Wietnam
Azja,  Wietnam

Czysta improwizacja czyli handlowanie w Wietnamie

wietnamski bazar

Wietnamski bazar to jedno z tych miejsc w którym trzeba się znaleźć. Lokalnych targów, czy stoisk z różnorodnymi produktami,  nie trzeba tu długo szukać, a tak właściwie to one same nas znajdują. Obserwując różnorodne miejsca w Wietnamie, ciężko nie odnieść wrażenia, jakby handel był podstawową gałęzią gospodarki tego kraju. Zapobiegliwi Wietnamczycy sprzedają wszystko i wszędzie. Gwarantuję Wam, że wszystkie potrzebne produkty znajdziecie w tym kraju zawsze pod ręką niezależnie  od pory dnia czy nocy 😉 

wietnamski bazar

wietnamski bazar

Czy to noc czy dzień handel tutaj zawsze kwitnie, bo przecież ktoś może wpaść o 2 w nocy po arbuza…

wietnamski bazar

Różne też są sposoby sprzedaży… Handel może odbywać się  prosto z samochodu – czyli szybko i mobilnie, jednak czasami może to nastręczać pewne trudności z ekspozycją towaru 😉

wietnamski bazar

Kolejna opcja prosto z roweru….

wietnamski bazar

lub rzadziej, tradycyjnie ze stoiska…

wietnamski bazar

Czasami na ziemi…

wietnamski bazar

Popularny jest też handel obnośny…

wietnamski bazar

Jest także opcja na leniwca, bez wychodzenia z samochodu, ze stoiska ustawionego na środku jezdni 😉

wietnamski bazar

A na ekspozycję wykorzystywana jest każda przestrzeń.

A zatem co można kupić na wietnamskich bazarach?

Przede wszystkim rozmaite owoce, te dobrze nam znane jak i te egzotyczne. Do lokalnych przysmaków można zaliczyć: liczi i podobne w smaku longany, „włochate” rambutany, karambole, zwane tez owocami gwiaździstymi od swojego charakterystycznego kształtu, śmierdzące duriany (o których szerzej pisałam tutaj) oraz ogromne jackfruity widoczne na zdjęciu poniżej.

wietnamski bazar

wietnamski bazar

Ciekawym owocem jest także cytron, potocznie zwany ręką Buddy (od swojego charakterystycznego wyglądu). Cytron wykorzystywany jest do produkcji dżemów i marmolad, a jego sok używany jest jako kwasek cytrynowy.   

wietnamski bazar

Na wietnamskich bazarach nie brakuje również warzyw będących podstawą wietnamskiej kuchni. Do najbardziej popularnych warzyw w Wietnamie należy kolczoch, przygotowywany na różne sposoby, poprzez pieczenie, grillowanie lub gotowanie (na zdjęciu zielone warzywo obok marchewki).

wietnamski bazar

wietnamski bazar

Warzywo przypominające ogórek z wypustkami, na zdjęciu poniżej, to gorzki melon.  Miąższ, przed spożyciem naciera się solą, w celu zniwelowania gorzkiego smaku.

wietnamski bazar

Popularnym dodatkiem do dań jest szpinak wodny oraz  rukiew wodna, w smaku przypominająca musztardę. Charakterystycznym warzywem, widocznym na zdjęciu poniżej, po prawej stronie jest rzodkiew japońska, z wyglądu przypominająca „wyrośniętą pietruszkę”. Używa się jej jako składnik zup i sosów bądź jako dodatek do sałatek. 

wietnamski bazar

Oczywiście na wietnamskim bazarze nie może zabraknąć głównego towaru eksportowego – wyśmienitej kawy. Więcej o wietnamskiej kawie może znaleźć tutaj.

wietnamski bazar

Nie wszystkie wietnamskie mieszkania są wyposażone w kuchnię, dlatego też na bazarach możemy spotkać, łatwe w przechowywaniu suszone ryby i owoce morza.

wietnamski bazar

wietnamski bazar

Oczywiście można kupić też świeże ryby i owoce morza… jednak uwierzcie mi, po całym upalnym dniu lepiej te stoiska omijać szerokim łukiem.

wietnamski bazar

To samo dotyczy, stoisk mięsnych…

wietnamski bazar

W Wietnamie widoczne są także wpływy francuskie, gdyż kraj ten przez prawie 100 lat (od połowy XIX wieku do połowy XX wieku) był kolonią francuską.  Francuscy kolonizatorzy wprowadzili do wietnamskiego menu nowe produkty jak chleb czy słodkie bułeczki.

wietnamski bazar

wietnamski bazar

Wietnam jest także wyjątkiem w całej Azji Południowo – Wschodniej jeśli chodzi o spożycie nabiału.  Masło, mleko czy śmietana również zostały wprowadzone do Wietnamu przez Francuzów. Należy jednak pamiętać, że produkcja tych wyrobów, może znacząco odbiegać od standardów francuskich jak na przykład, widoczne na załączonym obrazku odciskanie sera z serwatki… ktoś chętny? 😉

wietnamski bazar

Niektóre stoiska wydają się być wzorowane na tych francuskich, słynących z elegancko ułożonych towarów 😉

wietnamski bazar

Pozostałością wpływów kuchni francuskiej, z pewnością są też żaby… 

wietnamski bazar

Na bazarach można też niestety znaleźć żółwie.

wietnamski bazar

Jak widać wizyta na wietnamskim bazarze może być ciekawym doświadczeniem, a zarazem dobrym wstępem do zaznajomienia się kuchnią wietnamską.

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!