Azja,  Wietnam

Phong Nha-Ke Bang – niesamowity, podziemny świat Wietnamu

Phong Nha-Ke Bang to jedno z najbardziej zjawiskowych miejsc w Wietnamie. Znajduje się około 500 km na południe od Hanoi, tuż obok granicy z Laosem oraz dawnej Wietnamskiej Strefy Zdemilitaryzowanej. Jest to ogromny kompleks liczący około 300 jaskiń. Szacuje się, że podziemne korytarze liczą tutaj aż 126 km, a duża ich część do tej pory nie została jeszcze odkryta.Wietnam - Phong Nha-Kẻ Bàng

Wietnam - Phong Nha-Kẻ Bàng

Park został otwarty dla zwiedzających w 2010 r. i od tamtego czasu nowe jaskinie są stale udostępniane do zwiedzania. Ja odwiedziłam to miejsce w 2014 r. wówczas Phong Nha-Ke Bang nie było jeszcze tak popularne jak obecnie.

Wietnam - Phong Nha-Kẻ Bàng

Potraficie sobie wyobrazić jaskinię, która zmieściła by w swoim wnętrzu 40 – piętrowy drapacz chmur? Tak właściwie nie trzeba sobie tego wyobrażać. Jeśli dysponujecie nadmiarem gotówki, wówczas za 3 000 $ możecie wybrać się na 4-dniowy trekking po największej jaskini świata – Hang Son Doong. Kasa to nie wszystko, dodatkowo musicie uzbroić się w cierpliwość, na taki trip oczekuje się w kolejce nawet 2 lata. Zwiedzanie odbywa się w zaledwie 10 osobowych grupach, a chętnych jest bardzo dużo. Jednak nie tylko wielkość się liczy, Hang Son Doong zachwyca niesamowitymi formacjami skalnymi, stalaktytami i stalagmitami. Natomiast na jej końcu znajduje się 80-metrowa ściana zwana Wielkim Murem Wietnamskim – ciekawe wyzwanie dla wielbicieli wspinaczki.  Wycieczkę organizuje tylko jedna firma – Oxalis (szczegóły i niesamowite zdjęcia tego miejsca znajdziecie tutaj). Natomiast dla tych, którzy powiedzmy, że nie dysponują wystarczającą ilością czasu na 4-dniowy trekking, Park Phong Nha-Ke Bang oferuje także inne, tańsze opcje zwiedzania jaskiń.

Wietnam - Phong Nha-Kẻ Bàng

Najbardziej popularną jaskinią jest Paradise Cave (otwarta w 2011 r.), którą można zobaczyć w trakcie jednodniowej wycieczki. Była to niestety jedyna jaskinia, którą zwiedziłam w trakcie pobytu w  Phong Nha-Ke Bang. Część z jaskiń nie była wówczas jeszcze udostępniona do zwiedzania.

Wietnam - Phong Nha-Kẻ Bàng

Wejście do jaskini ukryte jest w gęstej dżungli. Sceneria tego miejsca wygląda jakby była zaczerpnięta z Jurrasic Park. 

Wietnam - Phong Nha-Kẻ Bàng

Wietnam - Phong Nha-Kẻ Bàng

Aby zobaczyć jej niesamowite, ogromne wnętrze, trzeba się trochę powspinać. Paradise Cave liczy 31 km i jest najdłuższą jaskinią w Wietnamie, dla zwiedzających samodzielnie, udostępniony jest 1-kilometrowy odcinek.

Wietnam - Phong Nha-Kẻ Bàng

Gwarantuję natomiast, że ten kilometr będzie niezapomniany! Jaskinia zwana jest Podziemnym Pałacem i rzeczywiście wewnątrz tak wygląda.   Ogromne stalagmitowe kolumny, ciekawie oświetlone stalaktyty, tworzą magiczną atmosferę.

Wietnam - Phong Nha-Kẻ Bàng

Wietnam - Phong Nha-Kẻ Bàng

Nie będę ukrywać, że jest to najpiękniejsza jaskinia jaką do tej pory widziałam.  Koszt wstępu to 250 000 dongów – nieco nad 40 zł (bilet dziecięcy 125 000). Osoby, które chciałyby lepiej poznać tę jaskinię mogą także skorzystać z dłuższej, 7-kilometrowej trasy, jednak wycieczki organizowane są wówczas wyłącznie z przewodnikiem.

Wietnam - Phong Nha-Kẻ Bàng

Drugą popularną jaskinią jest Phong Nha Cave do której można się dostać wyłącznie łódką. Koszt biletu to 150.000 VND dla osób powyżej 1.3 m, poniżej 1.3 wysokości gratis. Koszt wypożyczenia łódki wynosi 360.000 VND i mieści ona 14 osób, zatem lepiej poczekać do zebrania się większej ilości turystów.  Phong Nha Cave jako pierwsza została udostępniona do zwiedzania. Jest także najdłuższą „mokrą” jaskinią na świecie. Przez całą jej długość rozciąga się podziemny system rzeczny.

Wietnam - Phong Nha-Kẻ Bàng

Tuż obok niej znajduje się jaskinia Thien Son Cave (koszt biletu 80000 dongów oraz wynajęcie łódki dla 12 osób 400000 dongów), która podobnie jak inne suche jaskinie w tym kompleksie, służyła jako skład amunicji i schron w trakcie wojny amerykańskiej. Tak jak wcześniej pisałam, nie bez znaczenia była wówczas lokalizacja kompleksu, tuż obok Wietnamskiej Strefy Zdemilitaryzowanej – oddzielającej Wietnam Północny od Południowego.

Wietnam - Phong Nha-Kẻ Bàng

Ciekawą propozycją jest także Hang Toi (Dark Cave). Trasa przez tą jaskinię obejmuje zip-lining, brodzenie w błocie oraz przeprawę przez rzekę. Jeśli ktoś poszukuje mocniejszych wrażeń, Dark Cave to idealna propozycja 😉

Wietnam - Phong Nha-Kẻ Bàng

Na terenie Phong Nha-Ke Bang znajduje się wiele innych jaskiń udostępnionych do zwiedzania, zróżnicowanych pod względem trudności trekkingu oraz opłaty za wstęp. Park stale poszerza swoją ofertę o nowe jaskinie.

Wietnam - Phong Nha-Kẻ Bàng

TRANSPORT

Na zwiedzanie całego Wietnamu miałam zaledwie 3 tygodnie, dlatego zdecydowałam się na wykupienie wycieczki do Phong Nha-Ke Bang  z lokalnym biurem podróży. W 2014  r. miejsce to nie było jeszcze tak popularne i skomunikowane, zatem była to najlepsza opcja aby zaoszczędzić trochę czasu. Całodniową wycieczkę wykupiłam w jednym z biur podróży w miejscowości w Hue i zapłaciłam około 20$.

Wietnam - Phong Nha-Kẻ Bàng

Dla tych, którzy preferują samodzielny transport, zwiedzanie Phong Nha-Ke Bang  zaczyna się w miejscowości Son Trach (czasami nazywane Phong Nha). Najwygodniej dojechać do niej z Dong Hoi, Hue albo Hanoi. Z miejscowości Dong Hoi (w której znajduje się stacja kolejowa) do Son Trach kursuje autobus w cenie 50 000 dongów czyli 8 zł.  Główna kasa biletowa do parku znajduje się w centrum miasteczka.

Wietnam - Phong Nha-Kẻ Bàng

Wietnam - Phong Nha-Kẻ Bàng

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!