poznan
Polska,  Poznań

Girl on a Trail – kierunek Poznań

Do Poznania od jakiegoś czasu nie było mi po drodze, a moją wycieczkę do tego miasta przekładałam dwa razy z uwagi na inne wyjazdy. Naprawdę nie wiem co mogę napisać na swoje usprawiedliwienie tym bardziej, że Poznań jest miejscem wyjątkowym na mapie Polski, choćby ze względu na fakt, że jest to jedyne miasto którego nazwa występuje w hymnie 😉

Poznan

Poznan

Poznań to ciekawe miasto na weekendowy wyjazd, zarówno pod względem kulinarnym, wypoczynkowym oraz krajoznawczym. Każdy może znaleźć tu coś dla siebie, w programie do wyboru m.in. liczne zabytki architektury, jezioro Maltańskie czy słynne doskonałe rogale świętomarcińskie nadziewane białym makiem z dodatkiem orzechów, daktyli, rodzynek – kulinarny symbol Poznania.

Poznan

Poznan

Co prawda zwyczaj wypiekania rogali na 11 listopada – dzień św. Marcina rozprzestrzenił się na całą Polskę, jednak nigdzie nie smakują one tak jak w Poznaniu. Jednak oprócz rogali istnieje jeszcze wiele powodów dla których warto odwiedzić Poznań…

Poznan

Poznan

Z wizytą u Leszka

Pozostając przy kulinariach, warto odwiedzić Browar Lech, znajdujący się nieco dalej od centrum, przy ulicy Szwajcarskiej 11. W trakcie zwiedzania można zobaczyć proces produkcji słynnego browaru, dowiedzieć się wielu ciekawostek, a na koniec wypić kufel piwa prosto z linii produkcyjnej.

Poznan

Poznan

 Stary (nowy) Browar

Przyznam, że do niedawna perspektywa wizyty w centrum handlowym budziła we mnie skrajnie negatywne emocje, nie wspominając o wybraniu się tam w ramach zwiedzania miasta! Jednak Stary Browar w Poznaniu jest galerią, którą warto zobaczyć.

Poznan

Za czasów gdy mieścił się tutaj Browar Huggerów, piwo lało się tutaj hektolitrami. Natomiast obecnie piwo jest tu serwowane w licznych knajpkach, a z dawnego browaru można podziwiać unikalny industrialny kompleks budynków oraz ciekawą architekturę. 

Poznan

Poznan

Na sztukę do kontenera!

Będąc w lato w Poznaniu warto zajrzeć do KontenerArt, blaszanych kontenerów zlokalizowanych nad Wartą. Organizowane są tutaj rozmaite wydarzenia kulturalne, jak koncerty, warsztaty czy ekspozycje sztuki alternatywnej. Jest to także idealne miejsce aby w ciągu dnia relaksować się na plaży a wieczorem wypić piwko w fajnym otoczeniu.

Poznan

Poznan

Kolorowo, koziołkowo…

Przed wyjazdem do Poznania nie miałam szczególnych wyobrażeń związanych z tych miastem, po licznych informacjach w mediach o doskonałej koniunkturze Poznania spodziewałam się zobaczyć tu przede wszystkim nowoczesne, pretensjonalne city. Jednak przyznam, że Poznań miło mnie zaskoczył swoją atmosferą, architekturą oraz kolorami.

Poznan

Poznan

Starówka Poznania nie jest typowym tzw. tourist trap, to serce miasta i miejsce spotkań Poznaniaków.  Sam Poznań, zresztą w mojej opinii jest nietuzinkowym miastem, choćby ze względu na fakt, że gdzie indziej w Polsce komuś by przyszło do głowy, aby na budynku ratusza w południe urządzić walkę dwóch koziołków – Pyrka i Tyrka 😉 

Poznan

Zresztą koziołki nie są jedyną cechą charakterystyczną ratusza. Zaskakuje również jego unikalna elewacja pomalowana w różnych odcieniach niebieskiego i ozdobiona rzeźbami symbolizującymi cnoty (Wiarę, Nadzieję, Męstwo, Sprawiedliwość, Miłość, Umiarkowanie, Cierpliwość i Roztropność) oraz malowidłami znanych postaci z starożytnych czasów.

Poznan

Obok Ratusza znajduje się rząd Domków Budniczych – kamienic o intensywnie kolorowych i ciekawie zdobionych elewacjach.

Poznan

Rynek Starego Miasta zdobią również 4 fontanny znajdujące się w każdym z rogów placu, przedstawiające mityczne bóstwa.

Poznan

Tuż obok Rynku znajduje się Zamek Królewski z którego roztacza się ciekawy widok na Stare Miasto.

Poznan

Nieco dalej znajduje się przepięknie zdobiony kościół pw. Św. Stanisława Biskupa pomalowany na rzadko spotykany intensywny różowy kolor.

Poznan

Nieopodal Starówki znajduje się słynna wyspa na Warcie – Ostrów Tumski. Prowadzi do niej charakterystyczny czerwony Most Biskupa Jordana. Ostrów Tumski to jedno z ważniejszych miejsc na mapie Poznania i duma Poznaniaków.  Jest to najstarsza część Poznania, której historia sięga aż 965 r. Obecnie znajdują się tu głównie obiekty o charakterze sakralnym.

Poznan

Poznan

Trochę egzotyki…

Co można robić w Poznaniu w deszczowy dzień? Kogo nie przekonuje perspektywa zwiedzania galerii handlowej może odwiedzić Palmiarnię. Znajduje się w niej ponad 1000 gatunków roślin oraz ptaki oraz ryby z różnorodnych zakątków świata. Miejsce idealne aby w chwilę przenieść się w egzotyczne miejsce.

Poznan

A zwiedzanie Poznania najlepiej zakończyć w licznych knajpkach i klimatycznych kawiarenkach.

Poznan

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!