Budapeszt
Węgry

Budapeszt – 15 powodów dla których tu wracam

1. Parlament z butami w tle

Idealnym miejscem na wieczorny spacer jest nabrzeże Pestu, z przepięknie oświetlonym budynkiem Parlamentu i Mostem Łańcuchowym.

 

Budapeszt

Budapeszt

Tuż obok Parlamentu znajduje się pomnik poświęcony pamięci ofiar holocaustu na który składa się z 60 par prawdziwych butów przymocowanych do nabrzeża Dunaju.  To tutaj w 1944 r. odbywały się egzekucje Żydów.

Budapeszt

Budapeszt

2. Metro Tysiąclecia

Obowiązkowym punktem wycieczki do Budapesztu jest przejażdżka metrem. Pierwsza linia została otwarta w 1896 r., w 1000 – letnią rocznicę powstania państwa węgierskiego i zarazem jest najstarszą na kontynentalnej Europie. Stare, rozklekotane pociągi, strome ruchome schody, przyprawiające o zawroty głowy czy wykafelkowane stacje są nieodłącznym elementem Budapesztu.

 

Budapeszt

Podobnie zresztą, jak i klimatyczne tramwaje, które w ciekawy sposób komponują się z otoczeniem.

Budapeszt

3. Plac Wolności

Gdzie w jednym miejscu można zobaczyć pomnik Ronalda Reagana, Ambasadę Amerykańską i pomnik żołnierzy radzieckich? Odpowiedź brzmi: na Placu Wolności w Budapeszcie 😉

Budapeszt

Budapeszt

4. Bastion widokowy

Wbrew pozorom, Bastion Rybacki został wybudowany dość niedawno, bo w XIX wieku i  wcale nie służył celom obronnym lecz… widokowym.

Budapeszt

I rzeczywiście Bastion oraz pobliskie Wzgórze Zamkowe gwarantują niesamowite widoki na zakole Dunaju, Parlament, Most Łańcuchowy czy Wyspę Małgorzaty.

 

Budapeszt

Budapeszt

Budapeszt

Warto tu przyjść zarówno w dzień jak i w nocy, kiedy jest przepięknie oświetlony.

Budapeszt

5. Kolejka do Zamku

A co powiecie na przejażdżkę starodawną kolejką linowo – torową na wzgórze Zamkowe? Uprzedzam jest naprawdę stromo, ale cudowne widoki na Budapeszt gwarantowane!

Budapeszt

6. Buda i Pest połączone!

Najstarszym, a zarazem najpiękniejszym mostem w Budapeszcie jest Szechneyi Chain Bridge. Został wybudowany w 1849 r. i był pierwszym mostem, który połączył Budę i Pest.

Budapeszt

Budapeszt

7. Kuchnia

Podobno Węgrzy mówią, że na świecie istnieją tylko 3 kuchnie: Chińska, Francuska i Węgierska. W takim razie ciekawa jestem co na to wegetarianie… 😉 Generalnie kuchnię węgierską mogę opisać w dwóch słowach: mięso i papryka, na szczęście nie należę do grona wegetarian.

Budapeszt

Jednak trzeba przyznać, że przynajmniej na gruncie lingwistycznym, kuchnia węgierska na Węgrzech deklasuje kuchnie pozostałych krajów. Gwarantuję, że kiedy przyjdzie wam zamówić frytki po węgiersku – hasábburgonya i tak w efekcie skończycie na tradycyjnym leczo lub gulaszu 😉

8. Kerty – miasto w ruinie

Oczywiście Węgry słyną także z doskonałych win, jak Tokaj czy Egri Beaver.

Budapeszt

Z mocniejszych alkoholi można wyróżnić Unicum zwany też przez miejscowych „Hungarian national accelerator” – narodowym, węgierskim pedałem gazu. Jeśli lubicie alkohole typu Jägermeister, to ten trunek wam posmakuje, a jeśli nie to sprawdzicie co przyspiesza 😉

Budapeszt

Budapeszt

A gdzie można spróbować węgierskiego alko? W tym celu, koniecznie odwiedźcie kerty – czyli tzw. zrujnowane puby. Jest ich pełno w okolicy Synagogi, a każdy z nich oferuje unikalny klimat.

Budapeszt

Budapeszt

9. Wzgórze Gellerta

Lubicie się trochę wspinać? Jeśli tak, to wzgórze Gellerta jest ciekawą propozycją. Na jego szczycie znajduje się 14-metrowy Pomnik Wolności z 1947 r. upamiętniający niegdyś żołnierzy radzieckich poległych w walce o Budapeszt. Obecnie z pomnika usunięte zostały radzieckie symbole, a pozostała tylko postać kobiety trzymającej palmowy liść. Na wzgórzu Gellerta znajdziecie też cytadelę oraz będziecie mogli podziwiać przepiękną panoramę Budapesztu.

Budapeszt

10. Trochę filozofii… 

Gdzie można spotkać w jednym miejscu: Abrahama, Jezusa, Buddę, Laozi i Echnatona. W ogrodzie filozoficznym znajdującym się tuż obok wzgórza Gellerta!
Cóż mogę powiedzieć, w towarzystwie takich postaci, czułam się trochę nieswojo 😉

Budapeszt

11. Budapeszt jest gorący…

Szacuje się że na terenie Budapesztu znajdują się 123 gorące źródła i około 400 ujęć wód leczniczych. Były one wykorzystywane już w czasach rzymskich. Obecnie w Budapeszcie znajdują się liczne łaźnie, z których najpopularniejszymi i największymi są Szechenyi Baths.  Składają się z 15 krytych basenów i 3 odkrytych, zasilanych wodą z 2 gorących źródeł, których temperatura sięga 77 °C.

Budapeszt

12. Zamek

Obowiązkowym punktem jest także Miejski Park (City Park) w którym znajduje się Zamek Vajdahunyad. Otoczony jest fosą, która w zimę wykorzystywana jest jako ogromne lodowisko.

Budapeszt

13. Zegar

Niedaleko zamku znajduje się ogromny zegar liczący 8 metrów wysokości i 60 ton. Czas przesypania piasku znajdującego się w jego wnętrzu, wynosi dokładnie rok. Do jego przekręcenia potrzeba około godziny pracy i kilku osób. Współczuję wybrańcom, bo cała operacja ma miejsce 31 grudnia…

Budapeszt

14. Wyspa Małgorzaty

Doskonałym miejscem na odpoczynek jest wyspa Małgorzaty, na która można się dostać mostem o tej samej nazwie. W ogromnym parku znajdują się liczne atrakcje, ścieżki rowerowe, fontanny, ogród japoński oraz wieża ciśnień z której szczytu można podziwiać panoramę Budapesztu.

Budapeszt

Budapeszt

 

15. Labirynt strachu

Wzgórza Budapesztu kryją w sobie długie podziemne korytarze, labirynty oraz jaskinie. Szacuje się, że znajduje się tu około 200 jaskiń.  Jeden z labiryntów znajduje się pod Wzgórzem Zamkowym. W XV wieku labirynt był wykorzystywany jako więzienie i miejsce tortur, a jednym z jego więźniów był Vlad Tepes – znany szerzej jako Dracula. Obecnie trasa zwiedzania, prowadzi przez mroczne labirynty, zamglone korytarze i wąskie przejścia, w których uwierzcie mi na słowo nie chcielibyście się znaleźć sami, sprawdziłam to na własnej skórze…

Budapeszt

Budapeszt

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!