ryga
Łotwa

Ryga – powrót do korzeni… choinki

Łotwa - Ryga

Co tu będę ukrywać, prawda jest taka, że kierunki większości moich wyjazdów wcale nie są szczegółowo planowane miesiącami, a raczej są wynikiem spontanicznej decyzji. Co więcej, te spontaniczne decyzje w zadziwiający sposób zbiegają się z promocjami lotów.

Łotwa - Ryga

Łotwa - Ryga

Tak też było w przypadku Rygi. Oczywiście myślałam wcześniej, żeby się tam udać, tak jakby po Litwie i Estonii, odwiedzenie Łotwy było naturalną koleją rzeczy. Jednak moje plany, bynajmniej nie zakładały wyjazdu w to miejsce w samym środku zimy!

 

Łotwa - Ryga

Tuż po wyjściu z lotniska, szybko zrozumiałam, czemu LOT zorganizował promocję w tym terminie. Był 31 grudnia, godzina 11 rano, a temperatura wynosiła jakieś 15 stopni poniżej zera. Wprost idealna perspektywa na spędzenie nocy Sylwestrowej na Rynku 😉

Łotwa - Ryga

Dzięki znajomej Łotyszce, poznałam jednak sekret łotewskich imprez, niezależnie od warunków pogodowych. Ryski Balsam – 45% alkohol występujący w trzech smakach oryginalnym ziołowym, czarnej porzeczki i żurawinowym. Muszę przyznać, że ten znany „lek” rzeczywiście czyni cuda 😉 

Łotwa - Ryga

Sylwester zorganizowany był tuż przy słynnym Domu Bractwa Czarnogłowych, będącym najbardziej charakterystycznym punktem Rygi.

Łotwa - Ryga

Bractwo Czarnogłowych było stowarzyszeniem zrzeszającym bogatych i nie żonatych kupców, a co za tym idzie, możecie sobie wyobrazić, co musiało dziać się w ich siedzibie. Podobno w XIV wieku Dom Bractwa, choć może nie wygląda… był najlepszą imprezownią w mieście 😀  Co więcej chłopaki mieli także fantazję. Legenda głosi że w Boże Narodzenie 1510 r. przytaszczyli do klubu ogromną choinkę, którą następnie przystroili kwiatami. Los drzewka, niestety był z góry przesądzony, na koniec imprezy zostało widowiskowo spalone. Jednak tradycja ubierania drzewka, rozprzestrzeniła się na cały świat i przetrwała do dziś.

Łotwa - Ryga

Oprócz całej symboliki związanej z choinką, klimat świąt jest wyczuwalny na ulicach Rygi.

Łotwa - Ryga

Łotwa - Ryga

Łotwa - Ryga

Bożonarodzeniową atmosferę można poczuć na licznych jarmarkach świątecznych, gdzie można zakupić różnorodne lokalne produkty, zaczynając od rękodzieła, a kończąc na lokalnych miodach czy piernikach. Niektóre stoiska oferują różnego rodzaju przekąski oraz aromatyczne, rozgrzewające napoje.

Łotwa - Ryga

Łotwa - Ryga

Odmienna atmosfera panuje na Centralnym Bazarze (Centrāltirgus). Moim zdaniem jest to obowiązkowy punkt zwiedzania Rygi, nie tylko z uwagi na lokalny charakter tego miejsca, ale również na jego lokalizację.

Łotwa - Ryga

Bazar mieści się w pięciu ogromnych halach, które wcześniej służyły jako hangary dla sterowców. Według przewodnika Lonely Planet całkowita powierzchnia bazaru wynosi 57 000 m2 i mieści się w nim aż 1250 stoisk!

Łotwa - Ryga

Hale połączone są korytarzami i podzielone są tematycznie na działy: warzywa i owoce, nabiał, mięso i ryby oraz inne produkty spożywcze. Jednak w mojej opinii najciekawsza jest atmosfera tego miejsca, która przypomina dawny Społem 😉

Łotwa - Ryga

Łotwa - Ryga

Niedaleko hal targowych, znajduje się perełka architektoniczna epoki komunizmu. Wygląda znajomo… nie?

Łotwa - Ryga

Kultowym miejscem na mapie Rygi, szczególnie w lodowate zimowe wieczory, są dwie herbaciarnie Aspara (znajdujące się przy ulicy: Tērbatas 2G i Kr. Barona 2a). Obydwa budynki herbaciarni, to w zasadzie dwupiętrowe drewniane chatki o przytulnym wystroju i obłędnym, herbacianym zapachu w środku.

Łotwa - Ryga

Łotwa - Ryga

Łotwa - Ryga

Wielbiciele street artu i alternatywnych miejscówek, też znajdą w Rydze coś dla siebie. Hipsterska ulica Miera Iela, w przetłumaczeniu ulica Pokoju, to miejsce w którym w licznych małych knajpkach i kawiarenkach można odpocząć od zgiełku miasta, w ciekawym, inspirującym otoczeniu.

Łotwa - Ryga

Łotwa - Ryga

Ryga to także stolica architektury secesyjnej, szacuje się że około 750 budynków w mieście reprezentuje ten styl. Główne ich skupisko można znaleźć w tzw. dzielnicy „art nouveau” na ulicach: Alberta iela i Elizabetes iela. Styl ten mogę opisać krótko: zbędna ilość elementów dekoracyjnych oraz przerażające, krzyczące, twarze charakteryzujące się pustymi oczami. Jednak dodam, że jestem ignorantką w tym temacie, a zresztą oceńcie sami…

Łotwa - Ryga

Łotwa - Ryga

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!