Dania

Kopenhaga – Ale kanał!

Kopenhaga

Główną atrakcją turystyczną stolicy Danii są malownicze kanały, wśród których na szczególną uwagę zasługuje Nyhavn. Nazwa kanału w języku duńskim oznacza Nowy Port, choć w rzeczywistości, stanowi on jedno z najbardziej zabytkowych jakie do zaoferowania ma Kopenhaga. Został zbudowany ponad 300 lat temu w celu zintensyfikowania wymiany handlowej. Liczne statki zawijające do portu wpłynęły na rozwój tej części miasta.

Kopenhaga

Wzdłuż kanału powstały liczne tawerny oraz „czerwone lokale” zapewniające rozrywkę marynarzom. Co bogatsi mieszkańcy Kopenhagi budowali tu przepiękne kamienice, które po dziś dzień są wizytówką miasta. Nyhavn jest obecnie najpopularniejszym i najbardziej malowniczym miejscem, z jakiego słynie Kopenhaga.

Kopenhaga

Kolorowe kamieniczki z restauracjami i kawiarniami oraz przycumowane wzdłuż kanału, drewniane żaglówki przywołują czasy dawnej Kopenhagi.

Kopenhaga

Znajduje się tu także dom słynnego duńskiego bajkopisarza – Hansa Christiana Andersena. Kto wie, może właśnie tutaj napisał „Małą Syrenkę”?

Kopenhaga

Zaskakujące jest, że ten zaledwie 300 metrowy kanał jest w stanie pomieścić tylu turystów.

Kopenhaga

Najbardziej zatłoczona jest lewobrzeżna strona, gdzie znajdują się najbardziej malownicze budynki, dlatego najlepiej przejść się spokojnym prawym bulwarem, który stanowi doskonałe miejsce do zrobienia zdjęć.

Kopenhaga

Drugim ciekawym miejscem jest kanał znajdujący się na sztucznej wyspie – Christianshavn.

Kopenhaga

Dzielnica ta, została utworzona przez Króla Christiana IV, na początku XVII wieku, jako cześć fortyfikacji miasta.

Kopenhaga

Kanały zostały zaprojektowane w oparciu o architekturę słynnego Amsterdamu, a sama dzielnica Christianshavn słynnie z „unikalnej amsterdamskiej” atmosfery, ale o tym napiszę w innym artykule.

Kopenhaga

Dodatkowo w dawnych czasach pełniły rolę zbiornika przeciwpożarowego. Dzięki temu możemy dziś podziwiać przepiękne, kolorowe kamienice, których część datowana jest na XVIII wiek.

Kopenhaga

Tuż obok kanału znajduje się Kościół – Vor Frelsers Kirke, z którego wieży roztacza się przepiękna panorama Kopenhagi.

Kopenhaga

Nieco dalej znajduje się nasze odkrycie – wiatrak z 1783 r., zwany Lille Mole. Mieliśmy problem z trafieniem do tego obiektu, a wszyscy zapytani o drogę miejscowi twierdzili, że w okolicy nie ma żadnego wiatraka. Przyznam, że miałam chwilę zwątpienia w nieomylność przewodnika Lonely Planet, jednak jak się później okazało, wiatrak jak najbardziej istnieje, jednak został pozbawiony łopat…

Kopenhaga

Christianshavn, to także doskonałe miejsce dla smakoszy nordyckiej kuchni. Znajduje się tu słynna restauracja Noma odznaczona dwoma gwiazdkami Michelin oraz uznawana za najlepszą restaurację na świecie przez brytyjski magazyn „Restaurant”.

Kopenhaga

Pomimo, że ceny dań zaczynają się od 295 DKK czyli około 150 zł (zestaw wszystkich potraw do spróbowania kosztuje 700 DKK – 350 zł), to rezerwacja wolnego stolika jest praktycznie niemożliwa.

Kopenhaga

Christianshavn zasadniczo różni się od kanału Nyhavn, swoją unikalną, lokalną atmosferą.

Kopenhaga

Warto tu przyjść wieczorem i na wzór duński usiąść z lokalnym Carlsbergiem na nabrzeżu kanału.

Kopenhaga

Wówczas można zaobserwować Duńczyków urządzających grilla na swoich „domach – jachtach” czy wręcz imprezy na pływających wzdłuż kanału łódkach.

 

Kopenhaga

Kopenhaga

Nic dziwnego, że Duńczycy są uznawani za najszczęśliwszy naród na świecie, a sama Kopenhaga. jako jedno z najlepszych miejsc do życia.

Kopenhaga

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!