Polska,  Polska,  Urbex

Parowozownia – Girl off the Trail

Parowozownia została wybudowana w XIX wieku, na ziemiach pruskich. Projekt jej budowy był nowatorski na skalę Europy oraz został wykorzystany do budowy podobnych obiektów w Berlinie i Magdeburgu.

Parowozownia/Locomotive depot

Parowozownia była wykorzystywana do konserwacji lokomotyw parowych. Realizowane były w niej prace remontowe. W środkowej części można zobaczyć obrotnicę, umożliwiającą przemieszczanie lokomotyw do hali napraw. 

Parowozownia/Locomotive depot

Natomiast po bokach znajdują się  kanały rewizyjne.  Specyficzny klimat tworzy charakterystyczna kopuła, na której szczycie można dostrzec wywietrznik służący do odprowadzania pary i dymu.

Parowozownia/Locomotive depot

Parowozownia/Locomotive depot

W parowozowni wykonywane były jedynie drobne naprawy, w oparciu o części dostarczane z innych zakładów. Niewystarczające wyposażenie zakładu naprawczego oraz brak własnej odlewni żeliwa i brązu spowodowały, że z czasem zaczęła tracić na znaczeniu. Na skutek dużych zniszczeń w trakcie II wojny światowej wymagała gruntownej odbudowy, którą zakończono w niecałe 5 lat po wojnie.

Parowozownia/Locomotive depot

Od lat pięćdziesiątych został zapoczątkowany proces wymiany taboru kolejowego na elektryczny i spalinowy. Parowozy powoli zaczęły tracić na znaczeniu. Co prawda realizowano tu nadal naprawy lokomotyw spalinowych, jednak ogólna zła kondycja kolejnictwa doprowadziła do zaprzestania jej użytkowania zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem.

Parowozownia/Locomotive depot

Następnie parowozownia wykorzystywana była jako magazyn dla sprzętu kolejowego oraz warsztat szkoleniowy dla mechaników kolejowych. Natomiast pod koniec ubiegłego wieku została całkowicie wyłączona z eksploatacji. Obecnie budynek jest w złym stanie technicznym. Poczyniono pewne inwestycje ratujące ten unikatowy obiekt jednak wciąż jest to zbyt mało.

Parowozownia/Locomotive depot

Dziś parowozownia jest podobno jedyną tego typu konstrukcją w Polsce. Stanowi również unikatowy zabytek kolejnictwa na skalę całej Europy.

Parowozownia/Locomotive depot

Spodobał Ci się wpis? Zajrzyj tutaj!

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!