Ziemia Kłodzka – najciekawsze miejsca
Ziemia Kłodzka to niesamowicie ciekawy region Polski, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Nie brakuje tutaj ciekawych szlaków górskich oraz fantazyjnych formacji skalnych. Liczne uzdrowiska gwarantują doskonały wypoczynek. Natomiast Sanktuarium w Wambierzycach, zwane także Śląską Jerozolimą to główny punkt pielgrzymek wielu wiernych.
ZŁOTY STOK – KOPALNIA ZŁOTA
Ziemia Kłodzka słynie z Kopalni Złota w Złotym Stoku, zlokalizowanej tuż obok drogi nr 46 prowadzącej w kierunku Kłodzka. Podobno na 21 poziomach kopalni, wydrążono ponad 300 km chodników, sztolni i szybów. W trakcie około 700 lat eksploatacji, w kopalni uzyskano 16 ton czystego złota. Dodatkową atrakcją Złotego Stoku jest jedyny w Polsce podziemny wodospad, który można zobaczyć w Sztolni „Czarnej”.
SZCZELINIEC WIELKI – RADKOWSKIE SKAŁY – SKALNE GRZYBY
Ciekawą propozycją wycieczki jest trasa na Szczeliniec Wielki. Jest to najwyższy szczyt Gór Stołowych, zaliczany do Korony Gór Polski. Najłatwiej do Szczelińca Wielkiego dostać się samochodem. Szlak zaczyna się na parkingu w Karłowie. Trasa zajmuje niecałe 30 minut, w trakcie których pokonuje się ponad 600 schodów. Ścieżka nie jest wymagająca natomiast miejscami jest dość wąska. Natomiast widoki… ?
Trasa prowadzi wzdłuż korytarzy skalnych i ciekawych formacji, które wyglądem przypominają zwierzęta. Można tu zobaczyć m.in. Wielbłąda, Małpę, Psa czy Słonia.
Na szczycie Szczelińca znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się przepiękna panorama na Sudety.
Trasę ze Szczelińca warto kontynuować w kierunku Radkowskich Skał oraz Skalnych Grzybów. Zarówno w jednym jak i w drugim miejscu można zobaczyć ciekawie ukształtowane skały.
W drodze powrotnej warto zajrzeć na ścieżkę edukacyjną „Niknąca Łąka”, która prowadzi wzdłuż torfowisk.
BŁĘDNE SKAŁY
Drugim ciekawym szlakiem jest labirynt Błędnych Skał. Najwygodniej się tu dostać samochodem. Od strony Kudowy prowadzi tu tzw. droga „Stu Zakrętów”, która jest już sama w sobie atrakcją, jeśli chodzi o jazdę autem ?
Przejście labiryntu Błędnych Skał zajmuje około 30 minut, natomiast realnie zwiedza się to miejsce znacznie dłużej. Skały przybierają tu niesamowite kształty, od potężnych bloków po formacje przypominające kształtem grzyby lub zwierzęta.
Szlak jest bardzo zróżnicowany, początkowo prowadzi przez labirynt rozmaitych wąskich przejść, szczelin i zaułków. Dalej trasa robi się znacznie szersza i prowadzi wzdłuż kilkunastometrowych skał.
Na ostatnim odcinku szlak prowadzi drewnianą kładką przez podmokłe tereny.
UZDROWISKA
Ziemia Kłodzka słynie również z wielu uzdrowisk. Będąc w okolicy warto także odwiedzić popularne wśród kuracjuszy uzdrowisko – Duszniki – Zdrój. Tradycja uzdrowiskowa Dusznik sięga aż 500 lat. Uzdrowisko słynie z wód leczniczych, pochodzących głównie z trzech ujęć: „Jan Kazimierz”, „Pieniawa Chopina” i „Agata”, które stosowane są do leczenia m.in. schorzeń układu pokarmowego, osteoporozy i układu krążenia.
Ważnym punktem turystycznym w Dusznikach jest Dworek Chopina znajdujący się w Parku Zdrojowym. To tutaj będąc na kuracji koncertował 16-letni Fryderyk Chopin. Co roku w sierpniu odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Jest to najstarszy polski festiwal muzyczny trwający nieprzerwanie od 1946 r.
Polanica – Zdrój jest kolejną popularną miejscowością uzdrowiskową w Kotlinie Kłodzkiej. Jest to miejscowość malowniczo położona w dolinie Bystrzycy Dusznickiej i charakteryzująca się unikalną zabudową.
Centralny punkt uzdrowiska stanowi Park Zdrojowy, w którym znajduje się Teatr Zdrojowy, Pijalnia Wód Mineralnych oraz sanatoria i szpitale uzdrowiskowe.
W Pijalni można spróbować tutejszej wody leczniczej z ujęcia Wielka Pieniawa, będącej głównym surowcem leczniczym w uzdrowisku.
Osobiście jeśli miałabym wybierać miejsce kuracji w Kotlinie Kłodzkiej, wybrałabym Kudowę Zdrój. Uzdrowisko to urzekło mnie unikalną, kolorową architekturą.
Panuje tutaj specyficzny uzdrowiskowy klimat. W Parku Zdrojowym można zaobserwować wielu spacerujących lub opalających się kuracjuszy, natomiast w Pijalni Uzdrowiskowej spróbować lokalnej wody leczniczej pochodzącej z 3 ujęć: Śniadecki, Marchlewski oraz Moniuszko. Warto tu zajrzeć także ze względu na eleganckie wnętrze.
ZAMEK LEŚNA NA SZCZYTNIKU
Jadąc z Dusznik w kierunku Polanicy warto także odwiedzić Zamek Leśna na wzgórzu Szczytnik. Choć zamek przypomina swoim wyglądem średniowieczną fortyfikację, tak właściwie został wybudowany w latach 30-tych XIX w. Tuż obok zamku znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać okolicę.
WAMBIERZYCE
Ciekawym miejscem o charakterze sakralnym jest Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin, znane także jako „Śląska Jerozolima”. Sanktuarium przypomina z zewnątrz pałac do którego prowadzą wysokie schody. Łącznie do wejścia prowadzi 57 stopni, z których 9 oznacza liczbę chórów anielskich, następne 33 symbolizują wiek Jezusa, natomiast ostatnie 15 wiek Maryi w chwili poczęcia. Bazylika zyskała wielką popularność po cudownym ozdrowieniu Jana z Raszewa, który odzyskał tu wzrok.