Tivoli
Dania

Tivoli – podróż do przeszłości

Tivoli to miejsce magiczne, które przyprawia o poważne zawroty głowy miłośników adrenaliny, zachwyca kolorami i ciekawą orientalną architekturą oraz odurza zapachem waty cukrowej.

Kopenhaga - Tivoli

Park powstał w 1843 r., co czyni go drugim, najstarszym wesołym miasteczkiem na świecie.

Kopenhaga - Tivoli

Co ciekawsze, pomimo licznych modyfikacji zachował swój starodawny charakter.

Kopenhaga - Tivoli

Już na samym wejściu można ujrzeć wspaniały pałac przenoszący w świat z „Baśni z tysiąca i jednej nocy”. W środku mieści się hotel Nimb, będący jednym z najdroższych w Kopenhadze.

Kopenhaga - Tivoli

W parku odbywają się wydarzenia kulturalne. W Sali Koncertowej Tivoli można posłuchać światowej sławy artystów muzyki poważnej, natomiast w piątkowe wieczory, na scenie znajdującej się w ogrodzie, odbywają się koncerty rockowe, a w pozostałe dni muzyki symfonicznej.

Kopenhaga - Tivoli

W budynku przypominającym chińską pagodę, wybudowanym w 1874 r., znajduje się teatr pantomimy. Zwany także Pawim Teatrem – od charakterystycznej kurtyny w kształcie pawiego ogona.

Kopenhaga - Tivoli

Jednak tym co przyciąga do Tivoli najbardziej, są liczne karuzele, rollercoastery czy diabelskie młyny.

Kopenhaga - Tivoli

Uwagę skupia 80-metrowa karuzela Star Flyer, będąca podobno drugą co do wielkości na świecie. Przejażdżka karuzelą oprócz murowanych zaburzeń błędnika, gwarantuje widok na panoramę Kopenhagi.
Kolejne fantastyczne widoki zapewnia też The Golden Tower – wieża swobodnego spadania.

Kopenhaga - Tivoli

Ciekawą propozycją dla miłośników adrenaliny jest Vertigo. Jest to wahadło o wysokości 30 metrów z gondolami w kształcie samolotów, którymi można sterować.

Kopenhaga - Tivoli

Samoloty rozpędzają się do prędkości 100 km/h, a dodatkowo wykonują obroty wokół własnej osi w każdym kierunku. Przeciążenie sięga tu nawet 5G.

Kopenhaga - Tivoli

Wielbiciele rollercoasterów także nie będą tu zawiedzeni. Niezliczoną ilość pętli kolejki Demon, pokonuje się tu w niecałe 2 minuty z prędkością 77 km/h.

Kopenhaga - Tivoli

Jest także drewniana kolejka górska – Rutsebanen, wybudowana w 1914 r., będąca jedną z najstarszych, działających tego typu konstrukcji na świecie.

Kopenhaga - Tivoli

Oprócz tego, znajdują się tu liczne atrakcje dla dzieci, jak: karuzele, łódki, samochodziki, samoloty, czy mini diabelskie młyny.

\Kopenhaga - Tivoli

Tivoli to nie tylko park rozrywki lecz także miejsce, gdzie po intensywnych emocjach można odpocząć w ogrodach stylizowanych na wzór japoński lub angielski.

Kopenhaga - Tivoli

Znajdują się tu klimatyczne kawiarnie i restauracje.

Kopenhaga - Tivoli

W otoczeniu malowniczej scenerii jeziora, będącego pozostałością po otaczającej Kopenhagę fosie, znajduje się restauracja w Chińskiej Wieży wybudowanej w 1900 r.

Kopenhaga - Tivoli

Kopenhaga - Tivoli

Natomiast wieczorem Park Tivoli rozświetla ponad 120 tys. lamp, tworząc bajkową iluminację.

Kopenhaga - Tivoli

Tivoli to nie tylko stare karuzele, strzelnice, beczki śmiechu, diabelskie młyny i rollercoastery. Jest to miejsce magiczne, które pomimo czasu nie zatraciło swojej unikalnej, dawnej atmosfery.

Kopenhaga - Tivoli

Nic dziwnego, że park był miejscem inspiracji dla baśni Andersena oraz dla Walta Disneya i jego Disneylandu.

Kopenhaga - Tivoli

Info praktyczne:

Niestety bilety do Tivoli nie należą do tanich. Wstęp kosztuje około 100 DKK, a w piątki po godzinie 20 w trakcie sezonu letniego cena wzrasta do 139 DKK. Bilet wstępu nie obejmuje atrakcji na miejscu, których ceny wahają się od 25 DKK do 75 DKK. Istnieje możliwość wykupienia biletu na nieograniczoną ilość przejazdów, który kosztuje 209 DKK (cena nie obejmuje biletu wstępu).

A więcej informacji znajdziecie tutaj.

Kopenhaga - Tivoli

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!