vianden
Europa,  Luksemburg

Girl on a Trail: Luksemburg – Vianden

[huge_it_maps id=”1″]

Luksemburg to jedyne na świecie wielkie księstwo czyli państwo, którego głową jest monarcha, noszący tytuł wielkiego księcia, niepodlegający żadnemu królowi.  Pomimo dość małej powierzchni wynoszącej zaledwie nieco ponad 2500 kilometrów kwadratowych (czyli dla porównania około 13 razy mniejszej od województwa mazowieckiego), jak na prawdziwe księstwo przystało znajduje się tu duża ilość przepięknych zamków.

Luksemburg - Vianden

Najbardziej popularnym i bez wątpienia najpiękniejszym jest zamek w Vianden. Miejscowość ta znajduje się w północno – wschodniej części Luksemburga, tuż przy granicy z Niemcami.

Luksemburg - Vianden

Luksemburg - Vianden

Aby się tu dostać, najwygodniej dojechać pociągiem do miejscowości Ettelbruck, a później przesiąść się w bus nr 570 w kierunku Vianden/Breck. Vianden zlokalizowane jest zaledwie 55 km od stolicy Luksemburga, a podróż tutaj zajmuje niecałą godzinę. Pociągi kursują co pół godziny (rozkład jazdy tutaj).

Luksemburg - Vianden

Luksemburg - Vianden

Luksemburg nie jest tanim państwem, koszty wyżywienia i zakwaterowania są tu znacznie wyższe niż w innych państwach Europy Zachodniej. Jednak muszę przyznać, że dużym zaskoczeniem był dla mnie niski koszt biletów na przejazdy. Dzienny bilet na całą komunikację publiczną na terenie Luksemburga kosztuje zaledwie 4 €.

Luksemburg - Vianden

Drugą opcją jest wykupienie Luxembourg card, która gwarantuje bezpłatny wstęp do ponad 60 atrakcji turystycznych oraz przejazdów na terenie Luksemburga. Kartę można wykupić na 1, 2 lub 3 dni, a jej koszt wynosi odpowiednio 13, 20 i 28 € (więcej info na stronie).

Luksemburg - Vianden

Luksemburg - Vianden

Przystanku w Vianden nie da się przeoczyć, gdyż zamek zdecydowanie wyróżnia się w krajobrazie tego małego miasteczka. Zlokalizowany na wysokim wzgórzu i otoczony fortyfikacjami oraz wieżami warownymi, wygląda jak z wejściówki Disney’a.

Luksemburg - Vianden

Aby się do niego dostać  najwygodniej skorzystać z wyciągu krzesełkowego, jednak nie jest to opcja dla cierpiących na lęk wysokości. Przejazd w jedną stronę wynosi 3,9 € natomiast w dwie 5,3 € (info tutaj). Stacja wyciągu znajduje się powyżej zamku, a widok z tarasu widokowego na wieże warowne zamku i dolinę rzeki Our, dosłownie odbiera mowę.

Luksemburg - Vianden

Drugą opcją jest wspinaczka na wzgórze urokliwą uliczką Grand Rue, biegnącą wzdłuż obwarowań miejskich. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest wjazd na szczyt kolejką, a powrót pieszo.

Luksemburg - Vianden

Jednak zamek to nie jedyna atrakcja Vianden. Miasteczko zachwyca swoim klimatem. Brukowane uliczki, do perfekcji zadbane ogródki, małe kafejki oraz kolorowe kamieniczki przenoszą w stare czasy.

Luksemburg - Vianden

Luksemburg - Vianden

Vianden jest doskonałym miejscem na jednodniowy wypad ze stolicy Luksemburga, szczególnie biorąc pod uwagę niski koszt przejazdu. Jest jeszcze jeden bonus tej wycieczki – niesamowity krajobraz Arden oraz małych luksemburskich miejscowości po drodze.

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!