Tel Aviv, Cezarea, Hajfa, Akka, Rosh Hanira – zachodni Izrael
Tel Aviv był pierwszym punktem naszej eksploracji zachodniego Izraela. Po wizycie w historycznej Jerozolimie, stolica Izraela zaskoczyła nas nowoczesną zabudową. Z uwagi na małą ilość czasu postanowiliśmy zobaczyć to miasto z perspektywy wybrzeża, a dokładniej z okolicy starego portu Jaffa. Miejsce to wyglądało niesamowicie klimatycznie, szczególnie o zachodzie słońca.
Natomiast z bulwaru, znajdującego się tuż przy porcie rozpościerał się widok na rozległą plażę oraz ścisłe centrum Tel Aviv.
Jednak Tel Aviv najbardziej zaskoczył mnie niezliczoną ilością ciekawych murali.
Jest to miejsce, które warto zwiedzić gdyż pozwala zobaczyć Izrael z kompletnie innej perspektywy, w porównaniu do tradycyjnej Jerozolimy.
W drodze na północ Izraela warto zajrzeć również do Cezarei. Znajduje się tutaj jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Izraelu. Miasto zostało założone w 20 r. p.n.e. przez Heroda – króla Judei, który nazwał je na cześć Cezara Oktawiana Augusta. Miasto było siedzibą rzymskich prefektów w tym Poncjusza Piłata oraz miejscem uwięzienia św. Pawła.
Regularnie odbywały się tutaj igrzyska z walkami gladiatorów. Okres rozkwitu Cezarei zakończył się wraz z jej podbiciem przez muzułmanów w 640 r. Miasto odzyskało dawną świetność wraz z zdobyciem jej przez krzyżowców w 1101 r., jednak w 1256 r. zostało zrównane z ziemią przez Arabów.
Obecnie do najważniejszych zabytków należy odrestaurowany teatr rzymski mogący pomieścić 4000 widzów, ruiny hipodromu na którym odbywały się wyścigi rydwanów oraz cytadela. Pozostałości portu morskiego wybudowanego przez Heroda, znajdują się pod wodą i są dostępne do zwiedzania dla płetwonurków. Wstęp kosztuje 39 szekli (z Israel Pass jest bezpłatny).
Kolejnym celem naszej podróży była Hajfa a dokładniej Świątynia Bahá’i. Jest to najważniejsze centrum bahaizmu – najmłodszej religii, zapoczątkowanej w Iranie w XIX wieku. Ogrody Bahá’i położone są na zboczach góry Karmel, z której roztacza się niesamowity widok na miasto oraz zatokę. Zwane są także Wiszącymi Ogrodami, a ich symetryczny wygląd reprezentuje harmonię do której dążą wyznawcy tej religii.
Bahaizm jest monoteistyczną religią, której celem jest zaprowadzenie nowego ładu na świecie. Religia ta postuluje m.in. równość wszystkich ludzi, powszechny pokój, obowiązkową edukację oraz jednolity język (esperanto) i walutę na całym świecie. Dziewiętnaście starannie wypielęgnowanych ogrodów symbolizuje Baba oraz jego osiemnastu uczniów. Połączone są schodami, tarasami oraz kaskadami. Z najwyższego ogrodu rozciąga się bajeczny widok na panoramę miasta oraz zatokę.
Natomiast w części środkowej znajduje się Mauzoleum Bába – założyciela religii, które można rozpoznać po charakterystycznej złotej kopule. Jest to najświętsze miejsce Bahaitów. Bába został rozstrzelany pod koniec XIX w. w Tabrizie w Iranie. Przez wiele lat wyznawcy Bahaizmu ukrywali jego szczątki, by ostatecznie w 1909 r. przenieść je potajemnie do Izraela.
Sanktuarium Baba jest miejscem pielgrzymek dla światowej społeczności bahaitów, a odwiedzający sanktuarium proszeni są o skromne ubieranie się (zakrywanie ramion i kolan).
Nieco ponad 20 km od Hajfy znajduje się zabytkowe portowe miasto Akka. Przez wieki pełniło ważną rolę handlową, ze względu na swoje strategiczne położenie. Akka jest niesamowitą mieszanką kultur: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Jednak najbardziej widoczne są tutaj wpływy arabskie. Miasto wygląda dosłownie jakby czas się tu zatrzymał.
Zabudowa jego jest bardzo zróżnicowana można tu zobaczyć zabytkowe karawanseraje, meczety, synagogi, oraz kościoły. Największy rozkwit miasta miał miejsce w czasach krzyżowców, wówczas przez jakiś czas pełniło ono stolicę Królestwa Jerozolimskiego. Akka stanowiła wtedy główny port Królestwa Jerozolimskiego. Pozostałości po krzyżowcach znajdują się obecnie głównie w podziemiach miasta.
Starówka otoczona jest masywnym murem obronnym pochodzącym z czasów osmańskich. Z perspektywy murów można podziwiać widoki na port oraz cytadelę oraz meczet El Dżazzara, który można rozpoznać po charakterystycznej zielonej kopule. Akka nie jest popularnym turystycznie miejscem. Na ulicach można tu spotkać głównie miejscowych, co czyni to miasto jeszcze bardziej interesującym.
Miejsce to przypomina swoim wyglądem typowe miasta arabskie z wąskimi uliczkami i niezliczoną ilością straganów. Klimat Akki można najlepiej poczuć w trakcie wizyty na słynnym suku al- Abajd (Biały Targ). Można tu spróbować doskonałych lokalnych wyrobów: chałwy, pralin z nadzieniem z nugatu, czy domowej roboty kibbeh (mielonej jagnięciny i kaszy bulgur).
Akka położona jest zaledwie 17 km od granicy z Libanem, gdzie znajduje się kolejna niesamowita atrakcja Izraela – groty Rosh Hanikra. Turkusowy kolor wody w połączeniu z białymi wysokimi klifami i podziemnymi jaskiniami robią niesamowite wrażenie. Niemniej interesująca jest także historia tego miejsca o czym pisałam tutaj.