Troki
Litwa

Troki i tajemniczy Karaimi

Troki to malowniczo położone pomiędzy jeziorami i lasami miasteczko, będące dawnym miastem królewskim Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Litwa - Troki

Jedną z głównych atrakcji Trok jest zamek, usytuowany na jednej z wysp jeziora Galwie. Został wzniesiony pod koniec XIV wieku przez księcia Witolda w celu obrony miasta przed Krzyżakami.

Litwa - Troki

Droga do zamku prowadzi przez dwa mosty oraz małą wysepkę, skąd roztacza się przepiękny widok na jezioro i pobliskie zabudowania.

Litwa - Troki

Jednak malowniczo położony zamek, nie jest jedyną atrakcją Trok. Miasto to zamieszkują Karaimi, pochodzący z Krymu. Zostali sprowadzeni na tereny przez Księcia Witolda w celu ochrony zamku oraz pośredniczenia w kontaktach z chanatem krymskim.  

Litwa - Troki

Książę Witold nie starał się zasymilować Karaimów z lokalną ludnością, a wręcz przeciwnie umożliwił im kultywowanie własnej wiary i tradycji.

Troki - Litwa/Trakai - Lithuania

Samo określenie Karaimi odnosi się również do religii wyznawanej przez tę grupę etniczną. Opiera się ona głównie na Starym Testamencie. Obowiązkiem każdego Karaima jest samodzielne jego studiowanie oraz interpretacja.

Litwa - Troki

W myśl karaimskiej religii, Stary Testament jest na tyle doskonały, że zbędna jest dodatkowa interpretacja duchownych. Są oni co prawda obierani, ale ich rola ogranicza się wyłącznie do przewodniczenia modlitwom w kościołach, które u Karaimów zwane są kenesami.

Litwa - Troki

Uwagę przykuwają również tradycyjne, drewniane domy Karaimskie, rozlokowane wzdłuż ulicy Karaimskiej. Tradycyjny dom karaimski ma podłużny kształt oraz charakteryzuje się dwuspadowym dachem oraz trzema oknami skierowanymi w stronę ulicy.

Litwa - Troki

Obecność trzech okien nie jest przypadkowa i ma swoją symbolikę. Zgodnie z tradycją każde z okien jest przeznaczone dla: Boga, gospodarza oraz Księcia Witolda, w podzięce za sprowadzenie na te tereny. Każdy z domów charakteryzuje się innym kolorem oraz starannie wypielęgnowanym ogródkiem.

Litwa - Troki

W Trokach znajdują się liczne restauracje, w których można spróbować najpopularniejszego dnia Karaimów tzw. kibinów. Są to duże, zapiekane pierogi z farszem z krojonego mięsa baraniego lub wołowego z dodatkiem kapusty.

Litwa - Troki

Szacuje się, że na terenie Trok mieszka zaledwie 70 osób pochodzenia karaimskiego. Tak mała ilość przedstawicieli tej grupy etnicznej wynika z jej hermetycznego środowiska.

Litwa - Troki

Osoby nie mające pochodzenia karaimskiego nie mogą wstąpić do tej wspólnoty religijnej.
Nieliczna grupa Karaimów mieszka również w Polsce i stanowi zarazem najmniejszą mniejszość etniczną kraju.

Litwa - Troki

Info praktyczne:

Troki znajdują się zaledwie 30 km od Wilna. Najwygodniej udać się tam busami odjeżdżającym z Dworca Autobusowego, znajdującego się na ulicy Sodų 22. Połączenia możecie znaleźć tutaj. Bilety kosztują około 2 € i kupuje się je bezpośrednio u kierowcy. Istnieje możliwość przejazdu pociągiem, jednak dziennie kursują tylko 4, a dworzec kolejowy w Trokach znajduje się dalej od zamku.

Wychodząc na dworcu autobusowym należy kierować się na północ. Odległość z dworca do zamku wynosi około 2 km.

Wstęp do zamku kosztuje 6 €

Litwa - Troki

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

3 komentarze

  • Mo.

    Spędziłam w Trokach jeden słoneczny, sierpniowy dzień i byłam zachwycona. Na terenie zamku odbywał się akurat festyn średniowieczny, było mnóstwo ludzi poprzebieranych w stroje z epoki i od groma rozrywek i atrakcji tematycznych. Fajnie! Z chęcią popływałabym łódką po jeziorze ale to może następnym razem. A kibinai pychota!

  • Anonim

    Świetna strona, trafiłem na nią przypadkiem. Super opisy, zdjęcia, no i piękna dziewczyna :). Życzę wielu kolejnych, ciekawych wycieczek. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!