Hawaje

Road to Hana – droga dla samej drogi cz. II

Droga do Hana

Road to Hana jak sama nazwa wskazuje kończy się na miasteczku o tej nazwie. Jednak to nie jest koniec wspaniałych atrakcji wschodniej części hawajskiej wyspy Maui.

Około 12 kilometrów dalej, przy znaczniku 45 mili, znajduje się przepiękny wodospad Wailua, liczący 80 stop wysokości, czyli około 25 m. Aby się do niego dostać, choć wcale na to nie wygląda, wystarczy tylko przejść przez jezdnię!

Droga do Hana

Kierując się dalej na południe drogą nr 330 warto zatrzymać się w Parku Narodowym Haleakala. Wstęp do parku znajduje się w Kipahulu Visitor Center i kosztuje 10$ od samochodu (warto zatrzymać bilet, gdyż jest on ważny na terenie całego parku narodowego przez 3 dni).

Tuż za parkingiem znajduje się ciekawy szlak zwany Pipiwai Trail. Ścieżka ta, o łącznej długości około 6 km, nie należy do wymagających.

Droga do Hana

Już po 1 km marszu można podziwiać piękną panoramę wodospadu Makahiku otoczonego przepięknym bujnym lasem deszczowym.

Tuż za wodospadem znajduje się niesamowite drzewo Banyan tzw. figowiec hinduski, którego ogromne korzenie i gałęzie rozchodzą się na wszystkie możliwe strony świata. Nic dziwnego, że drzewo to jest obiektem kultu w hinduizmie, gdyż wygląda naprawdę zjawiskowo.

Droga do Hana

Tuż za figowcami oraz lasem porośniętym egzotycznymi, rodzimymi roślinami, zaczyna się surowy las bambusowy.

Droga do Hana

Bambusy są jednymi z najszybciej rosnących roślin, w ciągu 1 dnia mogą zwiększyć swoją wysokość nawet o 1 m. Natomiast, te najwyższe mogą osiągać wysokość nawet 40m. Na Pipiwai Trail, bambusy mają mniejszą wysokość, natomiast w pewnych miejscach las ten jest na tyle gęsty, że wewnątrz panuje niesamowity mrok.

Droga do Hana

Na końcu drogi znajduje się przepiękny wodospad Waimoku o wysokości 120 m.

Droga do Hana

Na tym nie koniec wspaniałych widoków. W powrotną drogę warto wybrać trasę prowadzącą z Kipahulu do Kula.

Droga do Hana

Zaskakuje ona swoją odmiennością od zielonej Hana Road.

Droga do Hana

Droga ta, przeznaczona dla samochodów z napędem na cztery koła, zdumiewa swoim niemal stepowym charakterem.

Droga do Hana

A jej widok o zachodzie słońca pozostanie niezapomniany do końca życia.

Droga do Hana

Droga do Hana

Droga do Hany, mimo swojej niewielkiej odległości zachwyca bajowymi krajobrazami. Na tych zaledwie 100 km można zobaczyć najpiękniejsze krajobrazy wyspy Maui: lazurowy Pacyfik kontrastujący z czarnym i czerwonym piaskiem plaż, strome klify, ogromne wodospady oraz lasy deszczowe. Eukaliptusy, palmy koksowe, bananowce, figowce hinduskie, bambusy, drzewka mango czy guavy, można tu spotkać na każdym kroku. Atmosfery dopełnia malutkie miasteczko hawajskie – Hana oraz przydrożne stragany z owocami oraz chlebem bananowym.

Nic dziwnego, że Droga do Hana jest uważana za jedną z najpiękniejszych na świecie.

Droga do Hana

Porady:

-wycieczkę najlepiej rozpocząć jak najwcześniej rano, gdyż droga do Hana w ciągu dnia jest dość zatłoczona,

-przed podróżą warto upewnić się, że samochód jest zatankowany, gdyż po drodze nie ma żadnych stacji,

-najlepiej odłożyć na bok mapę i gps, wypatrywać znaczników mili (czasami ta czynność może być bardziej męcząca niż samo prowadzenie samochodu po tej krętej drodze, gdyż znajdują się one w różnych zakamarkach),

-warto zaopatrzyć się w coś do jedzenia i picia,

-koniecznie trzeba zapoznać się z warunkami wypożyczenia samochodu, gdyż niektóre wypożyczalnie zabraniają przejazdu tą drogą,

-droga z Kipahulu do Kula wymaga samochodu z napędem na cztery koła,

-jedź zgodnie z zasadą „aloha” – ustępuj innym miejsca,

-warto wziąć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, preparat na komary, kostium kąpielowy, wytrzymałe buty oraz krem do opalania,

-na przejazd zarezerwuj sobie przynajmniej 1 dzień nie spiesz się i podziwiaj cudowny krajobraz,

-jeśli tylko zobaczysz przepiękny widok, zatrzymaj się (jeśli warunki drogowe na to pozwalają), później nie będziesz żałować że tego nie zrobiłeś,

-spróbuj banana bread czy shave ice, wykąp się w wodospadzie, idź na górską ścieżkę czy po prostu popływaj w cudownym Pacyfiku!

Droga do Hana

 

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!