się naprawdę porozglądać żeby je wypatrzeć. Na tej stronce można się dowiedzieć więcej o historii ich powstania.
Street art na zakończenie
Muszę przyznać, że Kijów zaskoczył mnie bardzo lokalnym street artem. Na miejscu spodziewałam się zobaczyć szarą, socjalistyczną rzeczywistość, tymczasem stolica Ukrainy okazała się być zaskakująco kolorowa. Oczywiście miejsc z minionej epoki nadal jest tutaj pod dostatkiem, jednak jednocześnie można zauważyć, że mieszkańcy starają się urozmaicić tą przestrzeń. Efekt? Jak dla mnie super ?