Cinque Terre
Europa,  Włochy

Cinque Terre – pięć włoskich ziem

Mogłoby się wydawać, że Cinque Terre, które można zobaczyć na wielu zdjęciach czy folderach reklamujących turystykę we Włoszech, jest jedną miejscowością.
Tymczasem nazwa Cinque Terre oznacza „pięć ziem” i używana jest dla określenia pięciu bajkowych miejscowości, malowniczo ulokowanych na wysokich klifach nad Morzem Śródziemnym.
Należą do nich Riomaggiore ,Manarola, Corniglia, Vernazza i Monterosso. Każda z nich charakteryzuje się niesamowitymi widokami oraz pastelowymi budynkami.

Włochy - Cinque Terre

Tak właściwie Cinque Terre zdobyło popularność dopiero w latach 70-tych XX w. wcześniej  było miejscem trudno dostępnym. Dopiero budowa linii kolejowej łączącej wszystkie pięć miejscowości przyczyniła się do znacznego rozwoju turystyki w tym rejonie. Zanim to nastąpiło, mieszkańcy Cinque Terre zajmowali się głównie rolnictwem i rybołówstwem.

Włochy - Cinque Terre

Rejon ten od wieków słynie z doskonałego wina, które produkowane jest tutaj do dzisiaj. Zbocza Pięciu Ziem postarają winnice oraz gaje oliwne. Najwięcej winnic można zobaczyć w okolicy miejscowości Manarola.  Najpopularniejszym winem tego regionu jest: Cinque Terre i Sciachetrà. Rejon Cinque Terre jest również znany z doskonałego pesto.

Włochy - Cinque Terre

Każde z miasteczek ma swój niepowtarzalny urok. Jadąc od strony południowej, pierwszą z “pięciu ziem” jest Riomaggiore. W centralnym punkcie miasteczka znajduje się kościoł –  Chiesa di San Giovanni Battista.

Włochy - Cinque Terre

Roztacza się stąd niesamowity widok na pastelową zabudowę oraz wybrzeże Morza Liguryjskiego.

Włochy - Cinque Terre

Tuż obok Riomaggiore znajduje się Manarola – miejscowość słynąca z produkcji wina oraz klimatycznej starówki. Z Riomaggiore można się tu dostać popularną wśród turystów Via dell’Amore (Ścieżka Miłości). Corniglia to najmniejsza i zarazem najwyżej położna miejscowość w Cinque Terre. Kolorowe budynki tego miasteczka, zlokalizowane na wysokim klifie robią niesamowite wrażenie.

Włochy - Cinque Terre

Monterosso jest największym i najstarszym miastem Cinque Terre.  Natomiast, z pośród wszystkich miejsc w Cinque Terre, najbardziej autentyczna jest Vernazza, która wygląda jak małe portowe miasteczko. 

Włochy - Cinque Terre

Jak się dostać do Cinque Terre

Cinque Terre to jeden z najpiękniejszych rejonów we Włoszech, co dziennie przybywa tu mnóstwo turystów. Zdecydowanie odradzam zwiedzanie Cinque Terre autem. Niestety my nie mieliśmy innego wyjścia, gdyż zwiedzanie pięciu ziem było częścią objazdowej wycieczki. Cinque Terre jest Parkiem Narodowym dlatego ruch samochodowy jest tu znacznie ograniczony. Na miejscu jest bardzo mało miejsc parkingowych dla turystów.

Włochy - Cinque Terre

Najlepszą opcją jest dojazd samochodem do miejscowości La Spezia, skąd regularnie kursują pociągi do wszystkich pięciu miejscowości. Bilety można kupić online na stronie Trenitalia.

Włochy - Cinque Terre

Część turystów korzysta również z malowniczych szlaków. Najbardziej popularna i stosunkowo łatwa jest tzw. Lazurowa Ścieżka łącząca wszystkie miejscowości. Ponadto można tu także skorzystać z innych bardziej wymagających tras.

Włochy - Cinque Terre

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!