Warszawa artystycznie – murale
Warszawa stale mnie zaskakuje. Miło jest obserwować jak przeistacza się w nowoczesną metropolię, która moim skromnym zdaniem może konkurować ze znanymi europejskimi stolicami. Ta nowoczesność nie polega wyłącznie na ewolucji infrastruktury miejskiej, ale również na urozmaiceniu przestrzeni publicznej. Jednym z elementów kształtujących atmosferę miasta są właśnie murale.
W Warszawie na każdym kroku można spotkać ciekawe murale, kryjące się bramach czy na ścianach budynków. Co najciekawsze, nie są one wyłącznie sztuką dla sztuki lecz stanowią alternatywny i interesujący sposób przedstawienia historii miasta i jego mieszkańców. Zresztą co tu pisać, najlepiej wsiąść na rower i wypatrywać tych unikalnych dzieł sztuki!
Przystanek 1: Kasprowicza 59
Na ścianie bloku mieszczącego się pod tym adresem znajduje się mural przedstawiający misia i koguta. Ten słodki obrazek przykrył poprzednie kontrowersyjne dzieło, które przedstawiało czerwonego stwora w koronie, przechadzającego się po blokach wraz z podpisem „Zbyniu nie tędy droga”.
Pierwowzorem dla postaci Zbynia była postać Burmistrza Bielan – Zbigniewa Dubiela, który wbrew protestom lokatorów, planował umieścić w tej lokalizacji apartamentowiec. Ja widać wykonany na zlecenie mieszkańców mural okazał się doskonałym argumentem w dyskusji, a namalowany miś stanowi niejako symbol pojednania.
Przystanek 2: Aleja Zjednoczenia 15
Miś to nie jedyna bajkowa postać na Starych Bielanach.
Przejście w bloku przy Alei Zjednoczenia 15 przenosi w świat bajki.
Smutny i obdrapany korytarz został ozdobiony postaciami: wilka i Czerwonego Kapturka.
Przystanek 3: Koźmiana 6
Natomiast na malowniczej Kępie Potockiej Kalina Jędrusik i Andrzej Łapicki wyjaśniają sekrety „Lekarstwa na miłość”.
Przystanek 4: Andersa 27
Brama bloku przy tej ulicy została ozdobiona kolorowymi kredkami. Choć z pozoru nic na to nie wskazuje, mural ten poświęcony jest pamięci Janusza Korczaka. Zaglądając głębiej można dostrzec cytaty tego słynnego pedagoga:
„Powiedz dziecku, że jest dobre, że umie, że potrafi”
oraz
„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”
Przystanek 5: Nowlipki 2a
Nieco dalej od „piórnikowej bramy” znajduje się jedno z moich ulubionych dzieł: tzw. „brama międzynarodowa” czyli mural przedstawiający kobiety reprezentujące różne kultury. Jest to symbol kosmopolitycznego charakteru Warszawy.
Przystanek 6: Nowolipki 9B
Międzynarodowe towarzystwo z Nowolipek 2b, sąsiaduje z grupą warszawskich grajków.
Przystanek 7: Aleja Solidarności 78
Mural znajdujący się w bramie budynku przedstawia historię alei Solidarności znanej niegdyś jako ulica Leszno. Widać na nim słynny tzw. „Kościół Przesuwany” (znajdujący się tuż obok) oraz nieistniejące już Teatr/Kino Femina.
Mural zdobią również postacie Marka Edelmana i Stefanii Grodzieńskiej (aktorki teatralnej) związane z warszawskim gettem.
Przystanek 8: Aleja Jana Pawła 44
Kolejny mural przedstawiający znanych mieszkańców dawnego Leszna, tym razem w fantazyjnej konwencji.
Można tu spotkać Cypriana Kamila Norwida czy Bolesława Prusa siedzących na ptakach przelatujących pomiędzy drzewami.
Przystanek 9:Chłodna 34
Natomiast ściana budynku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej to idealne miejsce na lokalizację muralu przedstawiającego płuca. W mojej opinii z powodzeniem mógłby być użyty na etykiety papierosów.
Przystanek 10: Waliców 14
Jest to mój ulubiony mural. Pomimo tego, że przechodzę obok niego przynajmniej raz na tydzień, to za każdym razem wywiera na mnie ogromne wrażenie.
Mural znajduje się na ścianie zrujnowanej w trakcie wojny kamienicy. Centralny jego punkt stanowi napis „Kamień i co” umieszczony na białym tle, kontrastującym z czerwonym balonikiem. W mojej opinii jego prostota i wymowność uderza wręcz do świadomości.
Przystanek 11: Sienna 45
Na ścianie słynnej „Kamienicy Pod Żaglowcem” znajduje się jeden z największych warszawskich murali przedstawiający żołnierzy, jako marionetki.
Przystanek 12: Emilii Plater 13
Znajduje się tutaj kontrowersyjny i mural powstańca na tle sklepu monopolowego.
Przystanek 13: Chmielna 35
Słynna warszawska aleja handlowa została ozdobiona nie stroniącym od używek bohaterem Muppetów.
Przystanek 14: Tamka 37
Tuż przy Muzeum Chopina można podziwiać mural przedstawiający tego kompozytora.
Przystanek 15: Zajęcza 8
Ściana budynku znajdującego się pod tym adresem została ozdobiona rysunkiem Kapitana Ameryka.
Przystanek 16: Podzamcze
Nad słynnymi fontannami góruje mural związany z Powstaniem Warszawskim.
Przystanek 17: Freta 16
Ścianę budynku Muzeum poświęconego Marii Skłodowskiej – Curie będącym jednocześnie miejscem jej urodzenia, zdobi mural przedstawiający tę wybitną polską noblistkę.
Przystanek 18: ul. Konwiktorska
Mury Stadionu Polonii, zdobią murale związane z Powstaniem Warszawskim.
Na tym nie koniec warszawskich murali, w następnych postach postaram się zaprezentować kolejne. Dzień w dzień na ulicach Warszawy powstają nowe dzieła street artu, wracając z pracy czy szkoły wystarczy zejść z utartej ścieżki lub tylko podnieść głowę! Jeśli natraficie na ciekawy mural, podzielcie się tym znaleziskiem tutaj 🙂
Jeden komentarz
Marek
ja swoja kolekcje tez caly czas uzupelniam 🙂
zapraszam do obejrzenia voyagesmes.blogspot.com