Tunezja

Tunezja – Piaskowe Wojny

Tunezja

Gdzieś w Tunezji, na skraju Sahary, znajduje się Matmata. Przez ponad 1000 lat, miejsce to nie było nikomu znane. Zresztą nie ma się co dziwić po horyzont ciągnie się tu jałowy, półpustynny krajobraz, na pierwszy rzut nic ciekawego.

Tunezja

Pomimo to, ku radości biur podróży oraz lokalnej ludności, miejsce to odwiedzają dzień w dzień setki turystów.

Tunezja

Matmata zawdzięcza swoją popularność Georgowi Lucasowi, który tutaj, w jednym z podziemnych hoteli umiejscowił dom Luka Skywalkera, dla niewtajemniczonych – bohatera Gwiezdnych Wojen.

Inspiracja nie wzięła się znikąd, w Matmacie znajduje się starodawna osada Berberów, którzy w XI w., wybrali to miejsce jako kryjówkę przed najazdem arabskich najeźdźców.

Tunezja

Gdyby nie powódź która doprowadziła do ogromnych zniszczeń berberyjskich domów w 1967 r., prawdopodobnie miejsce to nie zostałoby do tej pory odkryte.

Tunezja

Jednak Matmata nie jest zwykłą osadą, tak samo jak i plemię Berberów nie jest zwykłym plemieniem. Są oni bowiem troglodytami, zamieszkującymi w podziemnych domach.
Wejścia do domów strzegą malowidła ryb oraz „rąk Fatimy”. Ryby symbolizują szczęście rodzinne natomiast ręce Fatimy chronią dom przed problemami.

Tunezja

Domy wydrążone w miękkim piaskowcu, doskonale utrzymują stałą temperaturę 20 – 22 stopni. Zatem w lato panuje tu przyjemny chłód natomiast w zimę jest ciepło.

Podziemne domostwa są tanie w budowie, gdyż budulca jest tu pod dostatkiem. Wydrążenie „apartamentu” trwa zaledwie kilka miesięcy, a dodatkowo, może być on stale powiększany.

 

Tunezja


Tuż przed berberyjskimi mieszkaniami znajduje się niewielki, wydrążony w skale dziedziniec w kształcie okręgu. Jest to najważniejsze miejsce, w którym odbywają się codzienne czynności mieszkańców.

 

Tunezja

Do podziemnych mieszkań, prowadzą wąskie korytarze, łączące podstawowe pomieszczenia: kuchnię, spiżarnię oraz sypialnię.

 

Tunezja

Wystrój wnętrza oraz wyposażenie są bardzo skromne, lecz wystarczające do życia. Meble takie jak: półki czy stoły oczywiście również są zrobione kamienia.

 

Tunezja

Ściany ozdobione są dywanami, obrazkami oraz znakami wyżej wspomnianej ryby.

Tunezja

Mogło by się wydawać, że Berberowie żyją z dala od cywilizacji, jednak większość domów wyposażona jest w prąd oraz wodę, a na części można zobaczyć również anteny satelitarne.

Tunezja

Obecnie Berberowie stanowią zaledwie 1% mniejszość Tunezji i większość z nich zamieszkuje w normalnych domach.

Nieco dalej w głąb Sachary znajduje się jeszcze jedno miejsce, które z pewnością zna każdy miłośnik Gwiezdnych Wojen.

Tunezja

Tunezja

Mos Eisley, bo o nim mowa, wygląda na zniszczone niekorzystnymi warunkami pustynnymi, jednak większość obiektów, bez problemu można rozpoznać.

Tunezja

Tunezja

Nasza podróż do świata Gwiezdnych Wojen okazała się w zasadzie jedną wielką wojną z piaskiem. Jak już nie raz wspominałam mamy to niebywałe szczęście, że w pewien niewyjaśniony sposób przyciągamy złą pogodę.  Tym razem spotkała nas niepowtarzalna okazja do przekonania się jak wygląda burza piaskowa.

Tunezja

Piasek był dosłownie wszędzie, dostawał się do oczu a oddychanie przychodziło z trudem.  Momentami na skutek silnego wiatru dzień dosłownie zamieniał się w noc.

Tunezja

Tunezja

Z trudem można było dostrzec cokolwiek, nawet znane z filmu miejsca…

Tunezja

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!