Europa,  Mołdawia

Mołdawia, spacer po Kiszyniowie – podróż w czasie

Spacer po Kiszyniowie nie pozostawia złudzeń. Mołdawia jest jednym z najbiedniejszych krajów Europy i to widać na pierwszy rzut oka. Zniszczone budynki i rozwalone chodniki, tak wyglądają realia miasta, kiedy odejdzie się kawałek od głównej ulicy.

Mołdawia - Kiszyniów

Reprezentatywne ulice natomiast, to wspomnienie dawnych czasów świetności. Zbudowane z typowym radzieckim rozmachem, teraz wyglądają dość groteskowo i aż proszą się o przynajmniej jakiś lifting. Jednak taki urok Kiszyniowa, mi osobiście bardzo przypadło to miasto do gustu.

Mołdawia - Kiszyniów

Niektóre obiekty są powoli przywracane do życia, jak na przykład Cyrk Państwowy. Tuż po otwarciu w 1981 r. był największym tego typu obiektem w Mołdawii, wyposażonym w najnowocześniejszym sprzęt. Kryzys gospodarczy, który nastąpił po odzyskaniu przez Mołdawię niepodległości, ostatecznie doprowadził do bankructwa tego obiektu. Obecnie część obiektu została już udostępniona na działalność cyrkową.

Mołdawia - Kiszyniów, cyrk

Generalnie Kiszyniów nie jest miastem turystycznym, a ilość atrakcji jest tu dość ograniczona.

Bazar

Bazar znajdujący się niedaleko dworca autobusowego to główne centrum miasta. Nigdzie w Kiszyniowie nie widziałam takiego gwaru oraz takiej ilości ludzi jak tutaj. Atmosfera tego bazaru przypomniała mi Stadion 10-lecia w Warszawie, aż mi się łezka w oku zakręciła ?

Mołdawia - Kiszyniów, bazar

Mołdawia - Kiszyniów, bazar

Mołdawia - Kiszyniów, bazar

Muzeum Wojska

Będąc w okolicy warto zajrzeć do Muzeum Wojska gdzie można dowiedzieć się więcej o II Wojnie Światowej oraz stalinowskich represjach jakie miały miejsce na terenie Mołdawii. Ekspozycja na zewnątrz budynku w postaci myśliwców oraz samolotów jest udostępniona bezpłatnie.

Mołdawia - Kiszyniów

Parlament z Łukiem Triumfalnym

Ważnym miejscem na mapie Kiszyniowa jest budynek Parlamentu. Naprzeciwko Parlamentu znajduje się Łuk Triumfalny,  wybudowany w 1840 roku w celu upamiętnienia zwycięstwa Rosji nad Imperium Osmańskim.

Mołdawia - Kiszyniów, Parlament

Mołdawia - Kiszyniów, Łuk Triumfalny

Valea Morilor Park – kaskada do jeziora

W konkursie na najbardziej urokliwe miejsce w Kiszyniowie pierwsze miejsce zajmuje park Valea Morilor, znajdujący się tuż obok ścisłego centrum miasta. Głównym atutem parku jest całkiem spore jezioro, z bulwarem oraz plażą. Niesamowite widoki można podziwiać także z kaskadowej fontanny. Widok jest świetny zarówno z góry jak i z dołu. 

Valea Morilor Park

Valea Morilor Park

Mały Książę

Postać Małego Księcia z książki francuskiego pisarza Antoine de Saint-Exupéry, znają chyba wszyscy. Jego popularność jest tak wielka, że doczekał się nawet figurki nad kiszyniowskim jeziorem. Jest to dość zaskakujące, tym bardziej, że ani autor książki ani jej bohater nie mieli nic wspólnego z Kiszyniowem. Na pomysł stworzenia nietypowego pomnika wpadł jeden z mieszkańców miasta w tracie spaceru brzegiem jeziora.  Żelazne kulki na metalowym płocie skojarzyły mu się asteroidą B-612, planetą Małego Księcia. Pomnik Małego Księcia łatwo jest jednak przeoczyć. Ma zaledwie 115 milimetrów wysokości i jest najmniejszym pomnikiem w Mołdawii.

Mały Książe

Kilroy znowu mnie ubiegł…

Spacerując po Kiszyniowie, natknęłam się na niby niepozorne graffiti: Kilroy was here. Jest to jeden z najbardziej znanych napisów na świecie, który stał się popularny w czasie II Wojny Światowej. Podobne graffiti znajduje się Waszyngtonie. Więcej info o nim przedstawiłam we wpisie o stolicy USA.

grafitti

Tajemnicza konstrukcja

Na obrzeżach Kiszyniowa można także zobaczyć dziwną różową konstrukcję. Na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że jest to jakaś „fantazyjna wizja artystyczna”. Nie będę ukrywać, że trochę się skonsternowałam kiedy zdałam sobie sprawę, że jest to pomnik upamiętniający  mołdawskich żołnierzy, którzy zginęli w II Wojnie Światowej.

Mołdawia - Kiszyniów

Opuszczony cmentarz

Ciekawym miejscem jest także opuszczony cmentarz żydowski. Z końcem XIX w. Kiszyniów zamieszkiwała dość liczna grupa Żydów. Wszystko zmieniło się 6 kwietnia 1903 r., kiedy doszło do pogromu ludności żydowskiej, w wyniku której zginęło 47 Żydów, a około 600 zostało rannych, nie wspominając już o zniszczonych i splądrowanych domach.

Mołdawia - Kiszyniów, cmentarz

Mołdawia - Kiszyniów, cmentarz

Street art

W Kiszyniowie można także zobaczyć wiele murali, które co ciekawsze nawiązują do tradycji tego kraju. Jednak wcale nie znaczy to, że są nudne. Wiele z nich przedstawia duży dystans Mołdawian.

Mołdawia - Kiszyniów, mural

Mołdawia - Kiszyniów, mural

Tradycyjne motywy ozdabiają nawet przystanki.

Mołdawia - Kiszyniów, mural

Street art nie ogranicza się wyłącznie do murali, w Kiszyniowie można zobaczyć inne ciekawe pomysły na urozmaicenie przestrzeni miejskiej ?

Mołdawia - Kiszyniów

Mołdawia - Kiszyniów, schody

Ceny

Mołdawia jest jednym z biedniejszych krajów w Europie,  dlatego ceny są tu znacznie niższe.  Szczerze mówiąc, nie jest to kraj tłumnie odwiedzany przez turystów, dlatego nawet w sezonie łatwo znaleźć fajną kwaterę. Przykładowo apartament o powierzchni 70m2 kosztował 200 zł, co przy czterech osobach wyszło 50 zł za noc.

Mołdawia - Kiszyniów, kwatera

Mołdawia - Kiszyniów, kwatera

Drugie danie w bardzo dobrej restauracji to koszt około 35 – 50 zł. Szczególnie polecam restaurację La Taifas, serwującą tradycyjne dania lokalnej kuchni.

Mołdawia - Kiszyniów

Mołdawia - Kiszyniów

 

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!