Toruń – bajkowe miasto
Toruń, to miasto zachwycające swoją historią i różnorodnością oraz tajemniczą gotycką zabudową. Jego unikalną atmosferę tworzą ulice średniowiecznej starówki, zbudowane z czerwonej cegły kamienice, mury obronne i baszty, malowniczo położone nad brzegiem Wisły. Centrum toruńskiej starówki stanowi Staromiejski Ratusz wraz z 40 metrową wieżą, z której roztacza się przepiękny widok na okoliczną zabudowę.
Tuż przed Ratuszem znajduje się pomnik najsłynniejszego Torunianina – Mikołaja Kopernika.
Jednak największe zainteresowanie, szczególnie wśród młodszych turystów, skupia piesek Filutek, który dzielnie pilnuje melonika oraz parasola swojego pana.
Obok znajduje się Dwór Artusa, dawna siedziba toruńskich kupców oraz Kamienica pod Gwiazdą, charakteryzująca się pięknie zdobioną fasadą oraz złotą gwiazdą na szczycie.
Unikalny klimat toruńskiej starówki tworzą ceramiczne figurki rozmieszczone w różnych zakamarkach. Figurki przenoszą w świat starego Torunia oraz przybliżają nam jego historię. Na murach ciągnących się wzdłuż ulicy Podmurnej, możemy spotkać grupę średniowiecznych mieszczan, czytelników, czy nawet odzianego w płaszcz i hełm Krzyżaka.
Jest także grupa aniołów, nawiązujących do herbu Torunia oraz będących symbolem Bożej opieki nad miastem. Rzeczywiście jest ono otoczone anielską ochroną, gdyż toruńska starówka, jako jedna z nielicznych w Polsce, nie uległa zniszczeniom w trakcie II Wojny Światowej.
Oprócz różnorodnych figurek, bajkową atmosferę miasta, tworzy również słynny Teatr Lalek, który swoim wyglądem przypomina szafę ozdobioną rzeźbami znanych nam z dzieciństwa postaci.
Ciekawą budowlą jest również Krzywa Wieża, związana z legendą niewiernego ślubom zakonnika Krzyżackiego, który w ramach kary miał za zadnie wybudowanie wieży obronnej. Ten przechylony o prawie 1,5 m obiekt symbolizuje odstępstwo rycerza od prawa zakonnego.
Pozostałością po dawnej handlowej potędze Torunia jest słynny Spichrz Szwedzki, który z zewnątrz wgląda jak lukrowany piernik.
Toruń pozostawia w pamięci, przede wszystkim słodkie wspomnienie aromatu słynnych pierników. Receptura ich wyrobu ma już ponad 700 – letnią tradycję, a do ich produkcji wykorzystuje się lokalny miód oraz przyprawy korzenne, których zapach unosi się w całym mieście. To także magiczne miejsce, przenoszące w dawny, świat średniowiecznego grodu, w którym beztroskich, wylegujących się na murach mieszczan, strzegą anioły wspólnie z rycerzami krzyżackimi.
Unikalny klimat Torunia tworzą bajkowe postacie, wyglądające z szafy Teatru Lalek oraz „piernikowe” budowle, zlokalizowane nad brzegiem Wisły.
A to wszystko zaledwie 200 km od Warszawy. Warto się tu wybrać choćby na weekend.