Bangkok
Tajlandia

Tajlandia od kuchni cz. II

Pierwsze zderzenie z kuchnią tajską może wiązać się z niemałym szokiem dla zagranicznego turysty. W zasadzie ulice Bangkoku to jedna wielka stołówka, jednak nie znaczy to, że miasto pachnie apetycznie.

Tajlandia - kuchnia

Ilość jadłodajni na ulicach Bangkoku niemalże dorównuje ilości samochodów. A co za tym idzie cudowny aromat tajskich potraw miesza się ze spalinami. Jednym słowem, nasze idealne wyobrażenia aromatycznej kuchni tajskiej, z przeważającym zapachem trawy cytrynowej, legły w gruzach, tuż po wyjściu z zatłoczonego do granic możliwości metra. Aromat ten jest kwintesencją Bangkoku i podobnie jak to miasto można go pokochać albo znienawidzić.

Tajlandia - kuchnia

Nie znaczy to jednak, że przywdzialiśmy znane azjatyckie maski na usta i nos. Połączenie spalin i trawy cytrynowej stało się dla nas tak nierozerwalne jak yin i yang!
Niezależnie od tego czy stołujemy się w eleganckiej restauracji czy w prowizorycznym straganie, jedzenie tajskie jest unikalne. Stanowi ono połączenie rozmaitych często wykluczających się smaków harmonijną całość, która wręcz hipnotyzuje, nie mniej niż wyżej wspomniany aromat spalinowo – cytrynowy.

Tajlandia - kuchnia

Gdzie zjeść?

Rozmaite przekąski, pokrojone owoce w plastikowych kubeczkach oraz dania główne są dostępne na każdym kroku na ulicach Bangkoku. Jedzenie jest tanie oraz zdrowe. W trakcie naszego pobytu nie mieliśmy żadnych problemów żołądkowych.
W marketach dostępne są wszelkie produkty zachodnie, jednak niektóre jak nabiał są bardzo drogie. W trakcie pobytu w Bangkoku warto również odwiedzić choć jedną restaurację. Ciekawą propozycją jest Cabbages and Condoms.

Bangkok Cabbages&Condoms

Resturacja ta, poza serowaniem tradycyjnych, przepysznych dań kuchni tajskiej, jak sama nazwa wskazuje, propaguje używanie kondomów a część dochodów przeznacza na walkę z AIDS.

Bangkok Cabbages&Condoms

W Tajlandii je się także niektóre gatunki insektów. Na ulicach Bangkoku nie jest to tak popularne jak na północy kraju. Stoiska z tymi wątpliwymi przysmakami można spotkać szczególnie na turystycznej Khao San Road. Wśród specjałów można wymienić głęboko smażone koniki polne,  larwy jedwabnika oraz pszczół oraz termity. Specjalną pozycją są także larwy bambusowe nazywane zdrobniale „pociągiem ekspresowym” ze względu na swój długi kształt. Jednym słowem pychotka.

Tajlandia - kuchnia

Jak się zachować by nie szokować?

Opanowanie sztuki jedzenia pałeczkami również nie jest potrzebne, gdyż używane są one wyłącznie do kilku potraw kuchni chińskiej. Jedzenie spożywa się głównie przy pomocy łyżki i widelca, przy czym widelec służy wyłącznie do nakładania jedzenia na łyżkę. Noże nie są używane, gdyż potrawy kuchni tajskiej są przyrządzane w sposób niewymagający krojenia. Niektóre potrawy można jeść ręką, natomiast należy pamiętać, że należy to robić wyłącznie prawą, gdyż lewa uważana jest za nieczystą.

Tajlandia - kuchnia

W Tajlandii je się wszystko, wszędzie i co najważniejsze cały czas. Co ciekawsze, nie istnieje rozróżnienie pomiędzy potrawami serwowanymi na śniadanie, obiad czy kolacje, zatem nie ma problemu jeśli ktoś ma ochotę na ostre curry do porannej kawy.

Tajlandia - kuchnia

Ze względu na brak rozróżnienia potraw typowych na przystawki czy danie główne, możemy być pewni, że zamówiony kurczak satay, zupa czy drugie danie trafią na stół w tym samym czasie.

Tajlandia - kuchnia

Co więcej, jedzenie w Tajskiej kulturze odgrywa ogromną rolę społeczną jest jakby okazja do spotkania i rozmowy, a sami Tajowie wierzą, że spożywanie posiłku w samotności przynosi pecha.

Tajlandia - kuchnia

Znajduje to swoje odzwierciedlenie w sposobie jedzenia i jego podawania. Zamawiając aromatyczne pad tai musimy liczyć się z faktem, że nie trafi ono bezpośrednio pod nasz nos. Wszystkie zamówione potrawy trafiają na stół i mogą być próbowane przez każdego bez konieczności podbierania komuś z talerza. Jedzenie nabiera się na talerz małymi porcjami nie mieszając potraw, lecz próbując je kolejno. Nie ma tez mowy o wyrzucaniu jedzenia, a tym bardziej ryżu będącego podstawą przetrwania rejonów azjatyckich.

Tajlandia - kuchnia

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!