Estonia,  Europa

Mroczne więzienie Patarei

Tallin - Patarei

Tallin kojarzy się głównie z magiczną atmosferą średniowiecznego miasteczka, otoczonego basztami oraz z przepięknymi pastelowymi kamienicami. Jednak nasze główne skojarzenie związane z tym miastem to druty kolczaste, ciemne korytarze oraz budzące grozę sale operacyjne, jednym słowem mroczne więzienie Patarei w całej swojej okazałości.

Tallin - Patarei

Miejsce to kryje w sobie prawie 200 lat historii Estonii.  Obiekt został wybudowany w XIX w. i służył początkowo jako forteca do obrony portu w Tallinie. W 1920 r., został przekształcony na więzienie.

Tallin - Patarei

W czasie II wojny światowej, umieszczano tu więźniów wojennych, natomiast później wykorzystywane było przez KGB. Szacuje się, że w szczytowym momencie przetrzymywanych było tu ponad 1000 więźniów. Zgodnie z informacją na stronie, od 2007 r., obecnie funkcjonuje jako, jakkolwiek dziwnie to zabrzmi, park kultury.

Tallin - Patarei

Więzienie otoczone jest wysokim murem, dodatkowo zabezpieczonym drutem kolczastym. Ogromny kilkupiętrowy budynek kryje w sobie setkę mrocznych korytarzy, cel oraz innych równie przerażających pomieszczeń.

Tallin - Patarei

Brak jest turystów, nie ma ścieżki zwiedzania oraz informacji o poszczególnych pomieszczeniach, jednak wyobraźnia podpowiada, że działy się tutaj przerażające rzeczy. Wszechobecny mrok, obdrapane ściany, kraty czy porozrzucane meble tworzą tutaj atmosferę rodem z najbardziej przerażającego horroru.

Tallin - Patarei

Patarei jest na tyle przerażające w ciągu dnia, że aż strach pomyśleć jak wygląda po zmroku. 

Tallin - Patarei

Cały kompleks wygląda jak pospiesznie opuszczony, w celach znajdują się ubrania, naczynia, porozrzucane buty.W niektórych pokojach można dostrzec przyczepione do ścian listy oraz zakrwawioną pościel.

Tallin - Patarei

Są także pokoje administracyjne z maszynami do pisania czy telefonami oraz biblioteka z dość pokaźnym zbiorem zakurzonych książek.

Tallin - Patarei

W łazienkach widać pozostałości po prysznicach oraz zardzewiałe umywalki.

Tallin - Patarei

Przerażenie budzą małe ciemne pokoje bez okien. W słabym świetle latarki można dostrzec czerwone ściany i posadzkę, wyobraźnia automatycznie podpowiada w jakim celu były wykorzystywane. Prawdopodobnie egzekucje odbywały się poprzez strzał w głowę lub powieszenie.

Tallin - Patarei

Grozę budzą również dwie sale operacyjne. W centralnym punkcie jednej z sal znajduje się stół ustawiony tuż pod wielkimi lampami chirurgicznymi.

Tallin - Patarei

Szafki wypełniają liczne akcesoria chirurgiczne jak gaza, bandaże, różnorodne fiolki czy pojemniki z dziwnymi substancjami. Jest nawet specjalistyczny sprzęt medyczny…

Tallin - Patarei

Zwiedzając sale chirurgiczne nasunęło nam się tylko jedno pytanie, czy aby na pewno w trakcie II Wojny Światowej, były wykorzystywane w celu ratowania ludzkiego życia?

Całe więzienie Patarei wygląda tak, jakby ktoś celowo chciał zatrzymać tu czas, zaznaczyć swój ślad w tym koszmarnym miejscu. Tragiczna i przerażająca przeszłość jest spisana w jego murach oraz pozostawionych przedmiotach.

Tallin - Patarei

Całość jest tak wymowna, że brak dodatkowych informacji na miejscu jest zbędny, panująca tu atmosfera oraz wyobraźnia sama podpowiada jego mroczną historię.

Tallin - Patarei

Info praktyczne

Więzienie Patarei znajduje się na ulicy Kalaranna 2 lub Kalaranna 2a, około 15-20 minut spacerem od starego miasta, tuż obok Seaplane Harbor. Z centrum miasta można się tam dostać tramwajem nr 1, 2 lub busem nr 3 i wysiąść na przystanku Linnahall, z którego należy przejść około 1 km wzdłuż tzw. Culture Kilometer walking trail. Mapka dostępna jest tutaj Google maps. Na ulicy Kalaranna trzeba wypatrywać wysokiego muru z żelazną bramą. Wstęp kosztuje 3 € (bilet studencki 2€). Zwiedzanie indywidualne możliwe jest od maja do września w godzinach 12-19 (ostatnie wejście przypada na 18.15). W pozostałe miesiące obiekt udostępniony jest wyłącznie dla grup zorganizowanych. Wycieczki odbywają się przy zebraniu 10 – osobowej grupy. Godzinne zwiedzanie w języku angielskim kosztuje 8 € (6€ dla studentów i uczniów), natomiast po estońsku 7€ (5€ dla studentów i uczniów). Szczegóły oraz terminy można znaleźć na stronie więzienia Patarei.

 

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!