Jak wypożyczyć samochód bez problemów?
Samochód na wakacjach daje większą niezależność oraz możliwość odwiedzenia wielu miejsc, w stosunkowo krótkim czasie. Obecnie, ceny wynajmu samochodów średniej klasy są na tyle konkurencyjne, że bardziej opłacalne jest pozostawienie własnego auta w domu.
Czy wypożyczenie samochodu jest rzeczą bardzo skomplikowaną? Odpowiedź brzmi nie, jednak trzeba wiedzieć kilka podstawowych rzeczy, aby w przypadku jakichkolwiek problemów nie pójść z torbami.
Dokumenty
Aby wypożyczyć samochód za granicą potrzebujemy: dowód tożsamości lub paszport, prawo jazdy (należy sprawdzić czy jest obowiązek prawa jazdy międzynarodowego) oraz kartę kredytową. Rezerwacji najbezpieczniej jest dokonywać poprzez strony znanych firm, jak: Avis, Budget, Dollar, Hertz, Europcar.
Rezerwując pojazd, należy koniecznie zapoznać się z warunkami wypożyczenia oraz zasadami anulowania rezerwacji (czy wypożyczalnia gwarantuje zwrot kosztów w przypadku konieczności rezygnacji).
Należy pamiętać, że zwykle koszt rezerwacji obejmuje samo wypożyczenie samochodu, bez opcji dodatkowych. Dlatego, aby uniknąć dodatkowych opłat należy zwrócić uwagę na:
– limit kilometrów (czy został określony w umowie, oraz opłatę za jego przekroczenie, najlepiej wybierać opcje bez limitu),
– opłatę za oddanie samochodu w innym miejscu niż wypożyczaliśmy (w pewnych przypadkach może być bardziej opłacalne),
– fotelik dziecięcy,
– opłatę za drugiego kierowcę,
– opłatę za odbiór/zwrot samochodu poza godzinami pracy wypożyczalni,
– wiek kierowcy (kierowcy mający poniżej 25 lat są zazwyczaj obciążani dodatkową opłatą),
– czystość zwracanego samochodu (mocne zabrudzenie samochodu dodatkowo kosztuje),
– warunki wypożyczalni w przypadku podróżowania za granicę.
GPS
Jadąc za granicę warto wyposażyć się w GPS, którego wypożyczenie może dość dużo kosztować. Dlatego też lepiej wykupić kartę pre – paid na miejscu i korzystać z nawigacji google bądź wykupić, czasowy dostęp do map np. Automapy.
Polityka paliwowa
Większość wypożyczalni stosuje tzw. full tank policy, która polega na tym, że klient otrzymuje zatankowany do pełna samochód i tankuje samochód do pełna przed zwrotem. Można się również spotkać z tzw. polityką pustego zbiornika (empty tank policy). Wówczas klient płaci z góry za pełny zbiornik paliwa, a oddaje pusty. Niestety w przypadku tej opcji, cena paliwa zostaje ustalona przez wypożyczalnię i często może być wyższa niż na stacji benzynowej, a dodatkowo ciężko jest maksymalne wykorzystać całe opłacone paliwo.
Należy pamiętać, że sprzedawcy w wypożyczalniach mają prowizję od każdej dodatkowej opcji przez nas wykupionej. Tek też jest w przypadku empty tank policy, dlatego też nie dajcie się zwieść kiedy usłyszycie od sprzedawcy, że w okolicy nie ma żadnej stacji benzynowej. O ile nie jesteście na pustyni, zawsze znajdziecie stację benzynową w promieniu 10-15 km od wypożyczalni.
Ubezpieczenie
Należy bardzo uważnie przestudiować warunki umowy wynajmu w zakresie ubezpieczenia. Aby zminimalizować ryzyko poniesienia dużych kosztów w przypadku uszkodzenia/kradzieży samochodu, umowa powinna zawierać 2 rodzaje ubezpieczenia CDW i TP. Ubezpieczenie CDW (Collision Damage Waiver) oraz TP (Theft Protection) gwarantuje, że w przypadku kolizji lub kradzieży klient zostanie obciążony kosztami tylko do określonej w umowie kwoty (kwota obciążenia zależy od klasy pojazdu i liczona jest w setkach euro). Warto również zwrócić uwagę, jakie szkody obejmuje CDW, gdyż w niektórych wypożyczalniach nie obejmuje ono przykładowo uszkodzonych szyb czy przebicia opony.
Opcje zniesienia wkładu własnego:
-Dodatkowe ubezpieczenie oferowane przez wypożyczalnie – opcja najdroższa
Wypożyczalnie oferują dodatkowe ubezpieczenie, znoszące odpowiedzialność kierowcy za uszkodzenia lub kradzież pojazdu. Koszt ten jest uzależniony od klasy samochodu. Na podstawie naszych doświadczeń kwota ta wahała się od 10 do 30€ za dzień, zatem dość drogo.
WAŻNE: w przypadku rezygnacji z dodatkowego ubezpieczenia oferowanego przez wypożyczalnię, na naszej karcie kredytowej zostaje zablokowana kwota na poczet ewentualnych zobowiązań. Może ona wynieść nawet kilka tysięcy złotych, dlatego warto się upewnić czy dysponujemy takim limitem na naszej karcie. Po zwrocie samochodu w przypadku braku zniszczeń, wypożyczalnia zwalnia te środki przeciągu kilku dni.
-Ubezpieczenie oferowane przez kartę kredytową
Warto mieć na uwadze, że niektóre karty kredytowe, pokrywają zobowiązania kierowcy w wyniku zniszczenia lub kradzieży samochodu tzw. zero-deductible collision coverage. Dlatego też, przed wypożyczeniem samochodu warto skontaktować się z bankiem i sprawdzić czy nasza karta kredytowa ma tę opcję. Jeśli tak, najlepiej poprosić o przesłanie warunków tego ubezpieczenia. To ubezpieczenie może nie obejmować wszystkich krajów, typów pojazdów oraz części. Należy również sprawdzić czy obejmuje kradzież samochodu, a także ile wynosi maksymalna ilość dni, na którą można wypożyczyć samochód. Przy tej opcji ubezpieczenia wszystkie transakcje związane z wypożyczeniem samochodu powinny być opłacane tą kartą kredytową.
Odbiór i zwrot pojazdu
Zanim ruszysz w drogę wypożyczonym samochodem, dokładnie go obejrzyj zarówno wewnątrz jak i zewnątrz. Zwróć uwagę wypożyczalni na znalezione usterki i otarcia, które powinny być w protokole stanu samochodu (w przypadku barku takiej adnotacji, możecie być obciążeni kwotą naprawy). Warto również sprawdzić stan hamulców, świateł, oleju, koło zapasowe, lewarek oraz czy auto zatankowane jest do pełna (jeśli nie poproś o uzupełnienie paliwa) i wyposażone we wszystkie niezbędne dokumenty.
Przy zwrocie samochodu należy pamiętać o kopii protokołu zdawczo – odbiorczego, stwierdzającego o zwrocie auta bez usterek. W razie dodatkowego obciążenia karty kredytowej jest to dowód, że pojazd został oddany w stanie nienaruszonym. Dodatkowym zabezpieczeniem są także zdjęcia, które warto wykonać w momencie odbioru jak i zwrotu pojazdu (najlepiej z datą).
To jeszcze nie koniec…
Obserwuj transakcje na karcie kredytowej. Wypożyczalnie blokują określoną kwotę na karcie kredytowej jako kaucję za samochód, po kilku dniach od zwrotu samochodu (o ile został oddany w stanie nienaruszonym) blokada jest usuwana.